Téma týdne 20/2013: Win 8.1 budou zdarma, potvrdil Microsoft

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Téma týdne 20/2013: Win 8.1 budou zdarma, potvrdil Microsoft

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 24 kvě 2013 17:53

Téma týdne 20/2013: Windows 8.1 budou zdarma, potvrdil Microsoft

TémaTýdne20.jpg
TémaTýdne20.jpg (13.49 KiB) Zobrazeno 5569 x


Microsoft oficiálně potvrdil, že uživatelům Windows 8 poskytne aktualizaci, která je známá jako Windows Blue, zdarma. Systém pak skutečně ponese název Windows 8.1. Co Microsoft dál plánuje s Windows RT? Nejen těmto tématům jsou věnovány následující odstavce.

O Windows Blue toho bylo napsáno již mnoho, ovšem dosud šlo téměř výhradně o neoficiální a neověřené informace, mnohdy jen dohady a spekulace. Microsoft se totiž k tomuto tématu prakticky nevyjadřoval, přestože byl samozřejmě mnohokrát tázán ze všech možných stran. V posledních dvou týdnech ovšem prolomil informační embargo jak o prodejnosti Windows 8, tak o jejich dalším osudu.

Již z předminulého týdne je oficiálně potvrzeno, že Windows Blue je skutečně kódové označení aktualizace Windows 8, kterou chce Microsoft uvést ještě v tomto roce. Potvrdila to Tami Reller, finanční šéfka té divize Microsoftu, která má vývoj systému na starost. Stávající uživatele nepříliš kladně hodnocených Windows 8 ovšem zajímalo, nakolik by je případně tato aktualizace vyšla.

V minulém týdnu přidal Microsoft další střípek do informační mozaiky. Uživatelům Windows 8 bude aktualizace poskytnuta zdarma. Zároveň bylo potvrzeno, že se aktualizovaná Windows 8 přejmenují na Windows 8.1. Pod tímto názvem si je budou moci pořídit noví zákazníci. Původní systém Windows 8 zkrátka zmizí z trhu.

Microsoft však odmítá, že by šlo o reakci na špatnou odezvu ze strany spotřebitelské i odborné veřejnosti. S Windows 8 prý přechází na průběžné aktualizování systému. To ostatně tvrdil ještě před vstupem Windows 8 na maloobchodní trh, kdy až po uvolnění systému do výroby uvolnil gigantickou kumulativní aktualizaci, kterou by bez nadsázky bylo možné označit za první servisní balíček.

Připravuje se Microsoft na model systému za předplatné?
Redmondští při uvádění Windows Vista avizovali, že v budoucnu budou vydávat novou verzi svého systému každé tři roky. Střídat se vždy měla menší a větší aktualizace. To dosud víceméně platilo. Teď ovšem Microsoft s příchodem Windows 8 slibuje aktualizaci každý rok. Již víme, že tu první stávajícím uživatelům Windows 8 poskytne zdarma. Co ale ty následující?

Analytici se domnívají, že Microsoft bude chtít přejít na model SaaS (software jako služba), kdy zákazník namísto jednorázového poplatku za pořízení licence bude platit za užívání systému pravidelný poplatek. Na oplátku ovšem získá veškeré budoucí verze zdarma. Microsoft s příchodem Office 2013 tento obchodní model již upřednostňuje u své kancelářské sady.

Tu lze sice nadále koupit samostatně za jednorázový poplatek, ale také je tu přepracovaná a mnohem více propagovaná nabídka Office 365 založená právě na principu SaaS. Původně tento obchodní model byl v rámci Office 365 součástí nabídky pro ty větší organizace. Většině klientely ale řešení Office 365 nabízelo spíše nadstavbové služby jako je Exchange, SharePoint či Lync v cloudu.

Nyní ale Microsoft rozšířil nabídku svého kancelářského balíčku za pravidelný drobný poplatek na domácnosti (Office 365 Home Premium) a živnostníky a malé firmy (Office 365 Small Business Premium). Někteří analytici se domnívají, že Microsoft si připravuje půdu pro obdobné nabídky i u svého operačního systému.

Sám Microsoft totiž tvrdí, že na skutečném nástupci Windows 8 vůbec nepracuje, ale soustředí se na průběžné vylepšování tohoto systému. Je ovšem jasné, že aktualizace typu Windows Blue nebude nabízet zdarma věčně. Avšak dokud Microsoft nedokryje karty sám, těžko seriózně předjímat další vývoj. Něco by mohla napovědět již Windows 8.1.

