Seznámení s routerem Asus DSL-N16U

Testy a recenze počítačových periferií a zajímavého PC příslušenství

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Seznámení s routerem Asus DSL-N16U

Příspěvekod ITCrowd » 14 říj 2014 19:15

pohled.jpg

Dostal jsem k posouzení modemrouter Asus DSL-N16U a bylo by škoda se s vámi o něj nepodělit.
Design routeru se nese opět v "asusovském" stylu. Pracovní poloha může být buď naležato (položením na plochu), nebo jej lze připevnit ke stěně - je vybaven potřebnými otvory. Čtyři nožičky jsou opatřeny protiskluzovou gumou, takže se na nábytku udrží.
V krabici najdete vše potřebné k jeho instalaci - napájecí zdroj, splitter, RJ11 a RJ45 kabel a instalační CD.

Tento model podporuje standard 802.11n (300 Mbit/s), k čemuž mu napomáhají tři antény a pracuje na frekvenci 2,4 GHz. Veškeré ovládací a připojovací prvky jsou na zadní straně. Najdete zde 4 porty LAN, 1 port WAN, 1 port DSL, 2 USB porty 2.0, konektor pro připojení zdroje, vypínač a tlačítko RESET a WPS. Tlačítko WPS je programovatelné a kromě WPS může vypínat a zapínat WiFi, nebo indikační LED.
zada.jpg
Pohled na ovládací prvky


Než se rozepíši dále, musím upozornit, že nemám jak vyzkoušet DSL. Proto jsem jej zkoušel jen jako router.

Po zapnutí se objeví asus rozhraní a asistent připojení k internetu a nastavení routeru. Bez jakýchkoli úskalí provede nastavením i naprostého začátečníka. Sympatické je i varování, které se zobrazuje při nedokonalé bezpečnosti - např. heslo pro přístup k routeru, nebo WiFi. Mě osobně trošku vadilo, že je třeba tímto asistentem projít a teprve potom se dostanete k menu sloužícímu pro nastavení.

Router nabízí veškeré funkce a vychytávky, které potřebujete. Připojenou USB flash můžete zpřístupnit do vnitřní sítě (SMB), nabídnout do vnitřní i vnější sítě (FTP, AiDisk) a samozřejmě jej použít pro multimedia (DLNA, iTunes). Potřebujete VPN? Žádný problém. Samozřejmě můžete přes USB připojit tiskárnu a zprovozniz ji pro tisk v síti. Omezení datového toku pro "neposlušného" uživatele sítě je také k dispozici.
Naměřená propustnost WAN/LAN 78MB/s, WAN/WiFi 11,5MB/s.

Co bych tomuto routeru vytknul? Chybí port USB 3.0, FTP pro přístup zvenku není chráněn a mohla by se hodit i frekvence 5GHz.
Nicméně za cenu necelých 2000,- jde o velmi slušné zařízení nabízející i nastavení, které můžete čekat spíše u profesionálních zařízení. Výhodou je i tříletá záruka. Zároveň oceníte gigabitovou LAN a široké možnosti nastavení.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
matej.palan
nováček
Příspěvky: 16
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Seznámení s routerem Asus DSL-N16U

Příspěvekod matej.palan » 22 úno 2015 21:19

Zdravím, mám doma o pár generací starší router od ASUSu, zajímalo by mě jak je to s případným firmwarem jestli již výrobce implementoval použití USB modemu na jeho dvě USB rozhraní, nebo jej ponechává pouze pro případné disky. Já jsem před dvěma lety tento problém řešil neoficiálním firmwarem od nadšenců.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Seznámení s routerem Asus DSL-N16U

Příspěvekod ITCrowd » 22 úno 2015 22:26

Ahoj, pokud jsem se dobře díval, tak USB modemy nový FW stále nepodporuje. Buď jiný FW jak jsi sám uvedl, nebo jiný model.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Plex se za routerem Asus seká, před routerem nikoli
    od Fanda_ » 25 led 2024 20:47 » v Administrace sítě
    4
    1266
    od atari Zobrazit poslední příspěvek
    29 led 2024 16:39
  • Rychlost portu za routerem RT-AX58U Příloha(y)
    od Miikeshek » 04 úno 2024 11:29 » v Administrace sítě
    15
    2438
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    09 úno 2024 08:40
  • PC Asus s P5E nestartuje
    od Jocerin » 30 led 2024 16:47 » v Problémy s hardwarem
    3
    684
    od Jocerin Zobrazit poslední příspěvek
    31 led 2024 11:54
  • Asus TUF-AX6000
    od flidrmi » 24 srp 2023 12:16 » v Sítě - hardware
    1
    1874
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    24 srp 2023 16:54
  • ASUS ROG RT-AC5300
    od SirKooky » 26 črc 2023 23:49 » v Sítě - hardware
    0
    1814
    od SirKooky Zobrazit poslední příspěvek
    26 črc 2023 23:49

Zpět na “Recenze a testy (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti