Souboj generací, Maximus Formula vs Maximus XI Apex - která je lepší?

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2171
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Souboj generací, Maximus Formula vs Maximus XI Apex - která je lepší?

Příspěvekod FlanK3r » 26 bře 2019 16:17

Dnes se podíváme na test "zase" základní desky. Ale aby nebyl tak strohý a nudný, trochu jej obohatím o srovnání platforem "po 10 letech" Jak se změnila samotná deska a jak se změnil procesorový výkon při stejném počtu výpočetních vláken? Postavím proti sobě CoreQuad Q8200 a Core i7-8086K, který jsem "degradoval" vypnutím hyperthreadingu a také dalších dvou jader. Vytvořil jsem z něj tak čisté čtyřjádro :-). Bude zajímavé sledovat oba protivníky i v některých nostalgických testech a můžeme si udělat obrázek, jak málo a nebo jak moc se posunul ten procesorový výkon za 10 let...


1. Slovo na úvod
Je to přibližně deset let, co se objevil na trhu procesor Core Quad 45nm. A takový model Q8200 byl docela populární, měl i solidní cenu. Ta byla bohužel oproti dnešním procesorům mnohem příjemnější.
Core Quad 8200 měl omezení v menší cache druhé úrovně proti 9000 kouskům, ta u Q8200 činila 4MB, jinak procesor sliboval solidní výkon za málo peněz. Základní frekvence činila 2.33 GHz, ale tyto kousky šly přetočit i na 3-3.5 GHz bez větších potíží.

Obrázek
A základní desky? Taková Maximus Formula čipsetu X38 byla a stále je celkem klasa. Kdo by nezavzpomínal s trochou nostalgie na jednu z prvních ROG desek? Ta je ještě o něco starší než samotný procesor. A čipset X38 nabízel is slušnou výbavu, jak můžete vidět. I když dnes se možná už pousmějeme...

Samotný diagram čipsetu Intel X38
Obrázek


2. Maximus XI Apex v teorii
Samotný cíl a existence Apex desky tkví v extrémním overclockingu. Takových desek z vlastních řad je sice na trhu více (například Maximus XI Gene a Extreme má jisté věci potřebné pro tekutý dusík také), ale Apex je lépe na dusíkové hrátky určená layoutem, integrovanými čidly, napájením...Takových desek je pak pomálu, aktuálně se mi ještě vybavuje EVGA Z390 Dark. Apex XI je třetí Apexkou v řadě, vzpomínám na rok 2017 a uvedení její první předchůdkyně.
Obrázek

Obrázek
Deska má velmi silné napájení, vyloženě extrémní a procesor i9-9900K ani s vysokým napětím nebude pro VRM těžkým oříškem. Pro lepší rozložení výkonu zdroje jsou zde 2 osmipiny.

Obrázek
Zajímavá jsou jednoltivá teplotní čidla. Jedno se nachází přímo v socketu

Obrázek
Pro extrémní taktování je "nutný" speciální 4-pin konektor pro 3A ventilátory a který navíc poběží za všech situací na plné otáčky. Výpary od tekutého dusíku je třeba odvádět mimo desku.

Obrázek
Dalších 6 PWM konektorů je "normálních", pro běžné uživatele :-) Pozor, AIO PWM 4-pin je tu jako sedmý konektor!

Deska je zajímavá také proto, že podporuje speciální paměti s dvojnásobnou kapacitou na modul. Ty jsou docela drahé a vyžadují i podporu BIOSu a dobré trasování drah v PCB (které se často vyskytuje jen u desek s dvěma DIMM)
Obrázek

Obrázek
Po visuální stránce si můžete upravit i logo na desce k obrazu svému. Na webu naleznete i starší návod jak na to.

Podívejme se také na další, spíše schovanější část propojenou i se softwarem desky.
Obrázek
TPU sloužící k inteligentnímu doladění sestavy po stránce výkonu/napájení fází a spotřeby. S tím je nově u Z390 Asus desek spojená i funkce inteligentní predikce taktování* dle vašeho konkrétního chladiče a používání sestavy a to i v rámci změn teplot například vlivem létních a zimních měsíců či zanešením ventilátoru prachem
*tato funkce musí být v BIOSu nastavena a pro komplexní funkčnost povolena v režimu "keep training"

Obrázek
tato část regulace ventilátorů a průtoku vzduchu ve skříni je moje oblíbená. Používám ji už roky a funguje dobře. Postupně se vyvinula až k verzi FanXpert4

Obrázek
O napájení VRM a jeho nastavení se stará Digi+ Control, pro méně znalé je to ideální pomocník. Zkušenější si vše ručně nastaví v BIOSu. Na Asus ROG deskách Z390 je aktuálně nejpřesnější nastavení vyhlazování LLC7 (shoduje se s reálným napětím měřeným na výstupech desky od procesoru)

Obrázek
Turbo aplikace souvisí s tím, že Intel umožňuje nastavit každé jádro samostatně co do frekvencí. A to se může hodit pro různé aplikace, kdy si sami nadefinujete kolik jader má aplikace využívat a na jaké frekvenci.


3. Základní deska - výstupy, konektory a schéma napájení

Krabice je v tradičním kabátku ROG, jak ho známe roky..Na zadní straně krabice pak vidíme hlavní body, které deska nabízí.
ObrázekObrázek

Uvnitř na nás vykoukne už samotná deska a pak samostatně v přihrádkám umístěné příslušenství
ObrázekObrázek

Obrázek
- příslušenství obsahuje spousty polepek pro fanoušky ROG, praktické WiFi anténky, šroubky na M2, podtácek, SATA kabely, masivní DIMM M2 kartu, HB SLI můstek, slevový kupón na opletené kabely, RGB prodlužky a plátek pro nickname.

DIMM M2 karta. Nyní ji prozkoumáme společně. Pod masivním hliníkovým chladičem se nachází samotné PCB a možné oboustranné uchycení M2 disků. Stačí pouze odšroubovat boky a disk/disky vložit. Budou tak dokonale chlazené a výkon na nich nebdue klesat ani v zátěži.
ObrázekObrázek

ObrázekObrázek

Deska je opravdu nádherná. Sice nemá výřez do X jako předchozí verze, ale alespoň barvově tu stále ono "X" vidíme. Deska je černo-šedá. Dominuje na ní masivní chladič napájení desky a poté spousta funkčních tlačítek a přepínačů. Konektory jsou na obvyklých místech, ale přeci jen napájení pro procesor je tu zdvojené (2x 8-pin)
Obrázek

Obrázek
-detail na přední část masivního hliníkového pasivu, který skrývá mosfety. Bílé čtyřpiny jsou pro ventilátory, které běží na plné obrátky i ve vypnutém stavu PC (jsou tedy závislé jen na 24-pinu). Vidíme také řídící člen Digi+ pro procesor ASP1405

Pod chladičem se nachází ohromné VRM desky. Jak uvidíte později, je skutečně masivní a předimenzované - tak to má na nadšeneckých deskách vypadat :-)
Obrázek

Pravý spodní roh desky nabízí šestici SATA. Napravo od nich přední vývod pro USB 3.0 a USB3.1. Nalevo od SATA jsou přepínače určené pro extrémní taktování s dusíkem. Je to switch "pause", "slowmod" a "RSVD". Pauza je pro skutečnou pausu benchamrku za běhu-můžete mezítím zchladit například procesor a až poté pokračovat v testu. Pomalý mód je pro bezpečný boot na nízké frekvenci a nebo uložení obrázku výsledku. A RSVD zabraňuje coldbugu-vylepšuje chování procesoru a systému v silně záporných teplotách dusíkového chlazení.
Vidíme pak i nenápadný jumper "LN2", který otevře některé horní hodnoty napětí v BIOSu a pak bílé speciální konektory pro vodní chlazení.
Deska má dva BIOSy a proto jako poslední zleva je ještě jedno tlačítko. Přepnutí BIOSu indikuje dioda u BIOS čipu.
Obrázek

Spodní hrana desky směrem z leva do prava: audio konektor, přídavné napájení PCIe slotů při osazení více grafických karet, programovatelný RGB header, speciální NODE konektor a 2x USB2.0 header a 1x USB3.0 header. Pak 4x čtyřpinové PWM konektory různého určení (klasika, 3A pro výkonné ventilátory, pro vodní pumpu a bílý pro plný provoz na 100% otáček i při bypnutém PC). Nakonec jsou dva sensorové konektory a konektor pro zapojení kabelů PC skříně.
Obrázek
-všimněte si také dvou jumperů pro další sekci osvětlení desky
-nad spodním dlouhým PCIe slotem je velký řídící TPU čip pro komunikaci skrze software Ai Suite III.

Na této fotografii je hlavní IO čip NCT6798D pro sledování a řízení např otáček ventilátorů. Nad ním je malá Asmedia pravděpodobně související buď s USB3.1 a nebo propojená s jiným čipem pro funkci BIOS flashback.
Obrázek

Zadní výstupy jsou už na integrovaném IO panelu. Což usnadní instalaci do PC skříně. Jsou zde tlačítka pro vymazání paměti BIOSu, tlačítko pro BIOS flashback, PS2 pro myš i klávesnici - to je vlemi užitečné pro extrémní taktování a starší operační systémy. Dále 6x USB3.0, 2x USB3.1 a další USB3.1 + USB3.1 typu C. A samozřejmě RJ45 konektor s ochranou proti přepětím, duální wifi výstupy pro anténu (součást balení) a audio výstupy 8.1 podpory zvuku.
Obrázek

Takto vypadá deska po odšroubování krytů a samotných chladičů.
Obrázek
Obrázek
pasiv má teplovodivé pásky jak k chlazení mosfetů, tak i cívek, je i dobře pofilovaný.

Jak funguje samotný regulátor napětí a jak se liší softwarové vs reálné napětí na Asus Z390 (A takto funguje i Crosshair VII Hero X470 AMD) vysvětluje bývalý inženýr Asusu divize ROG v tomto příspěvku, který jsem si dovolil vložit formou obrázku.
Obrázek

Nyní přejdeme na samotné schéma a jeho popis
Obrázek
Zeleně jsem označil napájecí konektory desky (zapomněl jsem ale orámovat spodní PCIe přídavné napájení slotů) 24-pin a 2x 8pin
Oranžově jsem orámoval PCIe sloty a šipkami směroval zda komunikují s procesorem či čipsetem jižního můstku. Zcela spodní je čtyřrychlostní PCIe 3.0. Zbylé dlouhé jsou PCIe x8 3.0 a PCIe x16 3.0. Pak už vidíme jen jeden krátký PCIe x1 slot.
Bílý rámečky náleží třem speciálním konektorům pro ventilátory, kde připojené ventilátory běží i při nečinném procesoru (nutná zapojená 24-ATX větev)
Procesorová jádra jsou tvořena celkem 16 fázemi přes doubléry. Jinak řečeno pravá osmifázová VRM. Celou jsem ji zvýraznil červenou barvou. Růžově pak kontrolér této fáze ASP1405 spolu s růžovým rámečkem čipu pro přesnou software detekci napětí CPU.
Modrou oblast zahrnuje dvoufázové a digitálně řízené napětí pro paměti. Růžově pak jejich řídící čip.
Žlutou barvičkou jsou pak jednoduché fáze pro IO a SA část procesoru.

Napájecí část pro procesor
Obrázek
Už jsem zmínil, že nová Apex má šestnáct fází pro procesor. Ale musí to být reálná osmifáze, protože neexistuje hlavní řídící kontrolér, který by napřímo dokázal zpracovávat všech 16 fází. Je také zajímavé, že Apex nemá žádné fáze vyhraněné pro iGPU. Počítá se proto u této desky skutečně s účelem jen taktování procesoru pro rekordy. Hlavní kontrolér je označen jako ASP1405, powerpack mosfety obsahují uvnitř klasicky horní a dolní mosfet plus driver. To ale samozřejmě neuvidíme. Celý komplex mosfetu patří k velmi dobrému IR3555M. Jedna fáze dokáže v normálních podmínkách dodat až 60 A. Čili celek jen pro procesor neuvěřitelných 960 A.



