jak se bránit proti střžení peněz z karty

Problematika reklamací a vše kolem nich, rady a zkušenosti spotřebitelů...

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Herda
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 357
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

jak se bránit proti střžení peněz z karty

Příspěvekod Herda » 23 kvě 2016 00:07

tady jsem si všiml nebezpečné věci: nějaký blbci, co si objednali anitivirus (konkrétně mcafee, s majitelem, co šňupe kokain nebo co, ryba smrdí od hlavy) placený, si divili, že jim byly strženy peníze za další období (alias finta automaticky obnovit předplatné).

"Mě zajímá, jak je vůbec možné, že si někdo může strhnout peníze z něčí kreditky"... (pokud bych neměl paypal, tak bych se takhle neptal,), zřejmě zadali kromě čísla i CVV a data. Ale tady je snad vidět, jak je to celé zranitelné. Plyne z toho, že když někomu (paypal, mcafee) sdělíte tyto údaje, může vám z této karty brát peníze?

Jaký vliv má na tohle v nastavení bankovnictví online platby, resp jde to nějak změnit?
Případně, jak danou platbu u banky identifikovat (kdože chce strhnout peníze) zrušit, do budoucna zakázat? Co musí druhá strana mít za identifikační údaje?

Reklama
Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1882
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: jak se bránit proti střžení peněz z karty

Příspěvekod Grander » 23 kvě 2016 00:33

Peníze za další období si mohou strhnout právě tak, že v podmínkách služby je toto uvedené - že dojde k automatickému prodloužení. Klient s tím tedy souhlasí (To že si pořádně nepřečetl podmínky je věc druhá).
Ano, pochopitelně, pokud někomu sdělíte údaje z karty, tak si z ní může čerpat peníze či údaje z karty použít k placení cizích nákupů. Pakliže ovšem není karta chráněna systémem 3D Secure - který vyžaduje autorizaci SMS kodem. Bohužel né každý obchod však toto podporuje a dá se to tedy snadno obejít tak, že se prostě nakoupí u jiného obchodu, který takovouto ochranu nenabízí.
Obávam se, že zamezit tomuto se dá pouze celkovým uzamčením karty přes internetové bankovnictví (tedy že bude třeba ji manuálně odemykat před každou transakcí).

Jak se dá platba danému subjektu technicky zakázat do budoucna, by mě taky zajímalo - sám mám předplacenou jednu takovouto samoobnovovací službu a "vyřešil" jsem to tak že jsem to platil kartou jejíž platnost za měsíc končí, takže až mi za rok budou chtít znova strhnout peníze, tak nebudou moct jelikož údaje z prošlé karty budou neplatné.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: jak se bránit proti střžení peněz z karty

Příspěvekod petr22 » 23 kvě 2016 06:43

"Mě zajímá, jak je vůbec možné, že si někdo může strhnout peníze z něčí kreditky"

To je princip fungovani kreditni karty - problem nastava pouze pokud ty platby na konci mesice neodsouhlasis.

Blokovat platby ti nepomuze, protoze za tebe plati banka.

"Plyne z toho, že když někomu (paypal, mcafee) sdělíte tyto údaje, může vám z této karty brát peníze?"

Samozrejmne - ale viz vyse, musis na konci mesice odsouhlasit probehle transakce.

Uživatelský avatar
Herda
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 357
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: jak se bránit proti střžení peněz z karty

Příspěvekod Herda » 23 kvě 2016 10:53

Takže systém 3D secure se vztahuje k prodejci a né ke kartě?
Když si na kartě budu jak semaforník povolovat a zakazovat tyto platby, tak jak je to s časem plateb? Tedy když prodejce dá příkaz ke stržení peněz v čas A (přes jaký kanál/API/interface to dělá?), tak v jaký čas B dojde odečtení peněz z účtu a v jaký čas C připsaná peněz na cílový účet a v jaký čas D se kontroluje, zda je karta povolená pro "internetové platby" (tedy jaký čas je rozhodující)?

PS: je termín internetové platby přes kartu správný? Podle mě stejný případ (ale asi v ČR nevyskytující: že v restauraci se platí kartou tím způsobem, že pan vrchní si si opíše tyto údaje karty) se těžko bude nazývat internetovou platbou.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: jak se bránit proti střžení peněz z karty

Příspěvekod petr22 » 23 kvě 2016 11:04

Ptal ses na kreditni kartu - u kreditni karty vse za tebe plati banka a ty ji to na konci mesice uhradis ze sveho uctu po odsouhlaseni vypisu transakci. U debetni karty probihaji transakce v realnem case, coz znamena ze to rovnou odecita penize z uctu jak platis. Je na pravnicich banky aby vyresili pripadne neshody jako neutorizovane transakce nebo nekolikrat uctovane platby.

Samozrejmne kdyz prodejce zna vsechny potrebne udaje o tvoji karte, muze odcerpat libovolne mnozstvi penez - pricemz u kreditni karty na to prijdes az na konci mesice pokud neni precerpan nejaky limit. Proto se pouziva treba Paypal.

3D secure musi podporovat jak vydavatel karty, tak prodejce od ktereho nakupujes, neni to nic jineho nez dalsi krok k overeni transakce.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Odeslání peněz na paypal
    od Myerina » 28 dub 2023 20:19 » v Vše ostatní (sw)
    11
    1780
    od Myerina Zobrazit poslední příspěvek
    28 dub 2023 21:09
  • Formatování SD karty
    od P. Sedlacek » 18 kvě 2023 14:27 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    7
    1448
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    19 kvě 2023 10:07
  • Napájení grafické karty Příloha(y)
    od glajdowicz » 23 pro 2023 18:19 » v Problémy s hardwarem
    7
    550
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    23 pro 2023 21:48
  • Výmena grafickej karty
    od Misso » 13 lis 2023 16:06 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    550
    od Misso Zobrazit poslední příspěvek
    13 lis 2023 16:40
  • Upgrade graficke karty pro můj pc
    od Martin86 » 15 říj 2023 20:31 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    8
    1055
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    17 říj 2023 08:23

Zpět na “Reklamace a zákony”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti