Seznámení s Win 8 (6. díl): pohled na další nové aplikace

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Seznámení s Win 8 (6. díl): pohled na další nové aplikace

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 01 pro 2012 10:40

Seznámení s Windows 8 (6. díl): pohled na další nové aplikace

Win8.jpg


Předchozí díl seriálu o novinkách ve Windows 8 byl věnován předinstalovaným aplikacím pro prostředí Modern UI, které tvoří nové příslušenství systému optimalizované pro dotykové ovládání. Minule byla řeč o webovém prohlížeči a aplikacích pro komunikaci. Na další klíčové aplikace přichází řada nyní.

Hodně se očekávalo, jak Microsoft spojí nový systém Windows 8 s cloudovým úložištěm SkyDrive. Výsledek je ovšem spíše zklamáním. Klasická aplikace pro synchronizaci souborů mezi počítači ve výbavě Windows 8 chybí. Neřkuli přístup do úložiště přímo přes Průzkumníka, o kterém se jednu dobu mluvilo jako o hotové věci.

Místo toho v prostředí Modern UI (alias Metro) uživatelé naleznou aplikaci SkyDrive, která slouží primárně pro přístup k datům uskladněním ve stejnojmenném úložišti. De facto ale nenabízí o mnoho více než klasické webové rozhraní služby SkyDrive. Spíše naopak. Chybí propojení s Office Web Apps, takže dokumenty, tabulky či prezentace lze editovat jen po jejich stažení do počítače v patřičném programu.

01.png

Slabiny se též najdou nahrávání nových souborů z počítače do úložiště. Zatímco webové rozhraní podporuje jednoduché přetažení souborů z plochy nebo průzkumníka, tak v aplikaci SkyDrive pro Modern UI k nahrávání slouží výhradně poněkud těžkopádný správce souborů, který navíc neumožňuje nahrát celé složky. Je nutné si složku v úložišti nejdříve založit a pak do ní nahrát jednotlivé soubory ze zdrojové složky na pevném disku. Alespoň, že je podporován hromadný upload.

02.png

Zklamáním je též chybějící možnost spravovat a nastavovat sdílení obsahu. Většinu uživatelů naštve i nemožnost organizovat obsah úložiště tažením myši. Microsoft sice tvrdí, že Modern UI lze skvěle ovládat i myší, ovšem na podporu drag&drop na mnoha místech zapomněl. Tažením prstu po dotykovém displeji ovšem organizace obsahu úložiště možná je. A pak, že Modern UI není prostředím především pro dotykové ovládání, kde myš je škodnou …

Bing a Bing Maps české uživatele neoslní
Microsoft se snažil do Modern UI přinést co nejvíce svých služeb. Zejména těch, kterými konkuruje Googlu. Nespokojil se tentokrát s přednastavením vyhledávače Bing jako výchozího vyhledávače v prohlížeči Internet Explorer. Jeho dotyková mutace pro Modern UI nemá vlastní funkci pro vyhledávání obsahu na webu. Od toho je tu samostatná vyhledávací aplikace Bing.

03.png

Aplikace je to povedená zejména s ohledem na dotykové ovládání, kde práci s výsledky vyhledávání velmi usnadňuje, že se zobrazují ve formě úhledně setříděných obdélníčků přesně v duchu Modern UI. Bohužel aplikaci v českých podmínkách podráží nohy to samé, co samotnému vyhledávači Bing: nekvalitní výsledky vyhledávání s ohledem na českou internetovou scénu.

Ne nadarmo patří v české verzi Windows Store mezi nejžádanější aplikace Google Search. Je to konkurence pro předinstalovanou aplikaci vyhledávače Bing, která přináší služby vyhledávače Google, jenž v mnohém větší míře myslí na české uživatele Internetu. A to nejen poskytováním relevantnějších výsledků vyhledávání, ale i hlasovým vyhledáváním podporujícím češtinu.

