Stránka 1 z 1

FSP CMT340 - Hodně RGB, málo chlazení

Napsal: 01 črc 2019 22:39
od Adys301
FSP CMT340
Obrázek

Nejnovější skříň od FSP s označením CMT340 se zaměřuje především na vzhled. Obsahuje čtveřici ventilátorů, které podporují digitální RGB a přední část i bočnice jsou vyrobeny z tvrzeného skla. S cenou začínající na 1900 Kč se rozhodně nejedná o levnou skříň. Vyplatí se koupit?

Specifikace

Rozměry: 368×206×471 mm
Podpora základních desek: ATX, mATX, mITX
Materiály: Ocel, tvrzené sklo
Počet 5,25'' panelů: 0
Maximální počet 2,5'' disků: 2
Maximální počat 3,5'' disků: 2
Rozšiřovací sloty: 7
Maximální délka grafické karty: 400 mm
Maximální výška chladiče CPU: 160 mm
Konektory: 2x USB 3.0, Audio

Obrázek

Popis skříně

CMT510 je velmi hranatá skříň, což se mi líbí. Je o něco kratší než typické ATX skříně, nezhoršuje to však kompatibilitu grafických karet. V přední části se nachází trojice 120mm RGB ventilátorů, ty však blokuje přední tvrzené sklo. Mezi sklem a zbytkem skříně sice je malá mezera, ta však vůbec nestačí pro dostatečný přísun vzduchu třem ventilátorům. Uzavřená přední část je fatální problém této skříně. Chladiče CPU a grafiky nemají přísun ke studenému vzduchu, což způsobuje zbytečné vysoké teploty. V zadní části se nachází poslední 120mm RGB ventilátor a na horní části se nachází dvě pozice pro až 140mm ventilátory. Bedna obsahuje dva držáky 2,5'' disků, které můžete nainstalovat buď na kryt zdroje, nebo je ukrýt na plát, který drží základní desku. Skříň má samozřejmě i dvě pozice pro klasické 3,5'' HDD.

Obrázek

V recenzi skříně CMT520 jsem si stěžoval na zařízení, které slouží pro napájení ventilátorů i kontrolu RGB. Nepodporovalo totiž regulaci větráků, což způsobilo vysokou hlučnost. FSP použilo jiný kontrolér, má však stejnou chybu, jako jeho předchůdce. Napájí se pomocí MOLEX konektoru, ze kterého odebírá 12 V pro ventilátory a 5 V pro RGB LED. Nežádoucí vlastnost jsem vyřešil poměrně jednoduše - odstranil jsem dva kabely, které mají za úkol napájet LED a kabely, které napájí ventilátory jsem přípájel ke klasickému třípinovému konektoru, kterým se napájí ventilátory, které jsem poté nastavil na 6 V. RGB LED totiž nevyžadují napájení z MOLEXu - může je totiž napájet základní deska pomocí konektoru pro digitální RGB. Kontrolér má asi 15 různých módů, z toho jeden také umožňuje přenechat kontrolu RGB základní desce. Kontrolér si také konečně pamatuje, jaké nastavení RGB jste si zvolili, což je určitě pokrok v porovnání s kontrolérem na CMT520, který se po vypnutí vždy nastavil na 1. mód a uživatel ho musel znovu nastavit.

Obrázek

Instalace komponent a teploty

Při instalaci komponent jsem nenarazil na žádné zásadní problémy, nebo překážky. Skříň má limitované možnosti vodního chlazení. Dávat radiátor do přední části je nesmysl, protože přísun vzduchu blokuje přední tvrzené sklo. Do horní části se nevejde vůbec, je určena pouze pro ventilátory. Jste tedy limitováni an jeden 120mm radiátor, který se musí nainstalovat na zadní část. Do skříně se však vejde i obrovský chladič jako FSP Windale 6, který překoná kdejakého vodníka, není to tedy zásadní problém. Ventilátory používají atypický šestipinový konektor, které FSP odděleně neprodává. Stejný konektor mají RGB větráky od Evolvea, nejsem si tím však 100% jistý.

Obrázek

Pro testování teplot jsem tentokrát použil procesor AMD FX 6300, který jsem přetaktoval na 4,6 GHz při 1,39 V. Svým výkonem ani na tak vysoké frekvenci nenadchne, pro generování spousty tepla je však tento procesor jak stvořený. Pro chlazení procesoru jsem použil FSP Windale 6, ventilátory skříně jsem nechal v původní konfiguraci. Pro zátěž CPU jsem použil stress test v CPU-Z, který jsem nechal běžet na 20 minut. Teplota procesoru se vyšplhala až na nepříjemných 79°C. Skříň byla na dotek velmi teplá, což jen svědčí o tom, že přední ventilátory kromě světelné show nedělají nic. Po sundání bočnice se teplota procesoru snížila na 68°C. Skříň sice vypadá dobře, v oblasti chlazení však značně zaostává.

Závěr a hodnocení

CMT340 na sebe láká vzhledem, způsobuje však zbytečně vysoké teploty. Osobně tuto skříň doporučit nemohu. Raději bych vzal CMT520, která je o něco dražší, ale má o něco lepší airflow, nebo ušetřil a vzal CMT110, která má proudění vzduchu téměř perfektní.

ObrázekObrázekObrázek
FSP CMT340 nabízí kvalitní zpracování a atraktivní vzhled, v oblasti chlazení je však podprůměrná


Klady

Kvalitní zpracování
Rychlá a intuitivní práce s uspořádáním kabelů
Čtyři RGB ventilátory v ceně
Použití moderního digitálního RGB
Kompaktní rozměry

Zápory

Nestandardní šestipinové konektory pro ventilátory
Bez uživatelské modifikace běží ventilátory na 100% otáčkách
Pouze jedná rozumná pozice pro AIO vodníky
Přední část z tvrzeného skla zcela blokuje přísun vzduchu a zvyšuje teploty

Za poskytnutí zdroje Fortron HYDRO 600 a skříně CMT340 děkuji společnosti FSP Group.

Obrázek


ObrázekObrázekObrázek
You Tube: TechAdys301
Obrázek

Re: FSP CMT340 - Hodně RGB, málo chlazení

Napsal: 02 črc 2019 22:54
od Ltb
Publikováno :bigups:
Díky moc za další fajn recenzi1 8)