EXCEL - Výpočet rozdílu času

Programy pro práci v kanceláři (Word, Excel, Access…=>Office)

Moderátor: Mods_senior

cukista
Level 1
Level 1
Příspěvky: 51
Registrován: srpen 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod cukista » 06 srp 2006 00:15

No nevím jestli jsem to dobře pochopil, ale když budeš mít první čas 11:00 a druhý 10:00, tak výsledek má být 1 hodina nebo 23 hodin? V prvním případě to jde pomocí toho =abs(a2-a1), ve druhém případě pokud a2 < a1, pak výsledkem je 24 + a2 - a1...

Reklama
Uživatelský avatar
mikel
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2298
Registrován: květen 05
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mikel » 06 srp 2006 09:03

Ale to my nevíme, protože jsi nám nesdělil, co vlastně počítáš za časy v buňkách A1 a A2. Jestli to mají být časy v rámci 1 dne, tak nemůžeš připočítávat 24 hodin. Je docela možné, že výsledek by měl být -1 hodina.
Nejlepší bude, když napíšeš, co vlastně počítáš.
Znáte pravidla?
Tipy a triky ve Windows XP
Návody: HijackThis, MWAV, CCleaner (THX to mijaja)
Problémy, které chcete vyřešit pište sem do fóra. Neposílejte je emailem ani po ICQ!

jaudak
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: srpen 06
Bydliště: PRAHA
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod jaudak » 06 srp 2006 09:55

mikel píše:Ale to my nevíme, protože jsi nám nesdělil, co vlastně počítáš za časy v buňkách A1 a A2. Jestli to mají být časy v rámci 1 dne, tak nemůžeš připočítávat 24 hodin. Je docela možné, že výsledek by měl být -1 hodina.
Nejlepší bude, když napíšeš, co vlastně počítáš.


Máš pravdu. Asi takhle. Snažím se udělat v EXCELU rozpis pracovní doby pro čtyři lidi s pravidelnou pracovní dobou 6-18 a 18-6 hod. Vždy je v práci pouze jeden a pravidelně se střídají. Samo, že občas musím odpracované hodiny upravit ručně změnou příchodů, nebo odchodů a chci aby se po ručním zadání příchodu nebo odchodu zbytek dopočítal sám.
Rozpis se mi už po zadání příslušného měsíce vygeneruje, ale teď bojuji s atomatickým přepočítáváním odpracované doby, po ruční změně některých časů.
Někdy se nejedná o časy v rámci jednoho dne. Když o tom teď přemejšlím, tak hlavní problém je, spočítat časový rozdíl např. příchodu v 18:00 a odchodu 2:30, tak aby mi vyšlo 8,5 a ne 15,5.

Potřebuji docílit tohoto:
Ve sloupci A je čas příchodu
ve sloupci B je čas odchodu
a já potřebuji do sloupce C
vypočítat rozdíl mezi těmito časy a potom ještě sečíst hodnoty ve sloupci C.

Děkuji všem za rady. J.

P.S. Nemáte někdo odkaz na stránky s materiálem pro studium funkcí v EXCELU pro začátečníka, nejlépe s příklady. Nápovědu EXCELU samozřejmě pečlivě studuji. Dík.

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9504
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mmmartin » 06 srp 2006 12:13

Podívej se co svých soukromých zpráv, máš tam v příloze tabulku, která by to uměla umět. Jedinej problém je v tom, že části hodin - např 22:30 je nutný zadávat jako 22,5, ale i to by šlo nějak ošetřit.

Uživatelský avatar
mikel
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2298
Registrován: květen 05
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mikel » 06 srp 2006 13:51

Nevím, co ti poslal mmmartin, ale vyřešíš to tímto vzorcem ve sloupci C:

=KDYŽ(B1<A1;B1+ABS(1-A1);ABS(B1-A1))

Akorát bude problém pokud pracovní doba bude 24 hodin a více, ale to asi nebude váš případ. :wink:
Znáte pravidla?
Tipy a triky ve Windows XP
Návody: HijackThis, MWAV, CCleaner (THX to mijaja)
Problémy, které chcete vyřešit pište sem do fóra. Neposílejte je emailem ani po ICQ!

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9504
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mmmartin » 06 srp 2006 14:01

Moje rada zněla =KDYŽ(B2*C2=0;"";KDYŽ(B2<C2;C2-B2;24-B2+C2)) v buňce d2.

Zkusil jsem si i tvůj vzoreček, ale v kombinaci příchod 22 a odchod 8 dává výsledek 29

cukista
Level 1
Level 1
Příspěvky: 51
Registrován: srpen 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod cukista » 07 srp 2006 09:18

Problém taky může být s tím časem. Datum a čas je interně zaznamenán jako číslo, desetinná část měří část dne. Tj. číslo 0.5 = 12 hodin atd... Takže je taky důležité, abys v těch buňkách měl skutečně číslo a ne text. Pokud budeš vidět čas, ale bude to jenom text, pak Excel při pokusu o matematickou operaci napíše chybu...
A ještě jedna rada - místo komplikovaného zjišťování, jestli to je noční nebo denní směna bys mohl do těch vstupních buněk zaznamenávat celé datum, tj. den a hodinu, čímž by stačilo ty buňky pouze odečíst (a2-a1), nicméně v menu Formát/Buňka/Číslo bys nastavil formát hh:mm, čímž by se ti zobrazovaly jenom hodiny...

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9504
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mmmartin » 07 srp 2006 11:08

Takže je taky důležité, abys v těch buňkách měl skutečně číslo a ne text. Pokud budeš vidět čas, ale bude to jenom text, pak Excel při pokusu o matematickou operaci napíše chybu...

Je to trochu jinak, záleží na funkci, která je ve "výsledkové" buňce vložená, tj.. na operaci, kterou s hodnotami ve "vstupních" buňkách děláš. Z těch jednodušších např. u násobení je to jedno, v sumě je obsah buněk formátovaných jako text ignorovaný.

cukista
Level 1
Level 1
Příspěvky: 51
Registrován: srpen 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod cukista » 07 srp 2006 11:22

[/quote]Je to trochu jinak, záleží na funkci, která je ve "výsledkové" buňce vložená, tj.. na operaci, kterou s hodnotami ve "vstupních" buňkách děláš. Z těch jednodušších např. u násobení je to jedno, v sumě je obsah buněk formátovaných jako text ignorovaný.
Já jsem to vztáhnul k tomu součtu, co se tady kolega snaží udělat a taky k tomu, že mu to jako výsledek dává ####. Samozřejmě, když použiješ textovou funkci, tak s textem žádnou chybu nedostaneš, a asi ani s funkci Sum...

carlos.b
nováček
Příspěvky: 44
Registrován: srpen 06
Bydliště: UK
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod carlos.b » 17 srp 2006 19:27

Mam uplne stejny problem. Potrebuju tabulku kde si do bunky x dam kdy jsem zacal pracovat a do bunky y kdy jsem sel domu (popripade tam zohlednit i 30min pauzu na jidlo) a v bunce z budu mit pocet odpracovanych hodin. Aby toho nebylo malo takhle to budu mit pro kazdy den a na konci budu mit total kde se mi ukaze pocet hodin za tyden.

Kdyz jsem to resil problem nastal pri konecnem souctu jelikoz se predpoklada ze mnoho lidi nepracuje vic jak dvanact hodin a mam to jednodussi jelikoz nedelam nocni. Avsak kdyz sectu par dnu vysledek je spatny jelikoz secitam hodiny po preklenuti 24 je tam znova 1 => spatne.
Nejlepsi by bylo kdybych mohl mit uz ten vysledek jako cislo a ne datum. Bohuzel nejdsem v CR a nemam tolik moznosti jak si to zjistit. A napoveda MS je taky vcelku na ... nebo mozna nevim co mam hledat.

predem Diky ...

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9504
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mmmartin » 17 srp 2006 19:47

Dej e-mail, pošlu hotovou tabulku.

Uživatelský avatar
mikel
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2298
Registrován: květen 05
Bydliště: Karviná
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod mikel » 17 srp 2006 22:58

Sakra kluci, už jsem to psal v jiném příspěvku - klikněte na tlačítko e-mail a mělo by se vám otevřít okno nového emailu s vyplněnou adresou!
Znáte pravidla?
Tipy a triky ve Windows XP
Návody: HijackThis, MWAV, CCleaner (THX to mijaja)
Problémy, které chcete vyřešit pište sem do fóra. Neposílejte je emailem ani po ICQ!


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Poraďte GPU+Zdroj+Casu
    od ttomasek » 20 led 2024 20:00 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    1185
    od Gerete Zobrazit poslední příspěvek
    23 led 2024 21:27
  • Excel a OneDrive
    od sginfo » 11 zář 2023 15:28 » v Kancelářské balíky
    16
    6267
    od mirekol Zobrazit poslední příspěvek
    20 říj 2023 08:31
  • Excel komparacedvou soborů Příloha(y)
    od teichmann.ondrej » 15 dub 2024 17:26 » v Kancelářské balíky
    7
    1743
    od teichmann.ondrej Zobrazit poslední příspěvek
    včera, 12:28
  • excel-posun makra
    od actionboy » 12 bře 2024 18:59 » v Kancelářské balíky
    1
    386
    od Grimm Zobrazit poslední příspěvek
    12 bře 2024 21:43
  • Excel - vlastní formát Příloha(y)
    od Story-Long » 11 srp 2023 14:50 » v Kancelářské balíky
    3
    1980
    od Story-Long Zobrazit poslední příspěvek
    14 srp 2023 10:11

Zpět na “Kancelářské balíky”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam[Bot] a 7 hostů