Příprava na SZZ z informatiky - Je tu někdo kdo poradí?

Všeobecná sekce pro témata a příspěvky z oblasti IT či témata z blízkých oborů. Sekce pro uživatele, kteří nenalezli pro svůj IT dotaz tu správnou sekci.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

Goo
nováček
Příspěvky: 28
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příprava na SZZ z informatiky - Je tu někdo kdo poradí?

Příspěvekod Goo » 24 kvě 2019 18:14

Zdravím

Jsem malinko v komplikované situaci :o). Kombinovaně jsem studoval obor, který částečně zasahuje do informatiky (pedagogika). Pracovně jsem musel studium přerušit a nyní dokončuji, takže se chystám na poslední SZZ, právě z informatiky. Bohužel, za dobu přerušení (dva roky), došlo ke dvěma věcem:
1) Co jsem uměl, to jsem zapomněl
2) Změnila se akreditace oboru a některé témata již v SZZ nejsou (naštěstí tam již není logika), ale některé témata nabobtnaly, nebo jsou úplně nové (takže jsem se na ně nějak výrazně nepřipravoval a není vyjímkou i to, že jsme je probrali s přednášejícím jen zhruba, protože "z toho státnice nemáte"

Otázky mám zpracované z 90% a mám mnoho drobných dotazů, ke kterým neumím najít žádnou odpověď. Není zde někdo, kdo by měl chuť poradit, nasměrovat a podobně? Hledal jsem nějaký chat programátorů, ale našel jen na xchatu a lide.cz a v místnostech nikdo není. Oprášil jsem i staré IRC, ale nenarazil na vhodnou místnost, takže to zkouším i zde, no.

Reklama
Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Příprava na SZZ z informatiky - Je tu někdo kdo poradí?

Příspěvekod faraon » 24 kvě 2019 19:58

No tak to vylož, a nejlépe když k tomu připojíš vlastní pokus o odpovědi, ať vidíme jak na tom jsi. Třeba bude stačit jen nějak usměrnit, případně dát odkaz na zdroj konkrétních informací...

To co jsi zapomněl, jsi ve skutečnosti neznal, jenom měl nabiflované. Pokud danou věc pochopíš, nemusíš si nic pamatovat, prostě to víš. Co budeš učit?
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
dom324
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3161
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Příprava na SZZ z informatiky - Je tu někdo kdo poradí?

Příspěvekod dom324 » 24 kvě 2019 20:16

U oborů jako pedagogika bývá problém, že sami učitelé problematice nerozumí. Takže i když jim to řekneš správně/svými slovy, neuznají Ti to, protože oni znají pouze svou definici a ani jí pořádně nerozumí.

Zrovna tebou zmiňovaná logika vyžaduje opravdu dobrého učitele. Jinak se z toho stane peklo plné nudných pouček a schémat.

Goo
nováček
Příspěvky: 28
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Příprava na SZZ z informatiky - Je tu někdo kdo poradí?

Příspěvekod Goo » 24 kvě 2019 21:21

faraon píše:No tak to vylož...


Jasně, v podstatě neřeším komplexně celou otázku, ale vždy jen nějakou její část. Pro představu:

Mám hned první otázku, která se věnuje základům a mimo jiné se zabývá reprezentací dat v počítači a architektura počítačů. Většinu otázky zodpovědět umím a napříč otázkou řeším binární soustavu, důvody pro její použití, Von Neumannovo a harwardské schéma. Jedna z podotázek ale zní: Další číselné soustavy využívané v počítačích a jejích výhody a důvody volby

Přesně tahle část v otázce, kterou jsem řešil na SZZ před dvěma lety, nebyla. V studijních materiálech také není zmínka o dalších soustavách a k novým podkladům se nedostanu, protože v Moodle se do aktuálního kurzu nemohu zapsat.

A popravdě, taková drobnost je skoro v každé otázce a připadá mi hloupé zasypat fórum 30 novými tématy, tak uvažuji jak na to a "chytám se stébla". Zkoušku mám za deset dnů, takže moc prostoru není, no.

Dodatečně přidáno po 8 minutách 45 vteřinách:
dom324 píše:U oborů jako pedagogika bývá problém, že sami učitelé problematice nerozumí. Takže i když jim to řekneš správně/svými slovy, neuznají Ti to, protože oni znají pouze svou definici a ani jí pořádně nerozumí.

Zrovna tebou zmiňovaná logika vyžaduje opravdu dobrého učitele. Jinak se z toho stane peklo plné nudných pouček a schémat.


SZZ z pedagogiky se mi naštěstí povedlo udělat před dvěma lety. SZZ z informatiky mi ukončila právě logika, kterou jsem vůbec nezvládl. Naštěstí, v letošní SZZ logika není, ale navíc tam jsou zase databáze ve větším měřítku a to je pro mě taky peklo...

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Příprava na SZZ z informatiky - Je tu někdo kdo poradí?

Příspěvekod petr22 » 24 kvě 2019 21:55

"Další číselné soustavy využívané v počítačích a jejích výhody a důvody volby"

Ve studijnich materialech nemusi byt zminka, staci selsky rozum :-)

Napoveda cislo 1 - v jake ciselne soustave se meri napriklad cas ?
Napoveda cislo 2 - je to vic nez jedna a ani jedna neni binarni

K cemu je cas v pocitacich je doufam jasne bez napovedy.

Napoveda cislo 3 - co znamena "hexadecimalni" ?

Goo
nováček
Příspěvky: 28
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Příprava na SZZ z informatiky - Je tu někdo kdo poradí?

Příspěvekod Goo » 24 kvě 2019 22:03

Hexadecimální soustavu znám, ale nechápu souvislost s IT. Binární je jasná. Oktalovou bych ještě pochopil v souvislosti 1 Bajt = 8 bitů. Ale proč šestnáctková? Každopádně, děkuji za tip. Zaměřím se právě na ni a pokusím se něco dohledat

Uživatelský avatar
dom324
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3161
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Příprava na SZZ z informatiky - Je tu někdo kdo poradí?

Příspěvekod dom324 » 24 kvě 2019 22:31

Hodně se používá šestnáctková soustava (hexadecimal), protože dokáže zapsat binární čísla tak, že jsou pro člověka celkem čitelná. Např. čísla:
1101 0111 (binárka)
D7 (hexadecimálka)
215 (desítkově)
Jsou naprosto totožná čísla, znamenají to samé, ale určitě vidíš, že číslo zapsané šestnáctkově je mnohem lépe čitelné než binární.
D je první cifra - odpovídá binární 1101.
7 je druhá cifra - odpovídá binární 0111.
Na zapsání jednoho Bytu (8 bitů) v šestnáctkové soustavě potřebuješ vždy dvě cifry - to je velká výhoda oproti decimálce. Když vidíš D v hexadecimálce, vždy to bude 1101. Kdežto taková 9 v decimálce nemá přesně přiřazenou kombinaci bitů (nejde to), bude jinak zapsána v čísle 89 a 29. Kdežto 8D a 2D bude vždy končit na 1101.

Když upravuješ BIOS grafické karty, upravuješ hexadecimálku. Programátoři v assembly se taky někdy hrabou v hexadecimálce. Inženýři používající rozhraní I2C na propojení různých součástek se s hexadecimálkou taky setkají, protože adresy se píšou taky v hexadecimálce.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Příprava na SZZ z informatiky - Je tu někdo kdo poradí?

Příspěvekod petr22 » 24 kvě 2019 22:35

Hexadecimalni soustava je v IT snad nejpouzivanejsi.

V tom case mas jeste desitkovou a sedesatkovou soustavu.

Jakpak se meri velikost RAM, misto na disku atd, z ceho se sklada napr. MAC adresa ?

Uživatelský avatar
Prophet
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1261
Registrován: říjen 14
Bydliště: 127.0.0.1
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Příprava na SZZ z informatiky - Je tu někdo kdo poradí?

