Nejlepší MP3 kodek?

Sekce pro řešení potíží s přehráváním multimédií (kodeky, přehrávače..) nebo s vypalováním...

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Giovanni Software
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 149
Registrován: březen 03
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Nejlepší MP3 kodek?

Příspěvekod Giovanni Software » 17 pro 2003 19:35

Jaký kodek považujete za nejlepší? Já používám Fraunhoffer .....
Giovanni Software

Reklama
Uživatelský avatar
Rimmer
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1171
Registrován: březen 03
Bydliště: Červený trpaslík
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

otazka

Příspěvekod Rimmer » 19 pro 2003 13:15

Ahoj, mozna to bude znit trochu hloupe ale...
..kde to najdu napsane jaky pouzivam kodek?
(audio grabuji pomoci Easy CD Extractor 6.0)
Rimms

Uživatelský avatar
Giovanni Software
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 149
Registrován: březen 03
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

MMCompView

Příspěvekod Giovanni Software » 19 pro 2003 18:25

No, mělo by to být někde v nastavení toho grabovacího programu, např. v CDex to je... ale může tam být jen "MPEG Layer 3" a to je ten, který v sobě mají Windows... Pokud chceš zjistit, jaké audio i video kodeky máš nainstalovány v kompu, existuje na to program MMCompView ... má asi 17kB ..... jestli chceš, tak napiš a já ti ho pošlu :wink:
Giovanni Software

Uživatelský avatar
Rimmer
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1171
Registrován: březen 03
Bydliště: Červený trpaslík
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

kodek

Příspěvekod Rimmer » 23 pro 2003 01:12

Hm, tak to já se potom kouknu, co vlastně používám za ten kodek.
A je v tom alespoň nějaký rozdíl, zda-li používám ten nebo ten......myslím že to spíše závisí na používaném software pro grabování a na zvukové kartě ne?
Rimms

Uživatelský avatar
Giovanni Software
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 149
Registrován: březen 03
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

...

Příspěvekod Giovanni Software » 23 pro 2003 18:39

Abych se přiznal tak nevím :D Akorát některé horší kodeky nepodporují některé kombinace bitrate/samplerate, které já zrovna potřebuju...
Giovanni Software

kovarzd
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: prosinec 03
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod kovarzd » 04 led 2004 18:42

Opravdu je rozdíl v tom, jaký používáte kodek pro MP3. Asi před dvěma roky jsem na netu našel porovnání různých kodeků (od českého autora). Jestli to v hlubinách disků objevím, tak dám link nebo můžu zaslat zabalené stránky. Co si pamatuju:
1. Různé kodeky mají různou rychlost. Referenční originál od Fraunhoffera byl v té době jedním z nejpomalejších.
2. Ne všechny kodeky umí "Variable bitrate" (podle mne dobrá věc)
3. Ne všechny kodeky umí "Joint stereo" (podle autora nutné pro bitrate nižší než 192 - zvýší kvalitu)
4. Některé kodeky ořezávají od určitých frekvencí.
5. V kvalitě byl podstatný rozdíl.
Pokud si vzpomínám, tak totálně propadl Blade Enc., naopak zvítězil AudioCatalyst. U některých kodeků záleželo na verzi - např. Xing.

Autor použil různé nahrávky. Test prováděl pomocí spektrálního analyzéru a měřiče zkreslení. Porovnával originální nahrávku se zakódovanou a zpětně dekódovanou referenčním Fraunhofferem. Podle zpracování soudím, že autor je opravdu profík.
Samozřejmě se kvalita kodeků mohla změnit (2 roky!).

Je také pravdou, že podobné úvahy mají smysl pouze v případě, že máte dostatečně kvalitní zvukovku s digitálním vstupem a výsledný produkt má sloužit k archivaci nebo přehrávání na kvalitním zařízení. Pokud jako zdroj zvuku používáte sluchátkový výstup plastikové "HiFi" věže naladěné na střední vlny a MP3 budete poslouchat z discmana připojeného přes kazetový adaptér do laciného autorádia instalovaného ve Škodě 100 :huh: ...

Uživatelský avatar
Giovanni Software
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 149
Registrován: březen 03
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

vítěz?

Příspěvekod Giovanni Software » 04 led 2004 21:28

A nevzpomínáte si alespoň, který kodek je tedy nejlepší, resp. nejuniverzálnější?
Giovanni Software

kovarzd
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: prosinec 03
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod kovarzd » 04 led 2004 23:24

Tak jsem zmíněné soubory našel a vyhrabal z nich i www adresu. :lol:
Stránky stále fungují, adresa je http://home.zcu.cz/~mtoman/mp3.htm
Autor je ale asi neaktualizoval, takže údaje budou z roku 2001. Od té doby se mnohé určitě změnilo, ale za přečtení to určitě stojí. :idea:
Jen bych ještě poznamenal, že je rozdíl, jestli sháníte kodek jakožto *.dll modul do některého programu, nebo kompletní enkódovací software.

Uživatelský avatar
Rimmer
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1171
Registrován: březen 03
Bydliště: Červený trpaslík
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

..

Příspěvekod Rimmer » 05 led 2004 19:23

Nutno podotknout, že je to celkem zajímavá informace a zajímavý odkaz, jenco najdu chviličku tak si ten článek budu muset přečíst, jelikož o kodeku toho vážně příliš nevím a žil jsem v představě, že kvalita mp3 závisí spíše na schopnostech zvukové karty než na kodeku.
Rimms

rastis
Pohlaví: Nespecifikováno

Příspěvekod rastis » 14 led 2004 18:36

Fraunhofer je naozaj velmi dobry ( aj ked fakt pomaly ), Blade je fakt pocutelne zly. U Fraunhoferu mavam problem s nestandardnymi samplerate (napr. 24 000 Hz) a pod. Inak su situacie, ked je Fraunhofer problematicky, napriklad ak je nejaky nastroj sice stereo, ale v oboch kanaloch to iste. V situaci, ak bolo stereo vytvorene malinkym posunutim v case jedneho z kanalov robi Fraunhofer blbosti a vysledok je nepouzitelny. Ine kodeky sa tak nespravaju...

pee.tr
Pohlaví: Nespecifikováno

Příspěvekod pee.tr » 14 led 2005 08:35

Nejlepší kodek podle hodnocení dost lidí,který se tím zabývají je Lame kodek. I ten má ale různý verze. Koukněte se na netu.

Uživatelský avatar
Jake
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1112
Registrován: listopad 04
Bydliště: Fox River
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Jake » 14 led 2005 09:14

Teda takovyhle veci jsem taky moc netusil.
Staci zapnout Nero Wave Editor a kdyz date ulozit jako tak by tam meli bejt vsechny kodeky co v PC jsou ... (mozna se instalujou s tim Wave editorem)
Ja mam:
MP3Pro, Nero Digital Audio (m4a), Power pack LAME MP3 Encoder, Ogg vorbis encoder a pak uz jen na nepouzivany formaty ...
Obrázek


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Multimédia (filmy, hudba, CDs/DVDs)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti