Herní konzole: vymírající druh?

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Herní konzole: vymírající druh?

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 17 led 2013 21:16

Herní konzole: vymírající druh?

Konzole.jpg


Chtě nechtě, herní konzole Xbox 360 a PlayStation 3 zastarávají. Microsoft a Sony pracují na jejich nástupcích, ovšem bude pouhé navýšení výkonu stačit? Nebude třeba vytáhnout z rukávu nové trumfy? Jaké by to mohly být?

Stojíme na počátku éry konce herních konzolí. Alespoň si to myslí Nolan Bushnell, jeden ze zakladatelů Atari, který se o svůj pohled na věc vyjádřil v souvislosti s uvedením nové herní konzole Nintendo Wii U. Už před jejím uvedením do prodeje si herní vývojáři stěžovali na její nízký výkon, který je prý již dnes bude v mnohém limitovat a do budoucna dává jen minimální manévrovací prostor pro jakékoliv inovace závislé právě na výkonu.

01.png

Na výkon si stěžují zástupci herního průmyslu i v souvislosti s konzolemi Xbox 360 nebo PlayStation 3, jenže ty vstoupily na trh na přelomu první a druhé poloviny úvodní dekády tohoto století, takže jejich výkonnostní zaostávání je dnes už pochopitelné. Nicméně Nolan Bushnell si nemyslí, že by trh herních konzol spasil příchod jejich připravovaných novějších a výkonnějších verzí. Proč? Čtěte dále.

Nový Xbox již letos na E3?
O nástupci herní konzole Xbox 360, která v závěru loňského roku oslavila sedmé narozeniny, před oslavou svých sedmých narozenin dosáhla mety 70 milionů prodaných kusů (o něco dříve než PlayStation 3, jenž ale přišel na trh několik měsíců po Xboxu 360), se spekuluje již dlouho. Média novou konzoli titulují jako Xbox 720 nebo Xbox 8, ale nejčerstvější zákulisní zprávy hovoří o návratu k původnímu označení Xbox.

Na letošní akci CES 2013 dle plánu Microsoft chyběl, ale přesto během jejího konání na sebe dokázal strhnout pozornost, když na jednom ze svých blogů zahájil odpočet do otevření herní výstavy E3, která se koná 11. až 13. června 2013 v Los Angeles. Herní magazíny i hráčská komunita si to vyložily jako odpočet do uvedení nástupce současné konzole Xbox 360.

02.png

Microsoft o nové konzoli striktně mlčí. Že dokáže své klíčové plány dobře tajit, prokázal loni, když šokoval i své blízké partnery představením vlastních tabletů Surface. Nicméně dedukce, že pro E3 chystá něco velkého, je zcela správná. Potvrzují to i analytici, ovšem ti neočekávají, že by Microsoft na E3 představil již hotový produkt, který by šel do prodeje ještě letos.

Spíše se očekává, že se Microsoft pochlubí záměrem uvést novou verzi své úspěšné herní konzole a samotnou konzoli vypustí na trh později. Ostatně podobně to loni udělat s tablety Surface. Představil je sice v loňském červnu, ale první s Windows RT se na trh dostal až na podzim a druhý Surface s Windows 8 přijde dokonce teprve letos.

Co od nového Xboxu očekávat? Nějakou dobu se spekulovalo, že Microsoft kvůli hardwarové kompatibilitě s Windows 8 přejde na x86/x64 architekturu. Nyní se však neoficiálně hovoří, že nový Xbox bude využívat procesory PowerPC od IBM. Grafiku má pro novou herní konzoli od Microsoftu vyrobit AMD. Klíčový hardware tedy velmi pravděpodobně dodají stejné firmy jako pro Xbox 360.

I proto se začalo spekulovat o zpětné kompatibilitě s Xboxem 360. To by pro Microsoft byl obrovský trumf, protože by uvedl na trh konzoli, která by už měla širokou paletu dostupných herních titulů. Zároveň by potěšil hráče, kteří během let utratili i desítky tisíc korun za hry pro dnešní Xbox 360. Na druhou stranu by zuby mohla skřípat herní studia, která by si nepřišla na peníze za předělávky svých hitů pro novou konzoli.

U zpětné kompatibility je ale spíše zbožné přání herní komunity otcem myšlenky. Také se hovoří například o nové verzi pohybového senzoru Kinect funkční i v menších místnostech, což ovšem není vůbec nereálné. Microsoft už ostatně na takovém modelu pracuje pro PC. Mluví se také o integraci senzoru přímo do těla konzole, ale to by mohlo být dosti nepraktické.

Hovoří se též o tom, že by nový Xbox měl podporovat Extra HD alias 4K rozlišení nejmodernějších televizorů. Rovněž se spekuluje o dotykovém ovládání, kterým ovšem prozatím televizory nedisponují. Microsoft ale loni koupil firmu vyrábějící velké dotykové displeje, takže se logicky spekuluje, jestli neuvede na trh dotykové herní stěny nebo stoly. S touto technologií si ostatně Microsoft hraje už několik let.

Když je řeč o dotykovém ovládání, tak se uvádí, že by nový Xbox mohl být vybaven Modern UI. Dlaždicově laděné uživatelské rozhraní má sice již současný Xbox 360, ale při nasazení Modern UI by pro nový Xbox byly dostupné všechny aplikace z Windows Store pro Windows 8 a Windows RT, což z pohledu Microsoftu dává smysl.

Otazníky se vznášejí nad optickou jednotkou. Xbox 360 disponuje pouze CD/DVD mechanikou. Microsoft patřil k těm, kteří podporovali HD-DVD. Dokonce pro Xbox 360 prodával externí HD-DVD mechaniku. Formát byl však nakonec poražen Blu-ray médii z dílny konkurenčního Sony a k této technologii se Microsoft nechce znát. Otevřeně říká, že budoucnost vidí v čistě digitální distribuci přes Internet.

03.png

Samozřejmě se tedy i vynořují spekulace, že by nový Xbox mohl být po dlouhé době první stacionární herní konzolí bez podpory optických médií. Jenže herní průmysl chce prodávat i na trzích, kde na tom broadband není dobře, takže absenci optické mechaniky by zřejmě neviděl rád. Otázkou ovšem také je, do kdy postačí kapacita DVD. Zvlášť, pokud nový Xbox bude podporovat Extra HD rozlišení, kde textury budou datově opravdu hodně velké.

PlayStation 4 zahalen tajemstvím
Jak vidíte, k novému Xboxu je zatím více otázek než odpovědí. Ještě méně informací je k nástupci konzole PlayStation 3. Sony již potvrdilo, že na něm pracuje. Podle zákulisních informací ale zatím není s vývojem příliš daleko. Nicméně čerstvě ukončilo po dvanácti letech výrobu nových kusů PlayStationu 2, dosud nejúspěšnější herní konzole všech dob.

04.png

To si lze vyložit i tak, že si japonský výrobce elektroniky uvolňuje ruce, protože pro nezájem výrobu a prodej PlayStationu 2 určitě Sony neukončilo. Jaké však bude jeho vnouče? O tom se příliš ani nespekuluje. Očekává se ovšem konvergence s chytrými televizory Sony. Je dost možné, že PlayStation 4 dostane jejich platformu podobně, jako jí dostávají do výbavy Blu-ray přehrávače.

Relativně špatnou zprávou je, že Sony podle všeho stále velmi uvažuje o tvrdém potírání herního pirátství. PlayStation 4 má disponovat ochranou, která znemožní hru jednou spuštěnou na jednom kusu konzole spustit na konzoli jiné. S takovou ochranou by ovšem mohlo narazit v Evropské unii.

Evropský soudní dvůr totiž loni vynesl přelomový verdikt, že si uživatelé mezi sebou mohou prodávat software a potažmo hry. Body licenčních ujednání, která to zakazují, označil za neplatné. Legalizoval tak roky fungují herní bazary, které do té doby balancovaly na hraně zákona. Může se tedy stát, že by na základě tohoto verdiktu Sony v Evropské unii čekal přinejmenším soudní spor.

Uvidíme, jestli se Sony bude více bát soudní pře nebo rozezlených herních vývojářů a distributorů, kterým se pirátství a přeprodej her pochopitelně vůbec nelíbí. Sony ovšem naopak na přeproději paradoxně získává, protože častým argumentem proti konzolím je vyšší cena her oproti hrám pro MS Windows, na který existuje protiargument právě v podobě fungujícího prodeje her z druhé ruky.

O podpoře 4K resp. Extra HD komentátoři ovšem nepochybují, když je Sony jedna ze společností, která televizory s tímto vysokým rozlišením tlačí na trh a právě nová herní konzole a hry pro ní určené by mohly být odpovědí na výtku, že výrobci elektroniky opět omračují potenciální zákazníky něčím, pro co zatím není praktické využití a je otázkou, jestli kvůli vysokým výrobním nákladům pro filmaře někdy v dohledné době bude.

05.png

Co by naopak mohlo být extrémně zajímavé, to je cloudové hraní. A právě v něm v úvodu zmiňovaný Nolan Bushnell (spoluzakladatel Atari) vidí budoucnost. Jak se hraje v cloudu? Hra samotná běží na výkonných serverech a hráči pro přístup k ní potřebují jen klientskou aplikaci při podstatně menších hardwarových nárocích, než samotná hra má. Nároky na internetovou konektivitu hráčů by byly na české poměry dosti vysoké, ale koncepčně je to skvělá myšlenka.

Hra v cloudu by totiž mohla být multiplatformní, takže by stačilo uvolnit klienta pro chytrá zařízení nebo jej vestavět do firmwaru elekroniky. Pak by bylo možné jednu a tu samou hru hrát na počítači, herní konzoli, chytrém televizoru, chytrém mobilu, tabletu a další chytré mobilní elektronice. Dlužno dodat, že to není žádná utopie.

Budoucnost je v cloudovém hraní
Sony vysázelo bezmála 400 milionů dolarů za společnost Gaikai, která se právě hraním v cloudu zabývá. Partnerskou smlouvu s ní v minulosti uzavřel jiný významný výrobce elektroniky – korejský Samsung. Ten chce přinést hry na své chytré televizory. Nikoliv jen nenáročné hříčky typu Angry Birds, které jsou v nabídce Samsung Apps k vidění nyní, ale skutečně precizní hry na úrovni titulů pro herní konzole.

Je dost možné, že Sony svůj nový PlayStation 4 připraví právě i pro cloudové hraní, takže po výkonnostní stránce by konzole mohla vydržet na trhu podstatně déle, protože většina zátěže by se přesunula do serverových center. Nicméně cloudové hraní jako takové má potenciál v budoucnu zcela vytlačit z trhu zařízení úzce zaměřená převážně na hraní her.

To si zřejmě uvědomuje i Valve, které své konečně potvrzené herní zařízení novináři dlouhodobě přezdívané Steam Box koncipuje jako mnohem universálnější zařízení mající hardwarově blíže k osobním počítačům než současným herním konzolím. Zároveň ale slibuje benefity jako je nízká hlučnost a energetická náročnost či miniaturní provedení umožňující snadné přenášení např. na LAN párty.

I k tomu by cloudové hraní mohlo dopomoci. Pokud si odmyslíme potřebu velkých ventilátorů chladících vysoce výkonné komponenty, které by pomalu mohly vytápět byt, rázem může být zařízení výrazně menší a také tišší. Při loadování dat z cloudu do operační paměti odpadne i potřeba velkého pevného disku a ještě větší optické jednotky. Uvidíme tedy, s čím Valve nakonec přijde.

nVidia zkusí štěstí s handheldem Shield
Stacionární herní konzole se ještě úplně neodepisují. Spíše lze očekávat jejich evoluci výše naznačenými směry s tím, že ve více či méně vzdáleném budoucnu je zřejmě nahradí zařízení s širším využitím. Třeba tablet, který díky cloudu a neustále stoupajícími výkonu mobilní elektroniky nabídne jak mobilní hraní, tak po bezdrátovém připojení k televizoru i hraní na velké televizní obrazovce.

Kde už naopak lze pochybovat o kvetoucí pšence, tak to je tržní segment herních handheldů. Ještě před několika lety byl PlayStation Portable od Sony hitem. Jenže z pohledu vývoje elektroniky to je dávnověk. Jeho nástupce, PlayStation Vita, již takové úspěchy neslaví. Sony prodalo dosud jen několik milionů kusů a nezdá se, že by ještě PlayStation Vita nabral dech. Proč?

06.png

Protože se chytré mobily a tablety díky stoupajícímu výkonu a stále většímu rozšíření ukazují jako velmi atraktivní herní platforma, jejíž atraktivita dál plynule poroste s výkonem mobilních procesorů a grafik. Přesto nVidia sebrala odvahu a představila vlastní herní tablet Shield, který uvede na trh v příštích měsících.

Nicméně nVidia se poučila a představila handheld, který by vedle chytrých mobilů a tabletů mohl obstát. Shield má ovládací prvky rozloženy jako oblíbené gamepady pro současné stacionární herní konzole (PlayStation 3, Xbox 360) a dokonce je tak tvarován. K tomuto „gamepadu“ je připojen multidotykový pětipalcový displej s HD rozlišením (720p) sloužící jako víko ve stylu displejů notebooků.

07.png

Z prvních obrázků se zdá, že nVidia konečně našla recept skloubení nekompromisní ergonomie a dobré přenositelnosti. Jak to ovšem bude vypadat v praxi, tak na to si ještě několik měsíců budeme muset počkat, až se zařízení dostane do ruky prvním hráčům. Třeba PlayStation Portable na obrázcích vypadá také poměrně ergonomicky, ale po delším hraní přicházejí křeče do prstů a bolí klouby zejména u palců.

Shield bude využívat Android v nejnovější verzi Jelly Bean, takže na něm poběží aplikace a hry určené pro Android. Zde zůstává otázkou ovšem jejich obsluha. Sice multidotykový displej nechybí, ale jak se pro snadný přístup vypořádat s herním ovladačem, který je pod ním? Snad nějakým přetočením displeje ve stylu konvertibilních ultrabooků? Uvidíme.

Aplikace bude možné stahovat klasicky z Google Play, ovšem nVidia počítá také s vlastním herním obchodem TegraZone. Pod kapotou nového herního handheldu se bude ukrývat čtyřjádrový procesor nVidia Tegra, což zřejmě není žádným překvapením. Podstatně zajímavější informací je, že přenosná konzole umožní streamování her z PC.

V praxi tak Shield umožní hrát i tituly pro MS Windows kdekoliv doma, kam sahá domácí bezdrátová síť. Platí to sice jen pro některá PC s GeForce GTX, ale i tak tento nápad nevypadá vůbec špatně. Však posuďte sami: kompatibilita se stovkami tisíc aplikacemi a her pro Android a možnost hrát hry pro MS Windows, hlavní herní platformu napříč celým herním segmentem.

Z tohoto úhlu pohledu se zdá, že se nVidia nezbláznila a Shield nevstupuje na skomírající trh s handheldy jako zařízení předem odsouzené k neúspěchu. Ovšem položme si otázku proč: díky streamování her (čili technologii blízké cloudovému hraní) a širšímu záběru díky otevřenému systému Android. Shield tak velmi pravděpodobně bude první vlaštovkou v nové a možná poslední éře herních zařízení.

Titulní obrázek: myce.com
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
Dipp
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 130
Registrován: srpen 12
Pohlaví: Muž

Re: Herní konzole: vymírající druh?

Příspěvekod Dipp » 24 led 2013 19:13

Doufám že to skončí, hry patří na pc ne na telku..

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7119
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž

Re: Herní konzole: vymírající druh?

Příspěvekod faraon » 24 led 2013 19:19

Dipp: Počítač není na hraní, hry se hrají venku s kamarády :lol:
Kalendář Intelu na rok 2021:
Leden: Náhodný den zakroužkovaný a u něj napsáno: Uvedení 9nm procesoru.
Únor: Náhodný den zakroužkovaný a u něj napsáno: Uvedení 9nm procesoru, kdyby nevyšel lednový termín.
Březen: Náhodný den zakroužkovaný a u něj napsáno: Uvedení 9nm procesoru, kdyby nevyšel ani únorový termín.
Duben: Náhodný den ...

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 46636
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž

Re: Herní konzole: vymírající druh?

Příspěvekod petr22 » 24 led 2013 19:32

Hry se budou vyvijet na ta zarizeni, ktera budou poskytovat a> nejvetsi zisky z prodeje b> nejmensi naroky na vyvoj

Ani jedno z toho PC nesplnuje - a dnes tvori konzole naprostou vetsinu trhu s hrami

O tom, jestli se hraje lepe na telce s gamepadem nebo na monitoru s mysi by se dalo dlouho diskutovat. Konzole i PC umi oboje.

Uživatelský avatar
Adys301
člen HW spec týmu
Master Level 9
Master Level 9
Příspěvky: 8460
Registrován: říjen 12
Bydliště: Ano
Pohlaví: Muž

Re: Herní konzole: vymírající druh?

Příspěvekod Adys301 » 24 led 2013 19:54

Rychle to tu lockněte než začne flame typu PC vs konzole :D
HW specialista a tvůrce článků
Moje článkyFacebook

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 46636
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž

Re: Herní konzole: vymírající druh?

Příspěvekod petr22 » 24 led 2013 19:59

Tohle bude spis flame ohledne obchodniho modelu - kdy se prechazi na elektronickou distribuci

Coz mimojine znamena, ze v pripade krachu distributora nezbyde zakaznikovi ze stovek nakoupenych her absolutne vubec nic.

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7119
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž

Re: Herní konzole: vymírající druh?

Příspěvekod faraon » 24 led 2013 20:00

A nebo flame PC vs konzole vs hřiště :lol:
Kalendář Intelu na rok 2021:
Leden: Náhodný den zakroužkovaný a u něj napsáno: Uvedení 9nm procesoru.
Únor: Náhodný den zakroužkovaný a u něj napsáno: Uvedení 9nm procesoru, kdyby nevyšel lednový termín.
Březen: Náhodný den zakroužkovaný a u něj napsáno: Uvedení 9nm procesoru, kdyby nevyšel ani únorový termín.
Duben: Náhodný den ...

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 46636
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž

Re: Herní konzole: vymírající druh?

Příspěvekod petr22 » 24 led 2013 20:04

To bude ale potreba napred vetsine diskutujicich mladsiho veku vysvetlit, ze existuje i jine hriste nez to ve Fife :smile:

Konzole byla vzdycky krabice, do ktere se strcila hra a zmacklo se tlacitko a mohlo se hrat. Pevne verim tomu ze fimy v cele se Sony dovedou tuhle myslenku k naproste dokonalosti, kdy z konzole udelaji PC v krabici, na kterem nejde delat skoro vubec nic a hra pujde spustit jen s pripojenim k netu a pouze kdyz distributor chce, cimz tohle odvetvi uspesne zlikviduji.

Uživatelský avatar
mimi973
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1060
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž

Re: Herní konzole: vymírající druh?

Příspěvekod mimi973 » 24 led 2013 20:17

No tak panove :D Ja mám aj PC aj Xbox 360 aj chodím hrávat na ihrisko futbal.
Plne z vami súhlasím PC nieje na hranie, ale herné konzoly sú.
PC:Sapphire Radeon R9 270X / I5 4670k / ASUS Z87-K / 8GB / 1000GB/ 620W / Zalman Z5 / Benq rl2455hm
NB:HP Pavilion dv6
XBOX 360 SLIM 250GB
+SteelSeries Siberia V2, SteelSeries Sensei, ROCCAT taito Mid, Samsuns 1500GB ext HDD

Deny18
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1860
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž

Re: Herní konzole: vymírající druh?

Příspěvekod Deny18 » 24 led 2013 20:53

Samožrejmě mám jak PC,tak PS3 a oboje mám rád,ale přeji úspěch her spíše na konzolích ---) větší zisky (příjmy),menší náklady a výhodnější. :)

Zlatopalcův Medovar
Level 2
Level 2
Příspěvky: 233
Registrován: leden 13
Pohlaví: Muž

Re: Herní konzole: vymírající druh?

Příspěvekod Zlatopalcův Medovar » 24 led 2013 20:56

Tak tak , taky mám radši PS3,epické exkluzivky

Uživatelský avatar
domitea
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1966
Registrován: červen 09
Bydliště: Královehradecký kraj
Pohlaví: Muž

Re: Herní konzole: vymírající druh?

Příspěvekod domitea » 24 led 2013 22:02

Dipp píše:
faraon píše:Dipp: Počítač není na hraní, hry se hrají venku s kamarády :lol:


hipiku..


On má ale pravdu, to že dnešní mládež považuje počítače za herní konzoli a terminál k fejsbůku (Vím, že je to špatně ;) ) je problém jiný. Ale nebýt počítačů, tam by jsme nevěděli, jak pracuje Enigma. Nevěděli by jsme, že výbuch atomovky bude tak silný a určitě by se nalezlo mnoho dalších zajímavých příkladů.

Počítač slouží hlavně na práci. A tím nemyslím Office a spol. , ale hromady výpočtů, které pomáhají držet letadla ve vzduchu, udržovat vlaky na kolejích, zachraňovat životy... To není žádná hra, ale je to velice důležité.
UNIX je systém jednoduchý, jen musíte být geniální, aby jste tu jednoduchost pochopili. Jedině OSS, vše co napíšu je pod GNU/GPL
Linux je mé koření života. Nikdy nevím, co pokazím! Registered user #550849

Dnešní počítače mi nestačí, pracuji na vlastním


 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • fotopohlednice a druh tiskárny
  od p3v4x » 21 lis 2020 11:51 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
  11
  551
  od gogo1963
  21 lis 2020 13:03
 • Pc a konzole
  od Metesn » 17 lis 2020 15:02 » v Rady s výběrem hardwaru a sestavením PC
  8
  463
  od petr22
  17 lis 2020 17:29
 • Next Gen konzole vs PC
  od lukstolda » 09 říj 2020 12:50 » v Hry
  11
  710
  od petr22
  15 říj 2020 09:07
 • PS3 konzole a hry
  od dikusek1 » 28 zář 2020 12:29 » v Hry
  2
  342
  od peta501
  28 zář 2020 13:30
 • Konzole a Rozlišení 3440 x 1440 (WQHD)
  od Nitram1980CZ » 18 říj 2020 04:19 » v Herní konzole
  0
  354
  od Nitram1980CZ
  18 říj 2020 04:19

Zpět na “Hry a herní konzole (čl.)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: CommonCrawl [Bot] a 0 hostů