Příspěvekod Prophet » 24 kvě 2019 22:50

V hexadecimální soustavě se taky zapisujou IPv6 adresy,
CPU: AMD Ryzen 7 5700x (Arctic Freezer 34)
GPU:MSI RTX 4070 Gaming X Slim 12GB GDDR6X
RAM: Kingston HyperX Fury Beast 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz CL16
MB: MSI B450-A PRO
Zdroj: Corsair RM850x (2021) 850W
Case:SilentiumPC Regnum RG4
SSD: Kingston A2000 500GB
HDD: Seagate Barracuda 1TB, Seagate Ironwolf 2TB
VR: Oculus Rift S


Proč nepoužívat WiFi na hry

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Příprava na SZZ z informatiky - Je tu někdo kdo poradí?

Příspěvekod faraon » 24 kvě 2019 23:08

To takhle jeden profesor učil svého synka základům logiky. Vtom hodiny na stěně začaly odbíjet celou, tak dostal nápad a ptá se: "Kdybych teď ty hodiny rozbil, byla by to vražda?"
Kluk odpoví: "Ne, byla by to sebeobrana."
"Jak to?" diví se otec.
"Hodiny uhodily první."


Takže číselné soustavy. Tohle byla základní věc podrobně rozváděná hned na začátku každé počítačové učebnice, dokud teda ještě za něco stály. Lidé počítají v desítkové soustavě, protože mají deset prstů. I v době kdy se používaly nepoziční systémy, jako jsou římská čísla, vycházely obvykle ze základu 10, na mnoho různých způsobů. I některé historické počítače počítaly desítkově, například celá "československá škola" vycházející z profesora Svobody, počítače SAPO, EPOS a jejich malosériově vyrábění nástupci. Mechanické počítače byly samozřejmě výhradně desítkové.

Z fyzikálních důvodů u elektronických počítačů převládla dvojková/binární soustava, tedy dvě číslice (0 a 1), reprezentující stavy vypnuto/zapnuto. Jenže čísla jako 010001101011110001101101 jsou pro lidský mozek dost těžko stravitelná, takže se hledaly způsoby jak se přiblížit našemu desítkovému ideálu. V dobách, kdy u většiny počítačů měl bajt šest bitů, se jako nejvýhodnější jevila osmičková/oktalová soustava, tedy používající pro zápis osm číslic (0 až 7). Proč asi:

Kód: Vybrat vše

000 = 0
001 = 1
010 = 2
011 = 3
100 = 4
101 = 5
110 = 6
111 = 7

Výše zmíněné číslo se pak dá rozbít na trojice bitů - 010 001 101 011 110 001 101 101 - a snadno podle nich zapsat osmičkově jako 21536155. Stejně snadno se potom převede zpátky do dvojkové soustavy. Běžná věc u sálových počítačů a starších minipočítačů, kde šířka slova měla nejčastěji 12, 18, 36, 48, 72 apod. bitů, pozůstatky z té doby jsou dodnes v jazyce C a z něj odvozených, a také například v nastavení přístupových práv k souborům v unixových systémech, včetně Linuxu a Androidu.

Jenže v roce 1964 přišel revoluční mainframe IBM System/360, kde konstruktéři z tehdy nepochopitelných důvodů zvolili místo šestibitového osmibitový bajt, a tam ta osmičková přestávala vyhovovat, osm bitů se špatně dělí na trojice a z dvoumístného čísla je najednou dvouapůlmístné. Tehdy přišel čas šestnáctkové/hexadecimální soustavy se šestnácti číslicemi (0 až F), která funguje úplně stejně, ale se čtveřicemi bitů:

Kód: Vybrat vše

0000 = 0
0001 = 1
0010 = 2
0011 = 3
0100 = 4
0101 = 5
0110 = 6
0111 = 7
1000 = 8
1001 = 9
1010 = A (číselně 10)
1011 = B (číselně 11)
1100 = C (číselně 12)
1101 = D (číselně 13)
1110 = E (číselně 14)
1111 = F (číselně 15)

Takže číslo 0100 0110 1011 1100 0110 1101 se podle toho stejně snadno převede na 46BC6D, a úplně stejně snadno i opačně. Krásně tohle bylo vidět u osmibitových mikropočítačů, kde šestnáctibitové adresování paměti mohlo pracovat s adresami od 0 do 65535 desítkově, ale v šestnáctkové soustavě to bylo od 0000H do FFFFH, to H na konci je zkratka Hex, aby se to nepletlo s desítkovými čísly.

Ve speciálních případech se i binárně musí počítat s desítkovými čísly, například v bankovnictví, kde by binární zaokrouhlování dávalo jiné výsledky než desítkové. Tam se používá kód BCD (Binary Coded Decimal), který z těch šestnácti kombinací používá pouze prvních deset, odpovídajících číslicím 0 až 9. Používá ho například jazyk COBOL, snadno si zjistíš jeho původ a účel. A stejným způsobem počítají i jednoduché kalkulačky, což jsou vlastně malé čtyřbitové počítače.

Převod dvojkového čísla na desítkové je trochu komplikovaný a vyžaduje celou řadu matematických operací, opačně je to trochu jednodušší.



Jsou dvě základní architektury počítačů, von Neumannova a Harvardská, nazývané podle jejich původu.

Maďarský matematik von Neumann vytvořil koncepci jednoduchého univerzálního počítače, přitom vyšel z myšlenky, že program jsou také data. Proto program umístil do stejné paměti jako jím zpracovávaná data, do společného adresního prostoru. Program tak může změnit obsah sama sebe, takže počítač se dá snadno přeprogramovat.

Na Harvardu vyšli z prací anglického matematika Charlese Babbage, jehož Analytical Engine z poloviny devatenáctého století měl program na pásu děrných karet, a do paměti ukládal pouze zpracovávaná data. Vznikly tak dva zcela oddělené adresní prostory, v jednom je program a ve druhém data. Můžou mít i různou délku slabiky nebo slova, například data bývají obvykle osmibitová, ale instrukce programu třeba třináctibitové. Nevýhoda je ta, že se program počítače obtížněji vyměňuje, takže tahle koncepce je vhodnější pro specializované stroje. Takhle dodnes fungují například mikrokontroléry v nejrůznějších zařízeních (jeden takový máš ve své klávesnici), ale používaly to i superpočítače, třeba Cray v sedmdesátých a osmdesátých letech.

Koukám že ty vaše studijní materiály jsou velmi moderní, takže asi stojí dost za hovno. Naučíš se informace které budou v otázkách u zkoušek, sice tak dostaneš papír na hlavu, ale v hlavě máš prázdno. Učíš stylem cvičeného papouška. A mimochodem, databázím se dnes módně říká blokchain.

Ještě jedna zajímavost k těm číslům, v zaostalých zemích s nízkou gramotností se dodnes pro násobení používá pro násobení způsob založený na půlení a zdvojnásobování čísel. Znali ho už ve starověkém Egyptě a Mezopotámii, a kdoví jak dlouho předtím. Přesně stejný princip funguje i v počítačích.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Příprava na SZZ z informatiky - Je tu někdo kdo poradí?

Příspěvekod petr22 » 24 kvě 2019 23:19

Vzdyt ty mu to jeste cele napises jako slohove cviceni, staci to vzit a je perfektne
logicky zodpovezena otazka tak, ze to pochopi kazdy. Stalo za to by to dat nekde do
clanku, v diskuzich takovehle texty s informacni hodnotou nikdo hledat nebude.

Tech otazek bude tak jeste 30.....

OT: ten podpis bys mohl zmenil, pod Kuznecovem se potopil cely plovouci dok a malem
ho vzal sebou, novy dok Rusko postavit neumi a Svedove jim dalsi nepostavi, cena za toto
bude urcite vyssi.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Příprava na SZZ z informatiky - Je tu někdo kdo poradí?

Příspěvekod ITCrowd » 24 kvě 2019 23:55

Goo píše:Hexadecimální soustavu znám, ale nechápu souvislost s IT. Binární je jasná. Oktalovou bych ještě pochopil v souvislosti 1 Bajt = 8 bitů. Ale proč šestnáctková? Každopádně, děkuji za tip. Zaměřím se právě na ni a pokusím se něco dohledat
Ja osobne bych cloveku, ktery je schopen napsat, ze osmickova soustava se pouziva, protoze 8 bitu nepomahal. To jsou naproste zaklady a totalni nepochopeni. Uvedomte si, ze neco takoveho muze jednou ucit vase deti (nebo deti tech deti...). Napachane skody pak budou nevratne.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Vše ostatní (z oblasti IT)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti