Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 27 zář 2020 18:31

predek.jpg
predek.jpg (11.62 KiB) Zobrazeno 7805 x

Mám k dispozici další router - ASUS RT-AX56U. A protože ho budu mít k dispozici delší dobu a protože interaktivní recenze jsou oblíbené, udělám interaktivní recenzi i na tento router. Takže se ptejte nač chcete :-)
V krabici dostanete vlastní router, napájecí zdroj, LAN kabel a dokumentaci ve formě rychlého průvodce. Kromě toho i informační leták, na kterém jsou typy AC wifi karet, které by po upgrade ovladačů měly s routerem lépe komunikovat.
Všechny přípojné body a ovládací prvky jsou na zadní straně routeru:
zada.jpg
zadní strana

Najdete zde zdrojový konektor, vypínač, WAN a LAN porty, 2x USB port (jeden 3.1 a jeden USB 2.0), tlačítko RESET a WPS. Jsou zde i dvě antény připojené napevno.
Indikace obsazení portů, wifi a provozu obstarává osm bílých LED, světlo je příjemně nevtíravé.
Srdcem routeru je čtyřjádrový procesor, pracující na kmitočtu 1,5GHz a má k dispozici 512 MB RAM. kromě toho je přítomno i 256 MB flash paměti. Více se mi prozatím zjistit nepodařilo.
Nastavení routeru je jednoduché, jak už to tak u asusu bývá. Po připojení routeru postačí do prohlížeče zadat router.asus.com a dostanete se do rychlého průvodce, který vás provede základním nastavením. Kladně hodnotím, že jste nejdříve nuceni změnit heslo pro přístup do routeru, poté i heslo pro nastavení přístupu k WiFi. A po proběhnutí nastavení vás už uvítá klasická obrazovka (zde jsem router zatížil přenosem dat, aby bylo něco vidět v grafu):
zatez.png
stav


A nyní je to na vás. Přejete si nějakou funkci otestovat? Chcete s nějakou funkcí seznámit? Klidně se ptejte.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
Uživatelský avatar
Ltb
Administrátor
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 6755
Registrován: únor 03
Bydliště: Praha západ
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod Ltb » 28 zář 2020 10:23

Publikováno :bigups:

Díky moc ITCrowde za další tvoji recenzi routeru 8)

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 12 říj 2020 16:00

----- pokračování -----
probereme si jednotlivé položky a možnosti nastavení:
Hostovaná síť - umožňuje až 6 hostovaných WiFi sítí. Hostovaná síť znamená, že zařízení připojená k této síti mají přístup k internetu, ale už ne k síťovým prostředkům (počítače, tiskárny, sdílení).
host1.png
Hostovaná síť


AiProtection - chrání vaši síť před průniky, blokuje nebezpečné stránky, rozpozná napadená zařízení v síti. V této položce najdete i rodičovskou kontrolu.
AiProtection.png
AiProtection
Router má vestavěný antivirový nástroj TrendMicro. Potenciální hrozby vyhodnocuje s TrendMicro databází.
AiPnast.png
Nastavení ochrany
Pokud kliknete na tlačítko "vyhledat", zobrazí se tabulka s možnými riziky.
AiPnast2.png
Rizika
Pokud ochranu aktivujete, dostanete se i k přehledu případných útoků.
AiPnebweb.png
Nebezpečné weby
AiP_IPS.png
IPS
AiPzarizeni.png
Napadená zařízení
Rodičovská kontrola umožňuje omezit přístup k určitým internetovým stránkám a časové omezení přístupu k internetu. Stačí zadat MAC adresu určeného zařízení.
RodKontrWeb.png
Filtr webových stránek
RodKontrCas.png
Časové omezení přístupu k internetu


QoS - přednostní doručování paketů. A kromě toho zde najdeme i omezení šířky pásma.
QoS.png
QoS
Při adaptivní volbě QoS si můžeme sami nastavit preferovaný druh paketů pouhým seřazením voleb:
AdaptivniQoS.png
Adaptivní QoS
potřebujeme-li někomu omezit šířku pásma, postačí zadat MAC adresu jeho zařízení a vyplnit max. rychlosti připojení:
QoSomezeni.png
Omezení šíře pásma (rychlosti)
Pokud si zapneme webovou historii, pak si můžeme dohledat všechny navštívené weby. Je mimochodem velmi zajímavé, kam všude se prohlížeč připojuje. Většinu z těchto webů jsem vůbec nenavštívil :-)
QoSnavWeby.png
Historie webových stránek
A poslední, co zde stojí za zmínku je monitor šířky pásma, který ukazuje aktuální rychlost v reálném čase.
QoSMon.png
Monitor šířky pásma


Traffic Analyzer - přehladněgraficky zobrazuje síťový provoz. Lze zvolit jak WAN, tak i WiFi.
TrafMon.png
Analyzátor provozu


Zajímá vás něco k tomuto routeru? Klidně se ptejte :-)
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

xx30
nováček
Příspěvky: 14
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod xx30 » 24 říj 2020 21:16

Mám stejný router a jsem sním maximálně spokojený. Dokonale mi pokryl 3pokojový byt.
Mám dotaz, neustále se mi odpojuje tiskárna Epson od wifi. Někde jsem četl, že pomůže zadání statické IP adresy. Pokud zapnu poslední položku na ON, znamená to statická IP adresa?
Snímek obrazovky 2020-10-24 211409.jpg

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 25 říj 2020 08:56

Vítej na PC-HELP!
Pokud zapneš ON, tak bude tiskárna dostávat sice pořád stejnou IP adresu, ale vždy si o ni musí požádat DHCP server.
Statickou adresu musíš nastavit na tiskárně. A mimo rozsah DHCP. Dělá se to tak, že na routeru nastavíš rozsah DHCP např. 192.168.1.100-200 a všechny statické IP adresy zadáš v intervalu 192.168.1.2-99. Tak má zařízení IP adresu pevně danou a nemusí o ni žádat.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

xx30
nováček
Příspěvky: 14
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod xx30 » 25 říj 2020 09:57

Omlouvám se, že se znovu zeptám. Takže tohle zatím nestačí, musím ještě zadat rozsah IP adres. Kde se to prosím nastavuje, poradíš mi. Díky.
Ještě k mému problému, ve skutečnosti nevím jestli se tiskárna odpojovala od wifi nebo ne, protože ikona wifi neustále svítí, jako by tiskárna byla připojená. Problém byl v tom, že ji neviděli zařízení na síti. Doma mám 3 x NTB a mobilní telefony, které jsou připojené k wifi. A tyto NTB někdy na tiskárně v pohodě tiskly a někdy hlásily, že je tiskárna offline i když ikona na tiskárně svítila že je připojená. Po restartu routeru se vše připojilo normálně. Jinak tiskárnu mám také kabelem připojenou k pevnému PC a tam tisk přes kabel funguje samozřejmě normálně. Podobný problém mám s jedním NTB který občas hlásí ze je připojen k síti ale bez přístupu k internetu. Po restartu NTB a nebo routeru většinou vše naběhlo.
Router jsem měnil za starý TP link který přestal zcela fungovat a na tomto routeru jsem provedl jen základní nastavení jako uživatel, který tomu až tak moc nerozumí. Zadal jsem jen nové přihlašovací údaje a heslo a název sítí 2,4 a 5 Ghz a hesla. To bylo vše.

Snímek obrazovky 2020-10-25 095318.jpg
Snímek obrazovky 2020-10-25 095953.jpg
Naposledy upravil(a) xx30 dne 25 říj 2020 10:25, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 25 říj 2020 10:10

Našel jsi to - je to ten druhý obrázek. Jako počáteční zadej třeba 192.168.50.100. A na tiskárně nastav pevnou IP 192.168.50.90.
Maska bude 255.255.255.0 a brána (gateway) 192.168.50.1.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

xx30
nováček
Příspěvky: 14
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod xx30 » 25 říj 2020 10:37

A můžu nastavit pokud už mám teď připojená různá zařízení v rozsahu DHCP 192.168.50.2 - 192.168.50.230 a tiskárna je na 192.168.50.244 aby se ostatní zařízení neodpojila tak, že nechám počáteční 192.168.50.2 a konečný dám 192.168.50.230. A tiskárnu nechám 192.168.50.244 ( ta se neodpojí )? Nic jiného bych napevno nenastavoval než tu tiskárnu.
V podstatě bych změnil jen to jedno číslo Poslední IP adresa rozsahu na 192.168.50.230.
Tyto hodnoty tam mám ty jsem neměnil. "Maska bude 255.255.255.0 a brána (gateway) 192.168.50.1."

Snímek obrazovky 2020-10-25 105717.jpg
Snímek obrazovky 2020-10-25 105857.jpg
Snímek obrazovky 2020-10-25 105605.jpg
Naposledy upravil(a) xx30 dne 25 říj 2020 11:01, celkem upraveno 1 x.

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10896
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod zeus » 25 říj 2020 10:43

Ano, i tak je to mozne a bude to mimo rozsah.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 05 lis 2020 13:49

----- pokračování -----
Použití USB portů - pokud připojíte k routeru flashdisk, můžete nakonfigurovat jak budete k souborům na flashdisku přistupovat.
USBporty.png
Využití USB portů

Volba AiDisk vás jednosuše provede potřebným nastavením. Vše si ukážeme dále.
Media Server sdílení iTunes pro Apple přístroje, UPnP pro chytré televize. Chytrá TV se na flashdisk připojí pomocí DLNA a můžete přehrávat filmy, či hudbu, popřípadě prohlížet obrázky.
DSCN22up.jpg
DLNA na TV
DSCN22up.jpg (32 KiB) Zobrazeno 7064 x

SAMBA - aneb sdílení v sítích windows - zpřístupní uživatelům síťový přístup k souborům (adresářům) na flasdisku. Pro každého uživatele můžete nastavit práva přístupu tak, jak potřebujete. Nejde tedy jen o "tupé" sdílení, ale o skutečně řízený přístup k souborům.
Samba.png
Samba - nastavení práv

Po rozkliknutí sítě v průzkumníku windows to vypadá takto:
SdileniSamba.png
Sdílené složky

FTP stačí povolit a máte FTP server. Lze k němu přistupovat i z internetu. Nicméně toto spojení není zabezpečené. Potom stačí mít klienta FTP (např. FileZilla). A samozřejmě lze nastavit přístupová práva.
FTPdown.png
FTP

Tiskárna - změní vaši obyčejnou tiskárnu na síťovou.
tisk.png
Tisk

3G/4G - použije připojenou USB "klíčenku" s datovou sim kartou. V nastavení routeru pak můžete zvolit, zda toto připojení bude primární, záložní, nebo budou využívána obě připojení rovnoměrně. Seznam podporovaných klíčenek najdete na webových stránkách.
Time machine - použijte pro automatizaci záloh u Apple produktů.
TimeMachine.png
Time Machine

Download Master - stahování z internetu. Umí i oblíbené torrenty, stačí doinstalovat aplikaci.

AiCloud - máte-li v oblibě cloudy, můžete si vytvořit svůj vlastní cloud. Přístup je samozřejmě chráněn jménem a heslem.
AiCloud_ON.png
AiCloud
AiCloud_connect.png
Přihlášení

A takhle vypadají soubory přístupné přes prohlížeč v cloudu.
zobrazeni_adresare.png
Cloud soubory
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

xx30
nováček
Příspěvky: 14
Registrován: říjen 20
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod xx30 » 05 lis 2020 21:36

Stále řeším problém s připojováním přes wifi k tiskárně. Ani po výše uvedeném nastavení se mi nedaří nahodile spojit NTB přes wifi s tiskárnou. Bylo by řešení, kdybych odpojil tiskárnu z USB stolního počítače kde přes kabel tiskne bez problémů a tento USB kabel zapojil do USB na Routeru a nastavil tiskárnu jako síťovou? Pak bych ji mohl používat jako síťovou tiskárnu na stolním PC tak bych ji našel jako síťovou tiskárnu na NTB. Vyřešilo by to problém s wifi připojováním u NTB?
Je takové nastavení na routeru složité?
Omlouvám se jsem laik a proto se asi hloupě ptám.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Router ASUS RT-AX56U - interaktivní recenze

Příspěvekod ITCrowd » 05 lis 2020 21:49

Je to interaktivní recenze, takže je možné ptát se na cokoli :-)
To prostě plyne z WiFi připojení - to je samo o sobě nestabilní. Předpokládám, že vypnout a zapnout tiskárnu pomáhá :-)
Bohužel nepíšeš přesný typ té tiskárny, takže to nemohu ověřit osobně, nicméně v routeru stačí kliknout na odkazy. Nejprve zkus Asus EZ printer, zkontroluj si, zda pro router existují ovladače (podpora) k této tiskárně a postupuj dle průvodce. Pokud podpora není, zkus jít cestou LPR serveru.
Složité to není, postup je pro laiky, krok za krokem i s obrázky.
A ano, jsem přesvědčen, že problém s WiFi by to vyřešilo.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Asus ROG Delta Core - Recenze
    od KingGustavo » 03 říj 2023 14:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    9
    4418
    od ShadowWord:Pain Zobrazit poslední příspěvek
    06 říj 2023 18:27
  • Recenze ASUS ROG STRIX Radeon RX 6650 XT V2 OC Edition
    od winycz » 27 čer 2023 22:57 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    13601
    od Ltb Zobrazit poslední příspěvek
    27 čer 2023 23:00
  • Popis (recenze) Asus ROG Strix Z790-A Gaming WIFI II
    od KingGustavo » 27 lis 2023 19:48 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    1432
    od KingGustavo Zobrazit poslední příspěvek
    28 lis 2023 16:14
  • Asus RT-AX57-Go - router pro cestovatele Příloha(y)
    od ITCrowd » 15 bře 2024 10:53 » v Sítě - hardware
    1
    960
    od Ltb Zobrazit poslední příspěvek
    16 bře 2024 16:31
  • Je lepší před pomalý router dát switch 1Gbit/s, nebo pořídit dražší router 1Gbit/s?
    od atari » 27 zář 2023 11:15 » v Sítě - hardware
    3
    2286
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 zář 2023 14:06

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti