Zesilovač pro subwoofer

Všeobecná sekce pro témata a příspěvky z oblasti IT či témata z blízkých oborů. Sekce pro uživatele, kteří nenalezli pro svůj IT dotaz tu správnou sekci.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

Uživatelský avatar
ondoubek
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4324
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Zesilovač pro subwoofer

Příspěvekod ondoubek » 10 srp 2015 16:03

Zdravím, nemáte někdo zkušenosti s nějakým levnějším zesilovačem pro subwoofer? Stačí mi menší výkon, zatím to budu mít pro 30W basák, později pro větší. Výkon minimálně 50W. Je mi jedno jestli bude komplet hotový nebo stavebnice, jen nechci abych musel zkoušet milion odporů kvůli přebuzení. Ideálně i se zdrojem.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zesilovač pro subwoofer

Příspěvekod ITCrowd » 10 srp 2015 23:52

myslím, že to klidně zvládneš sám...
Doporučím ti něco s TDA7294 (magnat a heco je používají pro home subwoofery), nejsou už tak citlivé na překročení napájecího napětí jako jejich předchůdci. Schema ti google najde.
Co se týče zdroje pro tohohle "brouka", pak trafo 2x30V + 4 diody + filtráky (měly by stačit 4G7), každou diodu zablokovat keramikou 10nF. Na výstupu 2x100nF keramika. Diody musí být samozřejmě dimenzovány na potřebný proud.
To TDA stojí kolem 80,- Kč, takže tě to moc nezatíží.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9504
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zesilovač pro subwoofer

Příspěvekod mmmartin » 11 srp 2015 10:06

Ještě jedna poznámka: zesilovač musíš budit z výstupu ZK pro subwoofer. Jestli chceš subwoofwrem doplnit stereo sestavu (tj. 2.0), musíš ještě doplnit filtr(dolní propust), který ti ze součtu signálů pravého a levého kanálu oddělí kmitočtové pásmo pro subwoofer. Dál bude v tomto případě dobré doplnit zesilovač na vstupu potenciometrem, kterým budeš moci navzájem přizpůsobit hlasitost subwooferu a ostatních reproduktorů.
Návod na zesilovač podle předchozího příspěvku máš např.tady.
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11

Uživatelský avatar
ondoubek
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4324
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zesilovač pro subwoofer

Příspěvekod ondoubek » 11 srp 2015 10:53

Díky za rady. O TDA7294 vím, jen se mi ho nechce použít protože má moc velké nároky na trafo, alespon 180VA tipuji. A takové trafo stojí cca 700kč. Spíše jsem si říkal že koupím nějaký modul ve třídě D který mi poběží i z notebookového zdroje. Ono bych se do toho TDAčka pustit mohl, ale to bych si koupil spíše stavebnici, plošňák si sám nevyrobím a u stavebnice by mělo být ověřené že funguje.

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9504
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Zesilovač pro subwoofer

Příspěvekod mmmartin » 11 srp 2015 11:50

No vždyť říkám: tady.

Potřebný výkon trafa záleží na tom, jaký výkon budeš od zesilovače požadovat. To platí jak o zesilovač AB, tak u zesilovače D. Rozdíl je jen v tom, že pro napájení zesilovačů D se používá spínaný zdroj, který je od principu mnohem menší a lehčí, než klasický zdroj s trafem, ale výkonově musí odpovídat stejně tak požadavku na výkon zesilovače. Zesilovač v D má sice vyšší účinnost, než zesilovač AB, ale hlavní přednost je v tom, že je s ohledem na obvodové řešení několikanásobně menší a lehčí (nejsou výjimkou zesilovače D 2 x 1 000 W, které jsou v 19" jednotce 1U.
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11


Zpět na “Vše ostatní (z oblasti IT)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti