Recenze ASUS ROG STRIX FUSION 700

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

winycz
nováček
Příspěvky: 33
Registrován: červen 15
Pohlaví: Muž

Recenze ASUS ROG STRIX FUSION 700

Příspěvekod winycz » 17 zář 2018 13:25

Připravil jsem si pro vás menší recenzi, ve které se podíváme na nedávno vydaný bezdrátový headset FUSION 700 výrobce ASUS z rodiny ROG STRIX. Jedná se o nejvyšší a nejdražší model z řady FUSION, který cílí zejména na trh mobilních zařízení a to díky bluetooth bezdrátovému připojení a kompatibilitou s mobilními zařízeními a konzolema.

Obrázek


POPIS

Obrázek

ASUS ROG STRIX FUSION 700 je herní headset, který se zaměřuje zejména na trh mobilních zařízení (notebooky, konzole, smartphone / tablet) neboť jako jediný z řady Fusion nabízí bezdrátový přenos skrze bluetooth 4.2, díky kterému se hodí pro hraní PC her, chatování přes VOIP či jiné telefonní hovory, ale také pro poslech hudby.

Headset nabízí hned dvě možnosti připojení a to skrze USB kabel, přes který se i nabíjí a bezdrátově pomocí technologie bluetooth verze 4.2 .

Obrázek

Ve sluchátkách se ukrývají dva 50 mm zvukové měniče (reproduktory) s neodymovými magnety série ASUS Essence s impedancí 32 ohm a frekvenčním rozsahem od 20 Hz do 20 kHz. Zvukové měniče vybuzuje zesilovač SABRE9601K od výrobce ESS Technology.

Obrázek

Zesilovač je zásobován signálem od 32-bit, osmi kanálového DAC převodníku ES9018 rovněž od výrobce ESS Technology.

Obrázek

Náušníky tvoří „vzduchotěsnou“ komoru, to znamená, že sluchátka skvěle tlumí okolní hluk a uživatel tak může nerušeně poslouchat přehrávaný obsah. Stejně tak je i zvuk ze sluchátek skvěle odstíněný a nasazená sluchátka na hlavě jsou i pro okolí téměř neslyšná.

Obrázek

Sluchátka disponují technologií virtuálního prostorového zvuku 7.1, která je vyvinuta v kooperaci s Bongiovi Acoustic. Aktivace / Deaktivace prostorového zvuku je velmi jednoduchá stiskem tlačítka 7.1 na sluchátkách. Hned pod ním se na sluchátkách nachází tlačítko pro zapnutí a vypnutí bluetooth a tím bezdrátového příjmu.

Obrázek

Ve stejném náušníku je integrován výklopný mikrofon, který se aktivuje až po jeho úplném vyklopení. Digitální mikrofon je umístěn na gumovém ohebném krku a při manipulaci drží tvar a vyznačuje se citlivostí 39 dB ± 3 dB.

Obrázek

Na vnějším krytu levého náušníku je umístěn dotykový ovládací panel, díky kterému lze gesty ovládat hlasitost, přehrávání hudby nebo i přijímat hovory. Dotykem lze aktivovat či deaktivovat RGB podsvícení sluchátek v případě bezdrátového připojení.

Obrázek

Design sluchátek se opravdu povedl. Krytky náušníků jsou sice plastové ale s nápadnou lesklou zlatavou povrchovou úpravou, která sluchátkám dává ten správný šmrnc. Nechybí ani prolisy s průhledným plastem pod kterým se nachází RGB podsvícení na každém náušníku.

Obrázek

Oválné náušníky jsou opravdu velké, tudiž by se do nich mělo schovat jakékoli ucho. Headset je dodáván rovnou se dvěma pěnovými polštáři. Jeden v koženém provedení a druhý ze sítě, který je mnohem prodyšnější. Kožený polštář perfektně odstíní okolní hluk a zvukový projev sluchátek je s ním lepší, zejména pak hlubší basy. Na druhou stranu může být ve sluchátkách slušné horko a obzvlášť přes letní dny. Tento problém řeší druhá dvojice hadrových/síťových polštářů, které odstíní okolní hluk o něco méně a nepatrně zhorší i zvukové vlastnosti, ovšem jsou již mnohem vhodnější do letních dnů či pro ty, kterým se potí uši a jejich okolí.

Obrázek

Sluchátka působí vcelku mohutně, nesou v sobě nejen zvukové měniče a mikrofon, ale i veškerou elektroniku a Lithium-polymerovou baterii s předepsanou výdrží až 17 hodin. Jejich hmotnost dosahuje 360 g. Ovšem i přes svoji mohutnost a vyšší hmotnost jsou sluchátka dost komfortní i pro delší poslech hudby či maraton hraní počítačových her. Sám jsem při hraní či poslechu hudby sluchátka na hlavě téměř necítil.

Obrázek

Most přes hlavu je plastový, stejně tak výsuvná část náušníků, ale ta je ovšem vyztužena kovovým plátem, který pravděpodobně povede uvnitř celého mostu. Ze spodní strany mostu sluchátek se nachází měkký hadrový/síťový polštář díky kterému sluchátka na hlavě netlačí.

Obrázek

I přes to jak mohutně sluchátka působí, tak při jakékoli manipulaci na mne vrhají pocit křehkosti, ačkoli nikde nic nevrže, tak mají tendenci se značně kroutit a nevím jak moc dokáží byt pružné, před tím než se poškodí.

Obrázek

Sluchátka přichází na trh v krabici, která je umístěna v obalu, na jehož přední straně nalezneme modelové označení, informaci o bluetooth připojení a samozřejmě i logo Republic of Gamers.

Obrázek

Na zadní straně obalu se nachází tzv. Features, kterými se sluchátka vyznačují a informaci o tom co se v balení nachází.

Obrázek

Po sejmutí obalu vidíme hezkou krabici s rozevíráním do stran. V krabici se pak nachází sluchátka, 2 metry dlouhý opletený USB kabel, uživatelská příručka, náhradní polštáře náušníků a hadrový obal pro přenos sluchátek.

Obrázek

Na headset poskytují prodejci standartní záruku 2 roky.

ASUS Aura RGB podsvícení
Jak jsem již zmínil, headset disponuje RGB podsvícením, které lze ovládat drátově v počítači nebo přes bluetooth v chytrém zařízení. V případě bezdrátového připojení se podsvícení nezapíná automaticky a je třeba aktivovat přidržením prstu na dotykové ploše po dobu zhruba tří vteřin. Stejným způsobem lze podsvícení i deaktivovat. Do chytrého zařízení s OS android je pak třeba nainstalovat aplikaci AURA headset, přes kterou lze podsvícení přizpůsobit. V aplikaci je pak třeba pouze spárovaná sluchátka vybrat a přizpůsobit si podsvícení.

Obrázek

Nachází se zde tři možnosti buď deaktivace svícení, statické světlo nebo režim dýchání, o kousek výše je pak možné zvolit si jakoukoli barvu a její kontrast.

Obrázek

Osobně mi zde chybí například ekvalizér a přizpůsobení zvuku.

V případě USB kabelového připojení k počítači máme dostupný software ASUS AURA Peripheral, ve kterém si můžeme nastavit nejen podsvícení, doladit zvuk.

Obrázek

Nachází se zde ekvalizér a posuvníky na boost basů a výšek či zaškrtávátko volume boost, které zvýší hlasitost sluchátek (zesílení). Podsvícení dostává více možností, aplikace přináší navíc Color Cycle či blikání dle hudby s možností nastavení i jasu podsvícení.

Obrázek

HEADSET V PRAXI
Headset jsem vyzkoušel připojený k zařízením oběma způsoby.
Drátově přes USB kabel se automaticky nainstaloval ovladač do všech počítačů s Windows 10, ke kterým jsem sluchátka připojil a mohl jsem je bez dalších nutných kroků začít ihned používat. Skrze USB kabel se sluchátka rovněž i nabíjí a rozsvítí se podsvícení sluchátek. Na stránkách výrobce je ke sluchátkům dodáván ASUS AURA Peripheral software, který přináší ekvalizér a možnosti vybudit více basy či výšky a také slouží pro ovládání RGB podsvícení.
Po delší době používání je nepatrně cítit, jak se levé sluchátko zahřívá a to zejména nabíjením baterie.

Druhý způsob připojení je bezdrátově skrze rozhraní bluetooth. Při krátkodobém stisknutí tlačítka s ikonkou bluetooth se sluchátka aktivují se zvukovým doprovodem a připojí se automaticky ke sprárovanému zařízení. Při delším podržení tohoto tlačítka se sluchátka vypnou a vypínání je taktéž doprovázeno zvukem. Pokud chceme sluchátka přivést do režimu párování pak stačí při vypnutých sluchátkách držet tlačítko s ikonou bluetooth po dobu asi 5 sekund, sluchátka se spustí a přejdou do režimu párování rovněž doprovázeno zvukem.

