Téma týdne 18/2013: Samsung se ze štiky mění v piraňu

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Téma týdne 18/2013: Samsung se ze štiky mění v piraňu

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 07 kvě 2013 19:28

Téma týdne 18/2013: Samsung se ze štiky mění v piraňu

TemaTydne18.jpg
TemaTydne18.jpg (6.94 KiB) Zobrazeno 5432 x


Krátce po uvedení high-end chytrého mobilu Samsung Galaxy S4 na trh jihokorejský výrobce přichází s přebudovanou nabídkou osobních počítačů, novým tabletem Samsung Galaxy Tab 3 a inteligentním fotoaparátem Samsung NX2000.

Samsung v uplynulém týdnu přišel s trojicí zásadních zpráv, které jen potvrzují, že jihokorejský výrobce elektroniky chce na trhu se spotřební elektronikou i osobními počítači ještě více posilovat svou pozici. Již nějaký ten pátek se vyhřívá na pozici jedničky mezi výrobci mobilních telefonů, ze které po dlouhých letech kralování vyštípal Nokii.

Zdá se ale, že úspěch na poli mobilních telefonů bude jen odrazovým můstkem pro skok na nejvyšší příčky v dalších tržních segmentech. První zpráva ukazuje ambice na poli osobních počítačů. Samsung se rozhodl pro všechna svá zařízení s platformou Microsoft Windows používat jednotnou značku ATIV dosud používanou jen pro konvertibilní přenosné počítače s dotykovým displejem.

Že je Samsung mezi výrobci počítačů malou rybou? Dříve se mezi největší hráče nepočítal, ale za poslední tři roky je podle nezávislé analytické agentury IDC nejrychleji rostoucí značkou na trhu. Od nových produktových řad ATIV si slibuje, že dál poroste. Aktuálně počítá se třemi řadami, kdy každá z nich nabídne vždy několik výrobků dané kategorie.

Samsung přichází s třemi řadami počítačů ATIV
Řada ATIV One nabídne stolní počítače all-in-one. Tedy počítače bez tradiční větší či menší skříně, jež veškeré interní komponenty mají zabudované za displejem. Koncept využívá miniaturizace, které se dosáhlo díky letům vývoje přenosných počítačů. Do budoucna analytici počítají, že se all-in-one stanou nejsilnějším konceptem stolního počítače.

Druhou řadou bude ATIV Tab, která nabídne tablety s ARM i x86/x64 architekturou se systémy od Microsoftu. V neposlední řadě pak jihokorejský výrobce počítá s řadou ATIV Book, která bude zahrnovat přenosné počítače od klasických notebooků po moderní ultrabooky. ATIV však nemá reprezentovat jen samotná zařízení, ale i nadstavbové funkce jdoucí nad rámec předinstalovaného systému.

01.png

První z nich ponese název SideSync. Je určena pro spolupráci zařízení ATIV s Microsoft Windows a chytrých mobilů Galaxy se systémem Android od Googlu. Zařízení ATIV s větším displejem chytrému mobilu Galaxy poslouží jako lepší zobrazovací jednotka pro přehrávání multimediálního obsahu, prohlížení fotografií nebo práci s mapami.

Komfortnější hardwarovou klávesnici zařízení ATIV bude možné používat pro textovou komunikaci přes chytrý mobil Galaxy. Vše je samozřejmě možné již dnes, ale Samsung chce uvedenou funkcionalitu nabídnout v uživatelsky komfortnější podobě. Bez hledání vhodných a kompatibilních nástrojů třetích stan, bez pro mnohé uživatele složitého nastavování.

Samsung na tablety s Androidem nezanevřel
Přestože v řadě ATIV Tab bude Samsung nyní nabízet tablety s Windows 8 a Windows RT, nadále počítá i s tablety se systémem Android. Ten na poli tabletů pomalu, ale jistě míří na pozici nejrozšířenějšího systému u nově prodávaných zařízení. Dosud ji drží iOS díky ohromné popularitě tabletů iPad a iPad Mini, ale dlouhodobě ztrácí.

Své by k válce platforem mohl říci nový tablet Samsung Galaxy Tab 3 představený v minulém týdnu. Půjde o relativně kompaktní tablet se 7“ TFT displejem pracujícím v rozlišení 1024x660 pixelů (169 PPI). Rozměry činí přesně 111,1 x 188 x 9,9 milimetru při hmotnosti něco málo přes 300 gramů. Pohánět jej bude oficiálně blíže neupřesněný dvoujádrový procesor s taktem 1,2 GHz.

02.png

Samsung Galaxy Tab 3 nabídne operační paměť o kapacitě 1 GB a interní úložiště, které pojme v závislosti na zvolené verzi 8 GB nebo 16 GB dat včetně systém Android 4.1 Jelly Bean a aplikací. Zajímavé je, že Samsung nezvolil nejnovější verzi systému 4.2. Každopádně více místa (až 64 GB) bude možné získat díky slotu pro paměťové karty microSD, microSDHC a microSDXC.

Ve výbavě jsou dvě kamery resp. fotoaparáty. Primární zadní pro pořizování videí a fotek s rozlišením tři megapixely. Přední kamera, s níž se počítá takřka výhradně pro videohovory, nabídne rozlišení 1,3 megapixelu. Z navigačních technologií bude Samsung Galaxy Tab 3 podporovat A-GPS a ruský systém GLONASS.

Nový tablet má podporovat Bluetooth 3.0. O NFC se specifikace poskytnutá výrobcem vůbec nezmiňuje. Naopak samozřejmostí je podpora Wi-Fi (b/g/n), u níž Samsung naplno využívá možností standardu IEEE 802.11n, takže kromě činnosti v 2,4GHz pásmu bude jeho nový tablet podporovat i sítě využívající 5GHz pásmo. U nových moderních bezdrátových routerů využití 5GHz pásma není zase tak neobvyklé. Mohou v něm nabídnout vyšší přenosovou rychlost a vyšší spolehlivost.

V prodeji bude též verze s mobilním modemem podporující 3G a 2G sítě. V sítích třetí generace je na seznamu podporovaných technologií i HSPA+ (až 21 Mbit/s). V sítích druhé generace nový tablet dle očekávání bude podporovat nám v České republice stále bohužel dobře známé datové technologie GPRS a EDGE.

Samsung Galaxy Tab 3 je již postupně uváděn do prodeje po celém světě. V České republice by se měl objevit na konci června. To dorazí verze podporující pouze Wi-Fi. Verze s 3G/2G modemem by se pak na pultech českých obchodů oficiálně měla objevit v červnu 2013. Samsung však nezveřejnil doporučené maloobchodní ceny pro český trh.

Nicméně pokud nenasadí vysokou marži, tak z hlediska hardwaru by mělo jít o cenově dostupný tablet. Nejlevnější modely z Číny zřejmě nepřekoná, ale cena by mohla být rozumná. Někoho možná překvapí, že Samsung se technologicky nepředvedl mnohem více, ale není těžké odvodit si, že Samsung hodně věří x86/x64 tabletům, které bude nabízet v řadě ATIV Tab.

Nový inteligentní fotoaparát Samsung NX2000
V minulém týdnu byl rovněž představen nový fotoaparát Samsung NX2000 s rozlišením 20,3 megapixelu a dotykovým 3,7“ displejem, který je schopný záznamu FullHD a 3D videí. Nebudu se tentokrát rozepisovat o dalších parametrech, ale v kontextu celého článku chci upozornit na technologii Samsung Smart Camera 2.0.

První verzi jsem měl možnost nedávno si vyzkoušet u předchůdce tohoto fotoaparátu. Samsung NX2000 hodně sází na spolupráci se zařízeními vybavenými systémy Android a iOS, pro které má speciální aplikaci. Pomocí Wi-Fi nebo NFC bude moci Samsung NX2000 spolupracovat s mobilním zařízením. Fotky půjde ukládat a zálohovat rovnou do jeho paměti. Případně je bude možné automaticky nechat zpracovat včetně jejich okamžitého sdílení na sociálních sítích.

03.png

ATIV SideSync nebo Smart Camera 2.0 jsou dobrými příklady, jak Samsung zatraktivňuje svá jednotlivá zařízení díky jejich vzájemné spolupráci. Podobnou cestu si již před lety zvolil Apple, ovšem Samsung na rozdíl od něj není izolacionistický. Nechce (alespoň zatím) v segmentu počítačů a elektroniky vytvořit svět sám pro sebe.

Například zmiňovaná Smart Camera 2.0 nepodporuje jen chytré mobily a tablety značky Samsung. Ostatně vedle systému Android podporuje také platformu iOS, kterou na svých zařízeních používá výhradně rivalský Apple. Samsung napříč svým produktovým portfoliem používá a podporuje různé platformy tak, jak se mu to hodí.

Vedle již zmiňovaných je třeba připomenout jeho vlastní systém Bada pro levné chytré mobily nebo Google Chrome OS, který Samsung používá na svých příspěvcích do rodiny zařízení Chromebook a Chromebox zaštiťovanými Googlem. Samsung je zkrátka mnohem otevřenější a spotřebitelům dává na výběr z širší palety zařízení.

Nabízí i cenově dostupné produkty. Porušuje přitom patenty Applu anebo kopíruje design jeho produktů? Podle některých soudů ano, podle jiných zase ne. Apple by se ale místo smršti žalob a stížností měl zaměřit na to, co by naopak on mohl ze strategie Samsungu převzít do té své. Jinak Samsung nebude jedničkou jen mezi výrobci mobilních telefonů.

Jihokorejská firma chce totiž očividně více a našlápnuto má dobře. Jestliže byla donedávna hodnocena jako štika mezi výrobci počítačů a elektroniky, tak nyní se mění v piraňu. Jeho strategie je přitom hodně chytrá. Konkurence by měla rychle zareagovat. I v zájmu spotřebitelů. Aktuálně je Samsung svěžím vánkem z Asie, ale může být i zničujícím tornádem.

Pokud dál poroste, reálně hrozí na trhu se spotřební elektronikou a osobními počítači nežádoucí nadvláda jednoho výrobce, který bude držet zákazníky v šachu právě tou dnes oslavovanou konvergencí různých zařízení. Současná otevřenost může být jen nutností v tvrdém konkurenčním boji. Časem se Samsung může stát stejně izolacionistický jako Apple.

Produktové fotografie a úvodní obrázek: Samsung
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Tisk z excelu mění výšky buněk
    od Moonddur » 28 dub 2023 11:50 » v Kancelářské balíky
    1
    1653
    od atari Zobrazit poslední příspěvek
    28 dub 2023 12:08
  • Bug u samsung tabletu
    od AnnaLee123 » 27 říj 2023 10:00 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    0
    1810
    od AnnaLee123 Zobrazit poslední příspěvek
    27 říj 2023 10:00
  • SSD Samsung 980 PRO - chladič
    od metropolisCZ » 31 srp 2023 23:14 » v Vše ostatní (hw)
    19
    2388
    od metropolisCZ Zobrazit poslední příspěvek
    03 zář 2023 12:28
  • Samsung Galaxy S23 vs Xiaomi 13
    od LiamEvans210 » 19 kvě 2023 11:09 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    4
    1929
    od stranger0569 Zobrazit poslední příspěvek
    28 lis 2023 20:11
  • Samsung A52 5G preblikujuca obrazovka
    od Alvakim04 » 26 črc 2023 05:58 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    3
    2637
    od Baronjame86 Zobrazit poslední příspěvek
    02 srp 2023 11:47

Zpět na “Ostatní články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host