04.png

Aplikace Google Search navíc slouží jako vstupní brána k dalším internetovým službám od Googlu jako je e-mailová služba Gmail, server YouTube pro sdílení videa, RSS čtečka Google Reader, sociální síť Google Plus, úložiště Google Drive a pak také třeba Google Maps. Ty představují vyspělejší alternativu za předinstalovanou mapovou aplikaci Mapy (Maps).

Mapy v Modern UI staví na Bing Maps, ovšem nevzala si z nich zdaleka to nejlepší, takže výsledkem je dosti primitivní aplikace, která umí vyhledávat místa či adresy (ovšem bez velmi praktické funkce našeptávání), přepínat mezi klasickou mapou a satelitními snímky (obojí grafika je však nevalné kvality) a elementární plánování trasy, ovšem výhradně pro jízdu automobilem.

05.png

To mapy od Googlu běžící díky aplikaci Google Search i v prostředí Modern UI toho nabízejí podstatně více. Namátkou: našeptávání při vyhledávání místa adresy, plánování trasy i pro cestu pěšky nebo prostředky hromadné dopravy, kvalitnější mapové podklady včetně terénní mapy, praktické mapové vrstvy s informacemi o stavu dopravy nebo aktuálním počasí a další.

06.png

V Modern UI sice nefunguje velmi užitečná funkce Street View, ovšem pořád mají Google Maps před aplikací Mapy (Maps) v Modern UI velký náskok. V aplikaci chybí i hledání různých objektů v okolí jako je nejbližší bankomat, benzínka či lékárna. Takovou mapovou aplikací by Microsoft mohl oslňovat možná před deseti lety. Dnes je jen balastem v systému.

Multimediální aplikace jsou extrémně primitivní
Dojem z nového příslušenství nevylepšují ani multimediální aplikace. Například Hudba (Music) má jen ty nejzákladnější funkce pro přehrávání hudby a zcela elementární funkce pro třídění dříve správně označkované hudby. I často kritizovaný Windows Media Player je proti aplikaci Hudba (Music) špičkovým hudebním přehrávačem.

Setřídění obsáhlejší hudební sbírky trvá velmi, velmi dlouho, na což si stěžují uživatelé ze všech koutů světa. Rovněž velmi často kritizují absentující hodnocení skladeb. Ať už podle uživatelského známkování anebo počtu přehrání. Nelze si tedy jednoduše nechat generovat seznamy nejoblíbenějších skladeb a ty pak jednoduše přehrávat. Ještě, že alespoň podpora playlistů nechybí.

07.png

Co ovšem chybí je synchronizace s mobilním přehrávačem nebo vypalování hudby na Audio CD, které má stále svůj smysl (zejména pro řidiče se starším automobilem, v jehož výbavě je sice CD přehrávač, ovšem bez podpory MP3). Překvapivě chybí i takové elementární funkce jako je nastavení vlastní hlasitosti nebo vyvážení zvuku mezi reproduktory.

Primitivnější aplikaci pro přehrávání hudby už Microsoft těžko mohl vyrobit. Bohužel pro uživatele nové hudební služby Xbox Music, která zatím není dostupná v České republice, jen a pouze s aplikací Hudba (Music) lze z Windows 8 (a Windows RT) k této službě přistupovat. Uživatelé služby Xbox Music to označují za její největší slabinu a volají po návratu přehrávače starší služby Zune anebo propojení s přehrávačem Windows Media Player, který se ukrývá i ve Windows 8.

O nic lépe na tom není podobně laděná aplikace Video. Možná poslouží pro základní přehrávání domácího videa, ale pro filmy a seriály zrovna ideální není. Chybí podpora DLNA pro přehrávání videa například z domácího síťového úložiště. Nejenže neumí přehrát filmy z Blu-ray nosičů, ale ani z DVD médií, protože Microsoft do systému nezačlenil potřebné kodeky. Chybí podpora externích titulků a nespočet dalších funkcí, které uživatel dnes od přehrávače videí může očekávat.

