Seznámení s Windows 8 (1. díl): uživatelské rozhraní

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž

Seznámení s Windows 8 (1. díl): uživatelské rozhraní

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 01 říj 2012 17:40

Seznámení s Windows 8 (1. díl): uživatelské rozhraní

Win8.jpg


Systém Windows 8 přináší nejzásadnější změny v uživatelském rozhraní od dob příchodu Windows 95 v polovině poslední dekády minulého století. Změny jsou natolik zásadní, že lze jen těžko předpovídat, jestli stojíme na prahu nové éry nebo jsme svědky kroku Microsoftu do propasti. Posuďte sami.

Metro: zcela nové uživatelské prostředí

Microsoft nutně potřeboval odpověď na novou generaci tabletů, jejíž éru odstartoval Steve Jobs, když světu ukázal první iPad. O Windows 7 se svého času hovořilo jako o systému vhodném pro tablety díky podpoře multidotykového ovládání, ale samotné uživatelské rozhraní nebylo na dotykové ovládání připraveno (přinejlepším se dalo ovládat stylusem). A tak se Microsoft pustil do práce, aby vytvořil systém vhodný i pro tablety. Výsledkem jsou Windows 8.

Win8-1_pics.png


Windows 8 přicházející s novým uživatelským rozhraním Metro, které Microsoft již dříve nasadil do svého zatím nepříliš úspěšného mobilního systému Windows Phone. Jenže Metro není rozhraní, které by Windows 8 nabízela jen uživatelům tabletů anebo třeba hybridních přenosných počítačů s dotykovým displejem. Microsoft jej doslova vnucuje všem uživatelům. Metro se totiž nemusí ovládat jen dotykově, ale lze s ním pracovat i s pomocí myši a klávesnice.

Microsoft rozhraní Metro upravil na míru i tradiční desktopové rozhraní, tedy dosud známé a navržené pro ovládání za pomoci myši (nebo alternativních zařízení) a klávesnice. Uživatelské rozhraní ve Windows 8 znamená, bez jakéhokoliv přehánění, největší revoluci od do Windows 95. Nejde o žádnou postupnou evoluci, kterou Microsoft od uvedení Windows 95 přes Windows XP po Windows 7 doposud předváděl.

Tak například z desktopového prostředí definitivně zmizelo tlačítko Start. Na hlavním panelu jej již uživatelé Windows 8 nenaleznou. Místo něj mají obrazovku Start v prostředí Metro. To namísto ikon používá tzv. dlaždice, čili různobarevné boxy s obrázkem a textem, které spouštějí jednotlivé programy. Programy vytvořené pro prostředí Metro, které nejsou kompatibilní s předchozími verzemi systému Microsoftu, běží standardně přes celou obrazovku.

Win8-12_pics.png


Chovají se prakticky obdobně jako aplikace pro chytré mobily anebo již zmíněné tablety. Microsoft zachoval multi-tasking, takže i v prostředí Metro lze najednou mít spuštěno více programů a přepínat mezi nimi klávesovou zkratkou Win+Tab. Microsoft do Windows 8 zařadil několik jednodušších programů pro surfování po webu, práci s e-mailem, textovou komunikaci v reálném čase, prohlížení obrázků, sledování videí, poslech hudby, plánování času a tak dále.

Vlastně jde o nové příslušenství. To původní známé z Windows 7 zůstalo zachováno, byť na první pohled není viditelné a systém upřednostňuje jeho alternativy pro Metro. Nové programy pro Metro je možné stahovat výhradně z Windows Store, což je katalog bezplatných i placených programů a her. Windows Store nabídne i klasické programy, ovšem v jejich případě nebude jediným povoleným zdrojem, takže klasické programy si nadále uživatelé budou moci instalovat odkudkoliv.

Win8-1_picsx.png


Nové desktopové prostředí ladící s Metrem

Jak již zaznělo, tak Microsoft přizpůsobil i klasické desktopové prostředí. To je sice stále k dispozici, ale Metro do něj prorostlo natolik, že je takřka nemožné se při práci na počítači zcela vyhnout přecházení mezi klasickým prostředím a Metrem. Už třeba proto, že po spuštění resp. přihlášení automaticky naběhne obrazovka Start v prostředí Metro. Nechat si spouštět rovnou desktopové rozhraní samotný systém neumožňuje.

Navíc kvůli chybějícímu tlačítku a menu Start nelze bez vytvoření zástupců na ploše anebo připnutí programů na hlavní panel (ve stylu Windows 7) spouštět programy. I ty klasické se totiž podle představ Microsoftu mají spouštět z obrazovky Start v prostředí Metro, kde mají své speciální dlaždice suplující klasické zástupce. Alespoň, že zůstala zachována možnost spouštět programy za pomoci vyhledávání, ovšem oproti Windows Vista či Windows 7.

Z hlediska designu se opět klasické prostředí změnilo, aby graficky ladilo právě s Metrem. Microsoft odstranil prostředí Aero Glass známé z Windows Vista a ve vylepšení verzi i z Windows 7. Okna tak jsou hranatá bez kulatých rohů, vrhání stínů a nastavitelné průhlednosti. Použité barvy (převládají modrá, bílá a červená) jsou sytější a kontrastnější. V tomto ohledu lze říci, že Microsoft svým způsobem oprášil představy o podobě rozhraní Luna známého z Windows XP.

Win8-1_picsxx.png


S rozhraním Aero Glass ovšem kromě designových vychytávek zmizela třeba poměrně praktická a i efektní funkce Flip 3D pro přepínání mezi okny, kdy se při stisknutí Win+Tab v 3D provedení zobrazovaly náhledy otevřených oken. Win+Tab nyní otevírá novou levou postranní lištu, kde se zobrazují běžící programy v rozhraní Metro a lze tak mezi nimi přepínat. Klasická klávesová zkratka Alt+Tab zobrazuje tabulku s náhledy všech otevřených oken a spuštěných programů jako Windows Vista a Windows 7. Na rozdíl od Windows XP se tedy nezobrazují jen ikony oken a jejich jména.

Win8-1_picsxxxxx.png


Miniaplikace nahrazují živé dlaždice

S rozhraním Aero Glass byla odstraněna i funkce známá z Windows 7 pro zprůhlednění oken a pohled skrze ně na plochu. Funkce by ve Windows 8 byla zbytečná, protože by se s ní šlo tak maximálně kochat tapetou na ploše. Microsoft totiž z Windows 8 odstranil podporu tzv. miniaplikací. To jsou jednoduché programy mající převážně informační úkoly, jejichž podpora se poprvé objevila ve Windows Vista. Tehdy byly miniaplikace (v anglickém originále gadgets) soustředěny na postranní panel.

Z něj je šlo uvolnit na plochu a ve Windows 7 postranní panel zmizel a miniaplikace automaticky fungovaly po celé ploše bez nějakého vázání k okraji obrazovky. Pro uživatele Windows 8 však jejich náhradou mají být tzv. živé dlaždice v prostředí Metro. Dlaždice totiž mohou v reálném čase zobrazovat libovolný obsah. Program, kterému daná dlaždice náleží, jejím prostřednictvím může přímo na obrazovce Start předávat uživateli nejrůznější informace.

Hlavní panel ve střihu Windows 7, ale bez tlačítka Start

Hlavní panel v klasickém desktopovém prostředí přišel o svou nejdůležitější část: tlačítko Start a jím otevírané menu Start. Vše ostatní ale funguje jako ve Windows 7. Při standardním nastavení, které lze změnit, otevřená okna namísto obdélníkových tlačítek s malou ikonou a textovým popisem reprezentují čtvercová tlačítka s velkou ikonou. Panel Snadné spouštění (Quick Launch) nahrazuje funkce připínání rovněž známá již z Windows 7.

Nechybí ani tzv. jump listy opět známe již z Windows 7. Jde o speciální kontextová menu, přes které lze přímo z hlavního panelu přes kontextové menu získat přístup k důležitým funkcím programu, pokud daný program jump listy podporuje, což dnes není už zase tak výjimečný jev. Zachovány zůstaly hodiny u pravého kraje a oznamovací oblast - obojí známé již z Windows 95. Oznamovací oblast je řešena obdobně jako ve Windows 7, kdy systémové ikony jsou v kontrastním a elegantním čistě bílém provedení.

Jde třeba o ovládání hlasitosti, stav baterie přenosného počítače anebo záložního zdroje napájení, aktivní síťové připojení či indikátor běžícího systémového zálohování nebo indikátor výskytu nějakého problému (např. potřeba aktualizace antiviru). Ikony, které se do oznamovací oblasti nevejdou, se kliknutím na šipku objevují v okénku nad hlavním panelem. Oznamovací oblast se tedy dynamicky neroztahuje jako ve Windows XP.

K hlavnímu panelu přibyl dva nové postranní panely

O zbrusu novém levém postranním panelu již byla řeč. Slouží k přepínání mezi běžícími programy pro Metro. Kromě zobrazení při stisknutí Win+Tab se zobrazí i při najetí myši k levému okraji obrazovky. Při najetí myši k jejímu levému dolnímu rohu a následném kliknutí lze z klasického rozhraní přejít na obrazovku Start v rozhraní Metro (ke stejnému účelu slouží tlačítko Win na klávesnici). V Metru pak zase jedna z dlaždic je určena pro přechod do klasického desktopového rozhraní.

V něm se vedle již zmíněného levého panelu vyskytuje také ještě pravý panel. S tím vzpomínaným s Windows Vista však nemá nic společného. Při najetí myši k pravému okraji obrazovky se zobrazí jeho průhledná varianta. Jakmile se kurzor myši začne pohybovat v jeho prostoru, tak se objeví jeho klasické vyhotovení s černým pozadím a bílými symboly.

Kromě zvýrazněného tlačítka pro otevření obrazovky Start jsou zde také tlačítka pro spuštění vyhledávání, sdílení obsahu anebo přístup k nastavení. Spolu s tímto panelem se u levé dolní části obrazovky zobrazí informační box s aktuálním časem, datem, indikátorem připojení k síti a stavem baterie.

Win8-1_picse.png


Kuriózní je, že nově se počítač vypíná právě přes volbu pro nastavení v pravém postranním panelu. Zdá se, že volba je tu jen tak mimochodem. Microsoft zřejmě počítá s tím, že se počítače budou vypínat (či hibernovat) hardwarovým ovládáním jako je třeba již dnes sklopením displeje přenosného počítače. U tabletů to také jistě nebude pro uživatele problém. Mnozí uživatelé osobních počítačů, kteří si za ta léta navykli na dosti nelogické Start / Vypnout, však mohou být zpočátku trochu zmateni.

Win8-1_picsw.png


Další novinkou, která odráží skutečnost, že Microsoft inspiraci hledal u stávajících systémů pro chytrou mobilní elektroniku, je zámek obrazovky. Pokud se uživatel vrátí k počítači po delší době nečinnosti, uvidí speciální obrazovku s obrázkem a aktuálním časem. Jejím vytažením nahoru se dostane zpět k systému. Vytažení lze provést tažením prstu po dotykovém displeji anebo prostým tažením myši.

Kontroverzní Ribbon dobyl Průzkumníka

V klasickém uživatelském rozhraní čeká na uživatele ještě jedno překvapení. Nenáviděný i vychvalovaný pás karet Ribbon totiž pronikl už i do Průzkumníka. Již ve Windows 7 se objevil v některých aplikacích z příslušenství systému. Ve Windows 8 je jím vybaven i Průzkumník. Microsoft říká, že chtěl jednoduše zpřístupnit více jak dvě stovky funkcí, které Průzkumník má a uživatelé o nich často ani nevědí, pročež prý zbytečně volí alternativní programy.

Ribbon také doznal změny svého designu, ale koncept je pořád stejný: soustředit související funkce na společnou kartu + automaticky přecházet právě na tu kartu obsahující funkce, které uživatel v daném okamžiku bude nebo může pravděpodobně potřebovat. Nový vzhled sází na čistě bílé pozadí a je tak kontrastnější a Ribbon tedy i přehlednější. Netřeba se však bát. Microsoft Ribbon nenutí uživatelům Windows 8 se stejnou vehemencí jako nové prostředí Metro. Podobně jako v Office 2010 jej lze minimalizovat (skrýt).

Win8-1_picsww.png


Automaticky se zobrazuje minimalizovaný. Kdykoliv jej lze ale rozkliknout a získat tak funkce dříve porůznu rozházené v nabídkách hlavního menu, v kontextovém menu a postranním panelu. Postranním panelem disponuje i Průzkumník ve Windows 8. Funguje však víceméně stejně jako ve Windows Vista a Windows 7. Na rozdíl od Windows XP v něm nejsou odkazy na různé funkce, ale výhradně odkazy na složky a knihovny, místní úložiště (disky, média) a zařízení resp. počítače v síti.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
 • Mohlo by vás zajímat
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek
 • Spotify registrace a uživatelské jméno
  od Honzis » 09 dub 2021 07:34 » v Vše ostatní (sw)
  4
  222
  od Honzis
  10 dub 2021 18:35
 • Windows 7 chyba Windows Update 80072EFE
  od Italiarobuxes » 11 bře 2021 12:26 » v Windows 10, 8, 7, Vista, XP…
  1
  364
  od ITCrowd
  11 bře 2021 12:35
 • Windows 7 klíč a aktivace Windows 10.
  od Galli » 20 črc 2020 20:24 » v Windows 10, 8, 7, Vista, XP…
  13
  1353
  od TomikSparky
  06 srp 2020 11:28
 • Windows 10 na SSD, Windows 7 na HDD?
  od JunyNovember » 20 črc 2020 22:01 » v Windows 10, 8, 7, Vista, XP…
  2
  416
  od JunyNovember
  20 črc 2020 23:02

Zpět na “Software články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: CommonCrawl [Bot] a 0 hostů