Dosah bluetooth je dostatečný, s nasazenými sluchátky na hlavě jsem bez problému vstal od notebooku a došel o 2 místnosti dále (cca 8m, 2 zdi) na záchod bez přerušení signálu, což ocení zejména ti, kteří rádi při hraní často navštěvují ledničku a toalety.

Skvělou vlastností je schopnost přehrávat zvuk z více zařízení zároveň. Například sluchátka máme připojené k počítači přes USB kabel a hrajeme PC hry či sledujeme filmy. V tu chvíli začne zvonit telefon, který nemusí být nutně poblíž, ani na viditelném místě. Pokud máme na sluchátkách aktivované bluetooth a jsou spárována s telefonem, začne se přehrávat vyzváněcí tón telefonu paralelně se zvukem, který přichází z počítače. Zároveň lze na ovládacím panelu sluchátek přijmout hovor a současně hovor ze sluchátek vyřídit.

ZVUKOVÝ PROJEV SLUCHÁTEK
Ačkoli se jedná zejména o herní headset, tak zvukový výstup je skvělý i pro poslech hudby. Od takovýchto sluchátek bych čekal například přebuzené výšky pro lepší srozumitelnost hlasových konverzací nebo přebuzené basy jak bylo zvykem u předchozích sérií. Skutečnost je taková, že žádná z částí akustického spektra není nijak zvlášť zvýrazněna či naopak zeslabena. Při poslechu různých žánrů hudby je jasně slyšet každý z instrumentů, který ve skladbě figuruje. Výšky jsou dobře zřetelné, střední tóny čisté a basy mohutné a přesto čisté. Celkový zvukový projev sluchátek bych hodnotil opravdu pozitivně vzhledem k faktu že se jedná o herní headset, ovšem nemám zkušenost se sluchátky určenými přímo k poslechu hudby v takto vysoké cenové úrovni, tedy rozhodně netvrdím, že by se mohlo jednat o sluchátka pro audiofily.

Virtuální prostorový zvuk se aktivuje pouhým stisknutím tlačítka s popisem 7.1 a není k tomu třeba žádný speciální software. Prostorový zvuk je funkční jak na mobilních zařízeních typu smartphone přes bluetooth, tak i na stolním počítači skrze USB kabel. Jedná se opravdu pouze o VIRTUÁLNÍ prostorový zvuk, tedy posluchač si připadá jako kdyby seděl v nějaké místnosti s nepatrnou ozvěnou a pouze se zdá jako kdyby hudba přicházela spíše ze vzdálenějšího okolí než ze sluchátek, které má nasazené na hlavě. Při poslechu hudby mne tento efekt nijak nenadchl, spíše zvukový projev sluchátek kazil.

Podařilo se mi získat i video testující prostorový zvuk 7+1 a to pouštěním šumu do každého z reproduktorů, respektive by měl šum přicházet z různých směrů. Sluchátka mají ovšem pouze 2 reproduktory a prostorový zvuk nedokáží nasimulovat, tedy z videa šlo rozlišit pouze to jestli zvuk přichází z levé či pravé strany a nebo ze středu (z obou sluchátek). Při testu subwooferu (nízko frekvenční šum) sluchátka nevydala ani hlásku. Toto chování bylo naprosto shodné při klasickém režimu i režimu 7.1 .

Odkaz na testovací video.

Kvalita mikrofonu je vzhledem k určení více než dostatečná. Skvěle tlumí okolní hluk a mluvené slovo je čisté a dobře srozumitelné. Pro představu přidávám nahrávku, kde jsem četl text z wikipedie v místnosti, ve které produkovala hluk pečící trouba a kompresor lednice.

Odkaz na test mikrofonu

Značným negativem headsetu je způsob, jakým dává na jevo vybíjející se baterii. Ať posloucháte klidnou či hlasitou hudbu, hrajete hru a na něco se soustředíte, tak se ze sluchátek ozve velice hlasitý zvuk indikující vybíjející se baterii. Při nižším stavu baterie se tento jev opakuje zhruba každé 2 minuty. Poprvé, když jsem měl sluchátka nasazené na hlavě, poslouchal večer klidnou hudbu a sluchátka zahoukaly, připadal jsem si jako bych měl dostat zástavu srdce, je to opravdu velmi nepříjemné a bohužel to nelze nijak deaktivovat či zeslabit. Můžeme tedy doufat, že pro sluchátka vyjde nějaký opravný firmware, který tento velmi podstatný neduh vyřeší.

Výdrž baterie je závislá na způsobu použití (hraní her, sledování filmu či poslechu hudby). Výdrž mírně ovlivní i vzdálenost sluchátek od přehravače a RGB podsvícení, které je defaultně vypnuto.
Výdrž jsem testoval s nabitými sluchátky při přehrávání hudebních mixů žánru Drum and Bass a Electro house. Headset ležel na stole v konstantní vzdálenosti od smartphone zhruba 30 cm po celý čas testování s nastavenou hlasitostí na 60 %. Výdrž baterie byla opravdu neuvěřitelná, sluchátka takto vydržela hrát celých 11 hodin v kuse. Co bych naopak sluchátkům vytknul je nemožnost zjištění stavu baterie. Ono hlasité houkání je hezký indikátor vybíjející se baterie ale osobně bych raději například změnou barvy podsvícení indikoval stav baterie a to i při nabíjení.

Design sluchátek mě opravdu zaujal. Sluchátka mají hezký tvar i povrchovou úpravu, tvary nejsou nijak přehnané ani přeplácané a lesklé náušníky na mě sesílají velmi dobrý dojem. S těmito sluchátky se na hlavě člověk zcela určitě nebude muset stydět. Nicméně když sluchátka držím v ruce mám pocit jejich šílené křehkosti. Sluchátka se poměrně dost kroutí a podvědomí mě nutí s nimi zacházet maximálně možno opatrně, jako kdyby byly křehké jako sklo.


ZÁVĚR
Na headsetu mne nadchlo zejména jeho široké využití, za dobu testování jsem nepotřeboval použít jakákoli jiná sluchátka či reproduktory neboť jsem je využíval jak pro hraní her s komunikací skrze integrovaný mikrofon, přehrávání hudby u počítače i na telefonu po cestě nejen do práce, ale také při sledování filmů. Snad pouze do fitness bych si sluchátka nevzal neboť bych se bál o jejich poškození, však i pro tuto činnost jsou vhodná díky bluetooth připojení, pokud člověk oželí že se na něj lidi okolo budou dívat jako na nerda.

Kvalita zvuku je skvělá, samozřejmě ale nemohu říci, že by byla bezkonkurenční neboť jsem nikdy neměl na hlavě hudební sluchátka v takto vysoké cenové hladině. Ovšem jedná se o bezdrátový herní headset, tudiž je zaměřený hlavně na hráče a značnou část ceny tvoří integrovaný mikrofon a celá elektronika s bezdrátovým bluetooth připojením.

S cenovkou kolem 7100 Kč s DPH se jedná o snad nejdražší bezdrátový herní headset, který se na trhu nachází. S cenou 7000 Kč je na trhu už jen Razer s bezdrátovým headsetem Thresher Ultimate, který je určen zejména pro herní konzole.

Obrázek

Tímto bych chtěl poděkovat českému zastoupení společnosti ASUS za zapůjčení produktu na recenzi.

Reklama
Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6622
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž

Re: ASUS ROG STRIX FUSION 700

Příspěvekod Ltb » 17 zář 2018 13:27

Publikováno :bigups:

Velké díky winycz za tuhle vyčerpávající recenzi, hráči jistě ocení 8)

Uživatelský avatar
JackTheBlack
nováček
Příspěvky: 1
Registrován: září 18
Pohlaví: Nespecifikováno

Re: Recenze ASUS ROG STRIX FUSION 700

Příspěvekod JackTheBlack » 18 zář 2018 08:02

Budu hodně hodný a napíšu jen: Youtube ... Youtube je jen stereo + BT 4.2 není užitečná informace - podpora Apt-X je.
4/10


 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • ASUS ROG Strix Go 2.4 - Recenze
  od Hanzr » 20 črc 2020 10:31 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
  0
  655
  od Hanzr
  20 črc 2020 10:31
 • Recenze Asus ROG Strix Scope RX
  od KingGustavo » 15 úno 2021 18:26 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
  0
  234
  od KingGustavo
  15 úno 2021 18:26
 • Asus strix gtx980ti ventilátor
  od sampooonek » 04 čer 2021 11:56 » v Problémy s hardwarem
  8
  401
  od satik
  07 čer 2021 10:07
 • Test bezdrátové herní myši ASUS ROG Strix Carry
  od winycz » 07 zář 2020 09:18 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
  1
  1435
  od Ltb
  07 zář 2020 09:19
 • ASUS Zenfone 8 - Recenze
  od Hanzr » 18 kvě 2021 13:37 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
  0
  240
  od Hanzr
  18 kvě 2021 13:37

Zpět na “Rady s výběrem hw a sestavením PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: CommonCrawl [Bot], Majestic-12 [Bot] a 8 hostů