08.png

O něco lépe si vede aplikace Fotky (Photos), která je schopná prohlížet jak fotky uložené na pevném disku počítače, tak fotky z úložiště SkyDrive, služby Flickr nebo sociální sítě Facebook. Po aktualizaci navíc i z jiných počítačů v místní síti resp. domácí skupině anebo síťového úložiště. Jenže jde téměř výhradně o čistokrevný prohlížeč.

09.png

Aktualizovaná verze aplikace přinesla pouze podporu otáčení snímků a výřezu jejich části. Přitom uživatelé i od prostého prohlížeče mnohdy očekávají pestřejší paletu funkcí alespoň pro základní úpravy svých fotek. Viz třeba populární IrfanView nebo XnView. S takovým očekáváním ovšem u aplikace Fotky (Photos) nepochodí.

10.png

Microsoft si spletl jednoduchost s primitivností
Resumé je jasné: Microsoft ve snaze vytvořit co nejjednodušší aplikace pro snadné a intuitivní ovládání na dotykovém displeji stvořil paskvil s primitivní nabídkou funkcí, která rozhodně nepřispěje k získání dobrého dojmu z příchodu Modern UI. Na tabletu by se ještě daly aplikace tolerovat za předpokladu, že Windows Store bude přetékat nabídkou vyspělejších alternativ.

Microsoft ovšem Modern UI silově tlačí na klasické počítače bez dotykového ovládání na úkor klasického desktopového systému a přitom ani v nejzákladnějších disciplínách (surfování po webu, prohlížení fotek, poslech hudby, sledování videa, online komunikace) neudělal takřka nic pro to, aby uživatelé z Modern UI rychle nespěchali do desktopového prostředí za starými známými programy.

A kuriózní je, že v mnoha případech i za těmi, které vyvinul Microsoft. Ať už jde o multimediální přehrávač Windows Media Player, multimediální centrum Windows Media Center (to už však není součástí systému, je nutné si jej pořídit samostatně), Photo Gallery a Movie Maker z Windows Essentials, desktopové klienty služeb SkyDrive či Skype a případně i klasický desktopový Internet Explorer.

Dlužno dodat, že zmíněny byly ty použitelnější aplikace, které Modern UI nabízí. Například aplikace Zprávy (News), která má být zpravodajským agregátorem, neposkytuje informace ze žádného českého zpravodajského serveru (mnohé již ale mají vlastní aplikaci ve Windows Store) a Evropu pokrývá jen několika převážně britskými servery. Více zdrojů informací Microsoft nabízí i pro Afriku, což je vážně kuriózní.

11.png

Korunu tomu ještě dala česká lokalizace, kvůli níž jsou v systému dvě aplikace Zprávy. Vedle zmiňovaného zpravodajského agregátoru News jde ještě o aplikaci Messaging pro textovou komunikaci v sítích Microsoft Messenger a Facebook Chat. Obě v české verzi Windows 8 nesou jméno Zprávy. Jakoby Modern UI bylo celé nějaké prokleté ...

Screenshoty: autor
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • problém s přehrávačem bsplayer a další ...
  od gogo1963 » 20 led 2021 13:27 » v Windows 10, 8, 7, Vista, XP…
  0
  195
  od gogo1963
  20 led 2021 13:27
 • BSOD irql_not_less_or_equal a další, prosím o pomoc
  od RagX » 21 srp 2020 04:15 » v BSOD (Blue Screen Of Death)
  36
  3259
  od mmmartin
  04 říj 2020 22:16
 • Tip na další program FREE - on line - editor fotek podobný Lunapicu
  od Zdenek555 » 07 dub 2021 13:04 » v Design a grafické editory
  2
  66
  od Zdenek555
  07 dub 2021 13:12
 • Aplikace na hru
  od kimamia » 19 lis 2020 15:33 » v Hry
  2
  337
  od kimamia
  19 lis 2020 16:28
 • Aplikace Teams
  od pztre » 20 kvě 2020 11:05 » v Vše ostatní (sw)
  5
  683
  od pztre
  20 kvě 2020 23:29

Zpět na “Software články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: CommonCrawl [Bot] a 0 hostů