BSOD u nového PC

Sekce pro řešení potíží s BSOD (tedy pády Windows do tzv. modré smrti)

Moderátoři: Mods_senior, BSOD team

HanZZZZ
nováček
Příspěvky: 12
Registrován: leden 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

BSOD u nového PC

Příspěvekod HanZZZZ » 02 led 2020 09:34

Ahoj všichni. Necelé dva měsíce zpátky jsem postavil nové PC a bohužel od prvního dne se potýkám s BSOD.
Pády z 99% nastávají při nižší zátěži PC, převážně při procházení internetu, sledování youtube, někdy i při úplné neaktivitě na ploše. Při hraní her to spadlo za tu dobu maximálně třikrát.
Průměrně to padá 3-6krát děnně, někdy je to jednou za půl hodiny, někdy to vydrží několik hodin bez pádu. Při hraní her to nespadne celý den.
Hodně jsem toho hledal na netu, spoustu věcí už jsem vyzkoušel.
Bios aktuální, Windows aktuální, ovladače aktuální. SFC Scan, DISM scan, chkdsk jsem dělal. Zkoušel jsem použít jiný zdroj, dělal jsem čistou instalaci windows po které to asi dva dny vydrželo bez pádu, pak to zase přišlo.
Občas to padá i bez modré smrti, prostě restart, takže se ani nevytvoří dmp.
Předem děkuji za pomoc.

MB: MSI B450M Mortar Max
CPU: Ryzen 5 3600
GPU: Gigabyte RX 5700 XT
HDD: 1x M.2 NVME 500gb WD Blue
2x HDD viz. disk info
RAM: HyperX Predator 3333mhz 16gb dualchannel
PSU: Corsair RM750X

Manuálně nic netaktuji, jediné co jsem zkoušel různé XMP profily, bez výsledku.

Minidump:
http://leteckaposta.cz/901961284

Eventlog:
http://leteckaposta.cz/284759613

Teploty v plné zátěži:
CPU do 75°C
chipset do 50°C
GPU do 85°C

Memtest86 jsem zkoušel několikrát, bohužel jsem nepřišel na to jak ho spustit na celou noc, píše že free verze jde spustit jen 4krát dokola.

Verifier právě běží.

Crystal Disk Info:

► Zobrazit spoiler

Reklama
Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5664
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: BSOD u nového PC

Příspěvekod gogo1963 » 02 led 2020 11:36

zkus clear bios a zatím nezapínej xmp, nebo ho přeflashuj, co je pro tebe schůdnější
i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ RX 6600 XT/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: BSOD u nového PC

Příspěvekod ITCrowd » 02 led 2020 12:03

V eventlogu jsem nenašel nic zajímavého, kromě odkazu na větev registru s nulovou, nebo neplatnou hodnotou.
Chyba ovladače FINTEK I2cHkBurn.sys - nevím, co to je, používá se třeba pro speciální zařízení.
Chyba ovladače amdppm.sys - to je driver pro procesor.
Chyba ovladače amdppm.sys - grafika.
Chyba registru s nulovou, nebo neplatnou hodnotou. Ta chyba je tam 2x.
Udělej flash BIOSu, jak radí gogo. Dále si stáhni aktuální verzi MSI update a zkus nainstalovat ovladače desky přes tuto aplikaci.
A doporučím nabootovat live linux a ověřit, zda se počítač chová správně - pokud by spadl, nebo se linux nespustil s nějakou chybovou hláškou půjde o HW. chybu.
A nově nainstaluj systém. Ta chyba v registrech se tím opraví. Aneninstaluj tam hned nějaký krávoviny, nech ho pokud možno čistý.
Na víc mé znalosti nestačí. Moc se není čeho chytit, pokaždé to ukazuje na něco jiného.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

HanZZZZ
nováček
Příspěvky: 12
Registrován: leden 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: BSOD u nového PC

Příspěvekod HanZZZZ » 03 led 2020 10:38

Tak jsem zatím flashnul BIOS, XMP off. Live linux jsem jednou zkoušel, nabootoval a celý odpoledne jsem koukal na youtube bez problému, ale občas i windows vydrží půl dne bez pádu. O víkendu zkusim nainstalovat čistý systém a zakážu windows stahovat ovladače, aby to nestáhlo nějaký špatný. Pak uvidim jak se to bude chovat. Ted dotaz, mám to nechat běžet uplně bez ovladačů, abych vyloučil jejich vliv, nebo mám rovnou stáhnou oficiální ovladače? Díky.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: BSOD u nového PC

Příspěvekod ITCrowd » 03 led 2020 10:42

Samozřejmě s ovladači. Ale bez dalších aplikací jako hry a podobně.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

HanZZZZ
nováček
Příspěvky: 12
Registrován: leden 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: BSOD u nového PC

Příspěvekod HanZZZZ » 05 led 2020 12:49

Tak jsem se dnes pustil do reinstalu systému. A bohužel pc padá už v průběhu instalace, zkoušel jsem instalovat na několik různých disků, zatímco ostatní jsem odpojil. Několikrát jsem zkoušel vytvořit nový instalační USB disk, pořád stejný problém. Zkoušel jsem každý paměťový modul zvlášť, bez výsledku. Clear CMOS, stejný. Pak jsem zkusil nainstalovat Ubuntu, bez problémů se nainstaluje a funguje. Nemohlo by to ukazovat na chybu HW? Trochu se bojím že by to mohla být deska, nebo vadné paměti. Děkuji.

Update: ještě jsem zkoušel instalaci z USB vytvořeného přes rufus ze staženého ISO souboru. PC padá pořád.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: BSOD u nového PC

Příspěvekod ITCrowd » 05 led 2020 13:47

Naopak. To, že linux funguje bez problémů ukazuje na to, že HW je v pořádku.
Pak jedině...
Podle me to bude nechvalne proslula zahada Ryzenu od AMD, kdy nekomu
ten samy hardware funguje bez problemu a jiny ho nedokaze ani zapnout,
nebo to dela divne veci. A kdyz to same poridis 2x.....

Citace odtud: viewtopic.php?f=46&t=212025#p1653774
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: BSOD u nového PC

Příspěvekod Turion » 05 led 2020 14:30

Zkusil bych 2 věci. 1. Odpojit plotnové disky. Jestli bude padat i bez nich, tak 2. reset biosu, nenastavovat XMP a na defaultní takty nainstalovat znovu čisté W10 a jestli to bude padat na default, tak pak to bude záhada ryzenu:).

HanZZZZ
nováček
Příspěvky: 12
Registrován: leden 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: BSOD u nového PC

Příspěvekod HanZZZZ » 05 led 2020 15:09

Plotové disky odpojeny, BIOS resetovan, xmp off, instalace pořád padala. Potom jsem v BIOSu v CPU features vypnul některé možnosti a potom se povedlo systém nainstalovat. Manuálně jsem nainstaloval ovladače, Windows jsem zakázal stahovat si je. A uvidím jak to poběží. Zatím neinstaluji ani chrome, aby náhodou nechtěl dělat neplechu. Jsem zvědav jestli to nastavení BIOS vyřeší i modrou smrt. Pokud to takhle nebude padat, tak v týdnu začnu pomalu instalovat základní aplikace. Pokud bude vše v pořádku, dám příští víkend vědět, jinak dám vědět dřív :) zatím děkuji.

Update: první BSOD hodinu po instalaci systému.
minidump: http://leteckaposta.cz/865694537
eventlog: http://leteckaposta.cz/597699851
v eventlogu opět kernel power chyba

Turion
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2879
Registrován: březen 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: BSOD u nového PC

Příspěvekod Turion » 05 led 2020 16:21

Vyzkoušej moduly RAM každý samostatně v druhém slotu od CPU. Edit: přehlédl jsem, že jsi to zkoušel:).

Nainstaluj tedy všechny ovladače k základní desce a grafice. První instaluj ovladač chipsetu.

HanZZZZ
nováček
Příspěvky: 12
Registrován: leden 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: BSOD u nového PC

Příspěvekod HanZZZZ » 05 led 2020 17:14

Nainstaloval jsem ovladače grafiky, chipsetu, lan a audio. Záleží tolik na pořadí instalace? nejsem si jist který byl první. Jediné co mě napadá že jsem neinstaloval jsou ovladače periferií (myš, klávesnice) a SATA RAID driver. Teď jsem na webu výrobce desky našel tabulku kompatibility pamětí a po kontrole podle kodu výrobce pamětí jsem zjistil že paměti které mám, v seznamu nejsou. Je možné že to je příčina?

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: BSOD u nového PC

Příspěvekod dvorakj » 05 led 2020 17:22

memtest si zkousel? nevidim, ze ano, jen nejaka jalova proklamace hned na zacatku. udelas bootovaci flesku a tu spustis.
driverama ani postupem instalace to nebude.
mi se takto chovala GB deska s GSkill pametma. v memtestu plno chyb.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Výběr nového PC
    od GrandTheftAuto29 » dnes, 16:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    67
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    před 14 minutami
  • Výběr nového ntb
    od Lojza » 21 bře 2024 18:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    880
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    25 bře 2024 08:03
  • sestava nového pc
    od Sarula22 » 19 kvě 2023 12:32 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    753
    od Sarula22 Zobrazit poslední příspěvek
    19 kvě 2023 19:23
  • Výběr nového GPU
    od Gracous » 13 bře 2024 17:26 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    645
    od Gracous Zobrazit poslední příspěvek
    13 bře 2024 19:51
  • Koupě nového monitoru
    od loucon » 19 zář 2023 19:03 » v Vše ostatní (hw)
    0
    2064
    od loucon Zobrazit poslední příspěvek
    19 zář 2023 19:03

Zpět na “BSOD (Blue Screen Of Death)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů