Vypínat, nebo stand by?

Všeobecná sekce pro témata a příspěvky z oblasti IT či témata z blízkých oborů. Sekce pro uživatele, kteří nenalezli pro svůj IT dotaz tu správnou sekci.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

Uživatelský avatar
beather
Herní spec. / Tvůrce článků
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4480
Registrován: únor 13
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypínat, nebo stand by?

Příspěvekod beather » 03 dub 2018 10:38

Sestava z 2013:

https://www.czc.cz/easurcqf04j33982cu9vu2fu0c/seznam

Vymenena byla grafika za silnejsi, HDD, protoze zacal jaksi rachotit (to nebude souviset s touto problematikou) a jedine co odeslo bylo SSD... Proste jsem pocitac vypnul (softwarove) a po 2 hodinach ve stand-by uz nenabootoval. Jinak PC celkove funkcni bez problemu.. Predtim jsem mel sestavu z roku 2002, pouzivanou do 2011, celou dobu ve stand-by a zadny problem... (aktivne se zapinala 3x denne). Bylo tam nejake AMD + externi nvidia grafika, detaily si uz bohuzel nepamatuji...
Návod na HijackThisNávod na BSODZákladní diagnostika počítačePříspěvek fóru

„Inteligentní lidé se snaží problémy řešit, geniální se je snaží nedělat!“ - Albert Einstein :punish:
[b]Rozcestník mých článků

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypínat, nebo stand by?

Příspěvekod petr22 » 03 dub 2018 10:51

Jestli to SSD bylo OCZ Vertex tak to bylo normalni, ty odesly vsem a naprosto stejne.

OCZ Vertex - jedine disky, ktere odesly tim ze se proste vypnuly.

Uživatelský avatar
beather
Herní spec. / Tvůrce článků
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4480
Registrován: únor 13
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypínat, nebo stand by?

Příspěvekod beather » 03 dub 2018 11:42

Bylo to KINGSTON SSDNow V300 120GB
Návod na HijackThisNávod na BSODZákladní diagnostika počítačePříspěvek fóru

„Inteligentní lidé se snaží problémy řešit, geniální se je snaží nedělat!“ - Albert Einstein :punish:
[b]Rozcestník mých článků

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypínat, nebo stand by?

Příspěvekod Turion » 03 dub 2018 13:46

Z toho plyne, že nikdo neví, jestli je rozdíl mezi spánkem a úplným vypnutím v životnosti.
Mám jen poznatek, že některé nepoužívané funkční základní desky odložené na "někdy" v tu dobu, kdy nastane "někdy" nefungují. Možná že to je ztrátou kapacity/formátování elitů při nepoužívání.

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28576
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypínat, nebo stand by?

Příspěvekod Martab » 03 dub 2018 13:55

Po tom odložení to spíš odhaduji na popraskané cínové spoje.
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypínat, nebo stand by?

Příspěvekod Pic » 03 dub 2018 14:06

Domnívám se, že v této diskuzi se těžko můžeme objektivně dobrat závěru, co je pro PC výhodnější z hlediska jeho životnosti, už jen proto, že zde opovídá nedostatečný počet uživatelů. Pro větší pravděpodobnost dobrání se, co je vyhodnější, by počet účastníku musel být řádově několik tisíc (spíš více). Nehledě na to, že vypínání ze sítě jistě není jediný parametr, který ovlivňuje životnost PC. Jedním z dalších je teplota v bedně a podobně i další parametry.
Tedy já osobně PC odpínám od el. zásuvky jedině, když opouštím barák na dobu delší než jeden den a to vypínám i všechny ostatní el. spotřebiče v domě. To spíše jako protipožární ošetření, pro poruchu v el síti, či připojeného spotřebiče.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypínat, nebo stand by?

Příspěvekod faraon » 03 dub 2018 14:21

Buď popraskané a nebo zkratované jehličkovými krystaly, které z toho bezolovnatého šmejdu rostou samy od sebe.

K tématu - já počítač vypínám natvrdo i se vším co je k němu připojené vypínačem na prodlužovačce. Má to i nějakou ochranu, ale po dvaceti letech pochybuji o její funkčnosti. Zapínám to jednou za den, přes víkend mi počítač obvykle běží nepřetržitě, žádné uspávání nevedu. Když jedu pryč na delší dobu, tak ze zásuvek odpojuji všechno. Kvůli bouřce a podobným žertíkům.
Na minulé desce po devíti letech každodenního provozu nafouklé kondenzátory ztratily kapacitu natolik, že sice fungovala, ale počítač byl silně nestabilní. Jakýkoliv rychlejší vzrůst zátěže způsoboval restart.
Zdroje spotřebovala dva, první byl nový, druhý ze šrotu. Harddisk mi přímo v počítači neodešel nikdy, ale pár starých zdechnulo po několika letech nečinnosti v šuplíku. Smrt ve spánku, běžná věc.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypínat, nebo stand by?

Příspěvekod ITCrowd » 03 dub 2018 15:18

@TheSalon - sestava v podpisu nemusí být dlouhověkou sestavou, která mě zajímá. |Stačilo napsat, že jde o sestavu v podpisu.
Pro notebooky anketa neplatí :-)
@Pic - objektivně určitě ne, ale třeba se někam posuneme, nebo se něco objeví. Kdo nic nehledá, nic nenajde :-)
@Turion - "Z toho plyne, že nikdo neví, jestli je rozdíl mezi spánkem a úplným vypnutím v životnosti." - přesně proto je tu tohle téma :-)
"Možná že to je ztrátou kapacity/formátování elitů při nepoužívání."
- Ztráta kapacity je běžný jev a je rychlejší u používaných elytů
- Formování - týká se dlohodobě vypnutých zařízení, což není tento případ.

Všem díky za příspěvky, snad ještě něco přibude. Jestli z toho všeho bude nějaký výstup slíbit nemůžu :-)
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Melis
Level 3
Level 3
Příspěvky: 563
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vypínat, nebo stand by?

Příspěvekod Melis » 03 dub 2018 15:28

S Nějakým Athlonem 2000+ a XP jsem provozoval PC cca 12 let, než odešel zdroj. Byl to nějaký šunt z roku jako ten Athlon. Ve zdroji byly vadné elektrolyty.
PC běželo tak od 8:00 do 24:00 (cca) a pak jsem vše vypínal pomocí přepěťovky, kde byl zapojený PC, modem, tiskárna a repro.

Nyní už používám notebook a ten vypínám klasicky softwarově a pokud se mi nechce čekat, tak jen sklopím víko.

Vyloženě od sítě to vypínám jen když nebudu doma déle než 24 hodin.

Edit: jo a u toho Athlona asi po 6 letech odešel HDD, takže novej. A zapínání také bylo řešeno přepěťovkou. Ráno jsem z postele klikl na spinač přepěťovky a než jsem vylezl z pelechu, tak už běželo vše, včetně XP.


Zpět na “Vše ostatní (z oblasti IT)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host