Microsoft by rád Windows 8.1 viděl na zařízeních, která letos budou k mání na předvánočním trhu. Opět to uvedla Tami Reller, tentokrát na konferenci v Bostonu během minulého týdne. Preview Windows 8.1 ale má být k mání od 26. června 2013, což se kryje s konáním konference BUILD, kterou Microsoft pořádá. Samozřejmě to není náhoda.

Se systémem Windows RT nadále Microsoft počítá
Tami Reller v Bostonu také prozradila, že aktualizace Windows Blue se bude týkat i operačního systému Windows RT. Microsoft s ním prozatím nadále počítá, přestože je hodnocen ještě hůře než Windows 8. Jde o systém pro ARM architekturu, který měl být určen pro jednodušší tablety. Výrobci ovšem v tomto tržním segmentu dávají raději přednost systému Android.

Android je dnes pro spotřebitele lákavější volbou už jen kvůli nabídce kompatibilních aplikací a služeb. Windows Store kvalitních aplikací pro Windows RT mnoho nenabízí. Z hlediska výrobců je pak také podstatná cena, kterou jím Microsoft za Windows RT účtuje. Android mají k dispozici zdarma a ještě si ho mohou (často bohužel) upravit dle vlastních představ díky otevřenému zdrojovému kódu.

Když už se výrobci pouští do výroby tabletů se systémem od Microsoftu, tak v naprosté většině případů volí Windows 8 pro klasickou architekturu x86/x64. Microsoft však nadále systému Windows RT věří, přestože i jeho vlastní tablet Surface s tímto systémem se analytikům z hlediska zájmu spotřebitelů jeví jako jeden obrovský propadák. Microsoft se k prodejnosti vůbec nevyjadřuje.

Asi ví proč, protože kdyby analytici byli mimo mísu, tak jim jistě dobrou prodejnost s úsměvem předhodí. Nicméně tablet Surface s Windows RT má dost problémů, které přímo nesouvisejí se systémem. Získal si špatnou pověst kvůli výrobním vadám, které ovšem hlásilo jen omezené množství majitelů, ale média je značně nafoukla. Obdobně jako v případě některých problémů iPhonu nebo iPadu.

Navíc cena je dosti přemrštěná a dostupnost na různých trzích špatná. V České republice nabízela Alza.cz krátce americkou verzi tabletu Surface s Windows RT a 64GB úložištěm za necelých 30 000 Kč a to ještě po údajné slevě. Za ty peníze lze pořídit dvakrát iPad se stejnou kapacitou paměti. Nemluvě o tabletech s Androidem. Že vyšroubovaná cena šedého dovozu není problémem Microsoftu?

Ale je, když není schopen či ochoten tablet uvolnit do oficiálních distribučních kanálů. Český trh je sice malý, ovšem nikoliv nevýznamný. Spotřebitelé jsou zde po nových technologiích podstatně hladovější než na mnoha větších a vyspělejších evropských trzích. Jsou ochotni se kvůli jejich pořízení i zadlužovat nebo přinejmenším uskromnit v jiných oblastech.

Je 100 milionů prodaných licencí Windows 8 hodně nebo málo?
Jak jste si zde mohli přečíst již minulý týden, tak Microsoft oznámil, že po půl roce od uvedení Windows 8 na trh prodal 100 milionů licencí včetně těch dodávaných spolu s novými zařízeními a upgrade licencí poskytovaných ve dvou akcích za nebývale příznivé ceny. Nejdříve se obecně hodnotilo, že prodejnost je špatná.

Pak ovšem přišlo na řadu srovnání s Windows 7, u kterých Microsoft také po půl roce hlásil jen 100 milionů prodaných licencí. Jenže netušíme jakých. Jelikož Tami Reller přiznala, že se Windows 8 neprodávají tak dobře jako Windows 7, je zřejmé, že obě čísla vyjadřují něco jiného. Problém je navíc v tom, že zájem o Windows 8 rapidně klesl po ukončení nezvykle výhodných slevových akcí na poměry Microsoftu.

V jejich plném proudu Microsoft do konce roku 2012 prodal 60 milionů licencí. V tomto roce zhruba za první čtyři měsíce prodal jen 40 milionů licencí a to ještě po celý leden běžely obě slevové akce a jedna dobíhala ještě v únoru. Nelze nepřipomenout, že 40 milionů licencí Microsoft prodal za první měsíc od uvedení na trh. Tehdy se stoickým klidem tvrdil, že prodejnost bude lepší, až se na trhu objeví více zařízení s novým systémem.

Těch už je k mání vcelku dost v různém cenovém rozpětí, ovšem výkon prodeje Windows 8 zjevně po ukončení slevových akcí citelně klesl. Srovnání s Windows 7 není na místě ani z dalších důvodů. Windows 8 podporuje kampaň, jejíž hodnotu analytici hodnotí na dvě miliardy dolarů. Tolik nikdy Microsoft dříve do propagace jediného produktu neinvestoval.

Dále je tu stále početná skupina uživatelů systému Windows XP, pro který již za necelý rok přestane Microsoft vydávat i bezpečnostní aktualizace. V kombinaci s možností přechodu na Windows 8 za několik stokorun tak měla Windows XP zaznamenat hromadný exodus uživatelů, ale nestalo se tak. Navíc Windows 8 mají větší tržní záběr, než měla a mají Windows 7.

S Windows 8 se počítalo pro tablety. Tablet PC měla být díky novému systému a pokroku v miniaturizaci x86/x64 architektury oprášena. Intel dokonce pro tablety s Windows 8 vyvinul nový procesor. Tablet PC měla z trhu začít postupně vytlačovat současné tablety mající ve všech ohledech blíže k mobilním telefonům než k osobním počítačům.

Prodejnost tabletů stále nenarazila na strop, ale Windows 8 to příliš nepomáhá. Experti z výzkumné společnosti Strategy Analytics sice tvrdí, že systém Microsoftu byl přítomen na 7,5 % tabletů prodaných během prvního kvartálu tohoto roku, což je na tabletové scéně dobrý start při ostré konkurenci, ale fakticky jde zhruba o tři miliony zařízení, potažmo licencí.

Tablety se tedy na dosud známé prodejnosti Windows 8 podílejí 3 %. Nanejvýš! Agentura Strategy Analytics totiž nespecifikovala, které systémy od Microsoft vlastně myslí. Z oněch 7,5 % mohla něco ukrojit i Windows RT a pak také Windows 7, se kterými se stále do korporátní sféry nabízejí tzv. slate tablety. Nelze tedy říci, že prodejnost Windows 7 a Windows 8 během prvních šesti měsíců byla stejně úspěšná nebo neúspěšná.

Z dostupných čísel je možné odvodit, že prodejnost Windows 8 během prvních šesti měsíců na maloobchodním trhu táhly vzhůru zejména počáteční slevové akce na upgrade. Nicméně v případě Windows 7 byl hlavním tahounem OEM kanál, tedy nově prodané počítače s předinstalovaným systémem. Možný dopad ekonomické recese?

Z části asi ano, ale recese určitě nemá vliv na to, že podle řady obchodníků spotřebitelé chtějí zařízení se systémem Windows 7, namísto o tři roky novějších Windows 8. Podobný jev naposledy nastal při prodeji Windows Vista, kdy Microsoft vypustil na trh neodladěný systém. To, jak horečně aktualizuje Windows 8, může naznačovat, že i on sám Windows 8 vnímá jako nedopečený produkt.

Horečnou aktualizací nemyslím jen Windows Blue, ale také v úvodu zmiňovanou gigantickou kumulativní aktualizaci uvedenou až po uvolnění systému do výroby. Nebo hromadnou aktualizaci předinstalovaných aplikací pro nové prostředí rovněž provedenou až po uvolnění do výroby, ale ještě před uvedením na trh.

Myslím, že téma Windows 8 lze považovat za uzavřené. Uvidíme, s čím přijdou Windows 8.1. Podle některých zdrojů se řada věcí prakticky kompletně předělá, přičemž se prý Microsoft vrací k námitkám a postřehům testerů původních Windows 8. Část z osmimiliardové investice do celého projektu Microsoft tedy vyhodí z okna (příhodné). Samozřejmě, že částka je v dolarech.

Úvodní obrázek: http://www.davescomputertips.com
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Napíšu vám recenzi na google zdarma
    od 11188 » 16 kvě 2023 09:19 » v Poptávka po práci
    1
    1611
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    16 kvě 2023 11:25
  • Microsoft Office - One Note
    od Søren » 12 dub 2024 21:40 » v Windows 11, 10, 8...
    5
    972
    od Søren Zobrazit poslední příspěvek
    15 dub 2024 17:06

Zpět na “Ostatní články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host