Zde vidíme detail napájení DRAM + pár funkčních tlačítek. Nad tlačítky start a reset je přepínač pro funkci MEM OK II. Ta po několika neúspěšných pokusech (mám dojem že po třech) postu a nastavení pamětí vás vrátí automaticky do BIOSu s bezpečným nastavením, abyste si položku v DRAM timings změnili. Poblíž přepínače se nachází i jumper pro aktivaci či deaktivaci světelných efektů části desky.
Napravo od 24 ATX konektoru jsou OC tlačítka "Retry" a "safe", které jsou také užitečné. Retry se pokusí napostovat a nabootovat s nastavením, se kterým se to napoprvé nepovedlo (ideální v kombinaci, kdy si vypnete MEM OK II switch, protože někdy je potřeba více než 3 posty k úspěšnému nabootování). A safe tlačítko vás po neúspěšném pokusu vrátí do BIOSu aniž by vymazalo předchozí hodnoty BIOSu. Tyto se hodí hlavně pro overclockery. A také na hraně desky vidíme měřící body napětí.
Napájení pamětí se skládá z digitálního kontroléru ASP1103, dvojice cívek R33 a čtyř mosfetů, které okem však nepřečtu :) A také filtračních součástek pro čistotu signálu.
Obrázek


4. BIOS pro geeky a testovací metodika

BIOS už roky známe, podobný jak na předchozích ROG Apex, velmi detailní a s několika klávesovými zkratkami pro vyvolání různých podmenu či oblíbených položek. Zajímavá je predikce overclockingu s běžným chlazením

Pro fanatiky mám printscreeny BIOSu ke stažení:

Jako testovací sestavy jsem použil následovné:
ROG Maximus XI Apex
Core i7-8086K "downsize-ovaný" na 4C/4T procesor
chlazení AIO ROG Ryujin 360
paměti 2x 8GB GSkill TridentZ Royal 4000 MHz
ROG Strix GTX 1050 OC 2GB
zdroj Corsair AX1200
SSD HyperX 120 GB
Obrázek
Obrázek


ROG Maximus Formula
Core Quad Q8200
chlazení ThermalTake Sonic Tower + aktivní ventilátor
paměti 2x 2GB HyperX 1066 MHz
ROG Strix GTX 1050 OC 2GB
zdroj Corsair AX1200
SSD HyperX 120 GB
Obrázek
Obrázek


5. Výsledky testů v grafech
Pro přehled jsem vložil výsledky obou sestav do přehlednějších grafů. Tedy v to doufám :-)

Výpočtové operace jsou v sekundách, nižší znamená lepší (Superpi na 32M, PiFast a modernější wprime na 1024M)
Obrázek

Šachový test Fritzchess podporuje až 16 vláken. Nicméně zde oba dva procesory pracovaly se čtyřmi. A výsledky jsouv bodech.
Obrázek

Práce s operačními pamětmy obsahuje podtest AIDA64. Hodnoty jsou v MB/s
Obrázek

Rendering byl už před deseti lety využíván a je používaný i dnes. Zahrnul jsem tři generace Cinebenchů, kdy ten nejstarší slouží k porovnání hrubého výkonu na jedno jádro (CinebenchR10), zbylé dva jsou s využitím všech jader. I když rozdíl ve skóre napříč verzí Cinebench je ohromný, nelze je mezi sebou porovnávat napřímo. A to Superpi se mi tam do grafu dostalo omylem :-)
Obrázek

Komplexní výkon reprezentuje Geekbench3. Paporadoxně se zdá, že o něco starší Geekbench3 je lepší metodou pro porovnávání výkonu než poslední Geekbench4. A to platí hlavně pro podtesty (např podtest RAM apod.) Nechybí universální rychlý test AIDA64 -CPU Queen. Více bodů je lépe.
Obrázek

Encoding videa ve FHD byl absolutním maximem před 10 lety, dnes je to naopak běžný standard. Kodek x264 stále patří k velmi oblíbeným. A tak vyšší hodnota FPS videa je samozřejmě vítána.
Obrázek

A co grafické subtesty? GTX 1050 je dnes použitelnou kartou na FHD rozlišení, jak to bude znát v méně náročném 3DMark06 a v o něco náročnějším 3D Mark11 na obou sestavách?
Obrázek


6. Jak moc výkon poskočil za ty generace? A co Maximus XI Apex?
Výsledky měření máme za sebou a pojďme si je shrnout. Při stejném počtu jader je výsledek v Superpi za třetinový čas, to je ohromný skok (samozřejmě lví podíl na tom má frekvence procesoru - 2.33 GHz vs 4.7 GHz během tohoto testu). Multivláknové wprime více než dvojnásobný výkon.
V single thread Cinebench je výkon skoro čtyřnásobný. Práce s pamětmy pokročila mílovými kroky.
Většinou výkon při stejném počtu jader se zlepšil o více než dvounásobek až téměř čtyřnásobek. Nutno tedy konstatovat, že výkon procesorů roste, i když mezigeneračně to ne vždy tak jednoznačně vypadá.
Zajímavý je také výsledek 3DMarků. Zatímco 3DMark11 má vyšší rozlišení než 3DMark06, GTX 1050 se v něm tolik nefláká. A tak rozdíl mezi procesory je "jen" přes 2800 bodů v celkovém skóre. 3DMark06 je pak více závislý na procesoru a najednou náskok moderního procesoru je trojnásobný v tomto grafickém testu s relativně slabou GTX 1050 :-)

Obrázek
CPU i7-8086K 4C/4T boostoval v plné zátěži na 4.3 GHz
Zatímco Core Quad Q8200 pouze na 2.33 GHz. A to je vlastně 2 GHz rozdíl. Prvky architektury jsou přeneseny v novém Coffee Lake i z tohoto už "dědečka". Dá se tedy říci, že frekvence za těch deset let u podobných základů architektury Intelu skočili o pěkných 2 GHz nahoru. Jestliže Q8200 šel přetaktovat řekněme na 3.3 GHz, což je velmi vysoký skok, pak dnešní i7-8086K jde ze svého turba 4.3 GHz řekněme na 5 GHz. To také není málo, ale tehdy byl relativní skok výkonu díky přetaktování vyšší!
V základu se tedy jednoznačně projevila velkou mírou frekvence obou procesorů 2.33 GHz vs 4.3 GHz. Podepsaly se také některé z výpočetních isntrukcí (CinebenchR15, X264FHD), ale také lepší práce paměťového řadiče a komunikace jednotlivých jader mezi sebou (hodně viditelné v AIDA propustnosti), stejně tak existence L3 cache. Myslím si, že pokrok tedy je viditelný, a to nejen díky isntrukcím, ale samotným změnám v architektuře procesorů. Takový upgrade z Core Quad na Core 8. či 9. generace (ale vlastně i 7.) bude znatelný. Subjektivně jsem sám pocítil velké rozdíly. Na druhou stranu, na občasné hraní a nebo web a filmy vám CoreQuad stále udělá dobrou službu.
A co desky? Maximus Formula byla skvělá, na tehdejší dobu 6 USB na zadním výstupu, duální LANka, optický výstup i vstup, SupremeFX dedikovaná zvukovka, zahnuté SATA konektory, slušné napájení s přímým chlazením mosfetů a pořádným žebrováním. Měla i tlačítka pro start, reset,CMOS reset, externí post displej, kvalitní kondíky kam se podíváš, jeden PWM konektor (zbylé DC řízené). Možnost uložit si dva OC profily. To prostě nebyla samozřejmost v roce 2008...FSB limit byl také vysoko nad 450 MHz. Dnes je to krásný kousek už do sbírky. Proč? Protože měla i své mouchy, které by dneska neprošly - občas zamrzlé booty s změnou FSB či vypnutím a zapnutím počítače. Je třeba čas vyměnit starou za novou.

Obrázek
Maximus XI Apex je vrcholem dnešní nadšenecké nabídky spolu s verzí Extreme. Vše funguje precizně, dokonce je tu i funkce pro nepovedené posty nastavení RAM, kdy nás automaticky hodí přes špatný training pamětí do BIOSu. Myslím, že zde vznikla inspirace z AMD desek, kde je to samotná vlastnost procesorů/čipsetu (po 3 neúspěšných pokusech se hodí na default bezpečné nastavení). Pro běžné uživatele skvělá věc. V BIOSu naleznete množství OC profilů jak pro celek, tak pro nastavení pamětí.
Můžete zde hodiny, ba i dny laborovat s nastaveními BIOSu jako Tweakers paradise a nebo samotné nastavení pamětí komplet ručně. Deska je naprosto přesná co do stability napětí (LLC6/7) a netřeba ani využít aktivní chlazení VRM. To je totiž snad nejsilnější vůbec co jsem v tomto segmentu viděl. Překvapivě má i tato OC deska běžné věci jako WiFi, dostatek USB3.0 a 3.1 a nebo kvalitní integrovaný kodek s odrušením a trasováním.
Deska podporuje i přes pouhé dva sloty až 64 GB RAM, to není standard. A až o frekvenci 4800 MHz OC!
Jsou tu i technologie Intel Optane memory, 2x M2 disky umístěné přes redukci v DIMM 2 slotu. Nastavení do RAIDu je pak přes průvodce v BIOSu snadné.

Maximus XI Hero, Formula a nebo Apex? Formula vás nyní vyjde na 11900Kč (včetně herního kódu Key4you , Herou s WiFi na 8300Kč a bez WiFi za 7700Kč. Apex kolem 9600 Kč. Poměr cena/kvalita bude podle mého soudu u Apex nejvyšší. Ve spojení s i9-9900K, aniž byste využili možnosti vodního chlazení ala styl Maximus Formula. Samozřejmě chybu ani s Hero neuděláte, hlavně varianta bez WiFi je dost cenově výhodná.

Obrázek
Základní desku Maximus XI Apex můžete zakoupit například zde:
https://zakladni-desky.heureka.cz/asus- ... v0-m0eay0/
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Reklama
Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6755
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Souboj generací, Maximus Formula vs Maximus XI Apex - která je lepší?

Příspěvekod Ltb » 27 bře 2019 12:28

Publikováno :bigups: :bigups:
Velké díky za další super článek 8)

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2171
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Souboj generací, Maximus Formula vs Maximus XI Apex - která je lepší?

Příspěvekod FlanK3r » 28 bře 2019 11:34

Ještě zítra doměřím clock to clock výkon :)
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd

Uživatelský avatar
FlanK3r
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2171
Registrován: září 13
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Souboj generací, Maximus Formula vs Maximus XI Apex - která je lepší?

Příspěvekod FlanK3r » 02 dub 2019 12:27

Výkon takt na takt, při stejném počtu jader, je stále zajímavých updatem článku. i7-8086K jsem podtaktoval na 2.33 GHz pomocí BCLK a turbo násobiče. Snížil jsem i rychlost cache a to na 2000 MHz. Stejně tak RAM jsem podtaktoval na decentních 1866+ MHz. A jak se to projevilo na výkonu?

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Jak vidíte, i přesto výkon je v některých případech dvojnásobný. Jsou však situace, kde rozdíl není až tak výrazný. To za deset let vývoje může působit jako překvapení. Dá se říci, že v legacy testech výkon dnešních procesorů dělá převážně vyšší frekvence a vyšší počet jader. Pro zajímavost, sestava v zátěži brala pouze 60W :-) A to s 1200W zdrojem a účinnosti při tak malém vytížení je super hodnota.
AMD FX-8350@5GHz stabilní, Asus Crosshair V Formula-Z, 2x 4GB 2400MHz TridentX, AMD Radeon HD6870, SSD Kingston HyperX 256GB, cca 2TB pevné disky, Corsair TX850W. Další HW: AMD x4 955 BE, 965 BE, 970 BE, 975 BE, 980 BE, 1090T BE, 1100T BE, FX-4300, FX-6300, FX-8320, FX-8350, FX-9370 atd


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů