Jak startují Windows? Vyřešeno

Moderátor: Mods_senior

Luboš
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2038
Registrován: květen 05
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Jak startují Windows?  Vyřešeno

Příspěvekod Luboš » 20 říj 2006 18:52

Jak startují Windows?
(Převzato z http://technet.idnes.cz/tipyatriky/ bez nároků na autorství)

Operační systém je natolik složitý software, že jeho principům rozumí jen jeho tvůrci, tedy programátoři a pár vyvolených, kteří se nebojí s ním experimentovat. I přesto jeho zapeklitý a běžnému člověku málo přístupný mechanismus nedá mnohým z nás spát. Zejména hojně rozšířené a uživatelsky přívětivé Windows jsou středem nejednoho tweakování. Pojďme se dnes společně podívat na to, jak "okna" nabíhají.

Celý zaváděcí proces se dá rozkouskovat do pěti základních bodů. V každém z nich jde o složité natahování důležitých komponent, bez kterých se subsystém prostě neobejde. Jestliže selže jakákoliv z částí, na systém můžete klidně zapomenout. Postupné bootování si popíšeme na operačním systému Windows XP.

Pět kroků pro zavádění Win XP:
• před-bootovací sekvence
• bootovací sekvence
• natáhnutí kernelu (jádro systému)
• spouštěcí sekvence kernelu
• přihlašovací sekvence

Následující soubory jsou použity pro první dva kroky. Především na jejich bedrech spočívá to, jak rychle systém zvládne naběhnout. Soubory jsou standardně uloženy v kořenovém adresáři C: pevného disku. Abyste je na vašem HDD našli, je zapotřebí zobrazit skryté a systémové soubory.

Boot.ini - jde o skrytý systémový soubor. V něm je uloženo nastavení výběru jednotlivých systémů a cesta, na kterém z disků (popřípadě partition) se nacházejí. Jeho podobu můžete snadno měnit například v notepadu, stačí na něj dvakrát poklepat myší.

Vlastníte-li jeden OS, pak boot.ini bude vypadat takto:
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

Nachází-li se na discích další systém, do boot.ini přibudou i další řádky:
[Boot Loader]
timeout=30
default=C:\
[Operating Systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect
C:\="Microsoft Windows 98"

Editování a úprava boot.ini
Položka timeout slouží k nastavení, jak dlouho má počítač čekat na výběr systému. Nedojde-li k manuálnímu výběru, automaticky se spustí výchozí systém (položka default), v našem případě Win 98. Pokud by měl být výchozí systémem Win XP, druhý řádek by vypadal následovně: <i>default= multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS.</i> Jde o složitý zápis, na jakém disku, v jakém oddíle, a v jaké složce se nachází operační systém. Další řádky v souboru slouží k popsání cesty ke všem existujícím OS. Opět je uvedena cesta k zavaděči, poté je v závorce název, jenž se objevuje při startu PC, a za ním jsou parametry. Defaultní parametr fastdetect znamená, že systém nemá prohledávat sériové a paralelní porty (ty si později OS nastaví sám). Můžete zkusit i jiné parametry. Mezi nejpoužívanější patří - /basevideo, /noguiboot, /sos a /bootlog. První jmenovaný zakáže používat ovladače grafické karty, druhý parametr se postará o odstranění loga systému při startu (o 1-2 vteřiny rychlejší boot). Parametrem /sos docílíte vypisování informací o tom, co právě systém dělá. A konečně poslední parametr slouží k výpisu událostí do souboru ntbtlog.txt (C:\Windows).

• Pozor: Dojde-li k nesprávné úpravě souboru boot.ini, může se stát, že systém nenajde zavaděč a počítač se vůbec nepodaří spustit.

Ntdetect.com - skrytý spustitelný soubor, shromažďuje informace o použitém hardware a vytváří jeho detailní seznam. Ten je následně předán souboru Ntldr, který ho pak přidá do registrů.

Ntdlr - skrytý systémový soubor, jenž načítá OS.

Bootsect.dos - skrytý soubor, jenž je vyžadován souborem Ntdlr. Je použit tehdy, pokud je vybrán jiný operační systém než Windows XP. Obsahuje informace o zaváděcím sektoru na pevném HDD před instalací Windows NT a vyšší.

Ntbootdd.sys - skrytý nepřepisovatelný soubor, který je potřeba pro zavádění systému z pevného disku SCSI .

Následující soubory jsou použity při třetím kroku zavádění systému a nacházejí se v adresářích Windows\System32\

Hal.dll - Hardware Abstraction Layer (HAL). Soubor, obsahující detailní informace o hardware a jeho přerušení.

Ntoskrnl.exe - hlavní a jediný soubor s jádrem systému.

Další soubory jsou potřebné pro čtvrtý krok inicializace jádra. Standardně je najdete ve Windows\System32\Config, respektive Drivers.

System - systémový soubor konfiguračního nastavení na tomto počítači. Řídí sled natahování jednotlivých ovladačů a služeb.

SYS soubory - složka, ve které se nacházejí soubory s ovladači jednotlivých zařízení.

Sled kroků bootování operačního systému

1. Před-bootovací sekvence

Obsahuje další čtyři kroky. Po zapnutí počítače projede Power-On-Self-Test (POST), ten zkontroluje fyzickou paměť a všechny hardwarové součásti systému. Pak dojde k natáhnutí Master Boot Record (MBR) do paměti, který vyhledá aktivní bootovací oblast. Ntldr je inicializovaný z boot sektoru pevného disku.

2. Bootovací sekvence

Druhá část bootovacího procesu začíná po natažení Ntldr do paměti a sbíráním informací o hardware a potřebných ovladačích pro Windows XP. Během tohoto kroku jsou použity tyto soubory: Ntoskrnl.exe, Bootsect.dos, Ntldr, Boot.ini, a Ntdetect.com. Ntldr si následně zjistí souborový systém disku (FAT32 nebo NTFS), pak přečte boot.ini soubor, tedy pokud existuje (na obrazovce se zobrazí výběr systému). Je-li zvolen starší systém, např. Win 98, je natažen soubor bootsect.dos, obsahující informace o zaváděcím sektoru. Ntldr načte Ntdetect.com, který vyhledá použitý hardware a informace posílá zpět Ntldr, který je použije do registru -HKEY_LOCAL_MACHINE\HARDWARE. Nyní dojde ke startu Ntoskrnl.exe.



3. Natáhnutí kernelu (jádro systému)

Ntoskrnl.exe společně se souborem Hal.dll zapíší informace o konfiguraci do registru s tímto klíčem - HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\ServiceGroupOrder.

4. Spouštěcí sekvence kernelu

Zmodrání obrazovky neznamená pád systému, ale posun do spouštěcí sekvence kernelu. Všechny ovladače pro hardware, jenž zjistil Ntdetect.com, jsou následně inicializovány a uloženy do CurrentControlSet klíče. Na závěr Session Manager (Smss.exe) nastartuje subsystém a služby Win XP. Mezi ně patří: BootExecute, Správa paměti, DOS Devices, a klíče subsystému.

5. Přihlašovací sekvence

Natáhne se přihlašovací obrazovka pro zadání loginu a hesla. Jsou-li obě informace správné, Win 32 subsystem odstartuje Winlogon.exe. Pak již dojde k načtení LastKnownGood a start Windows je dokončen.

Závěr

Jak vidíte proces bootování systému není na první pohled tak jednoduchou záležitostí, jak by se mohlo zdát. Selže-li jedna z částí, počítač zkolabuje a systém se zasekne. Z uživatelského pohledu lze proces bootování ovlivňovat především editací souboru boot.ini. Jeho správným nastavením můžete docílit až o několik vteřin rychlejšího naběhnutí systému. Někdy příště se podíváme na to, jak se dá start systému zrychlit (až o několik sekund), aniž byste k tomu potřebovali přesně vědět, jak dochází k natahování samotného systému či manuálně editovat konfigurační soubory.

//Ltb: přidáno do PC-HELP rozcestníku
Potřebujete jinou pomoc při řešení problému ve Windows 10? Stáhněte si soubor Win10-finty.

Reklama
Beran.
Level 1
Level 1
Příspěvky: 98
Registrován: říjen 06
Bydliště: Praha
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Gratz

Příspěvekod Beran. » 29 říj 2006 23:25

moc pěknej článek, je vidět že ho psal profík co tomu rozumí

alessio
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: listopad 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

konzole pro zotaveni systemu

Příspěvekod alessio » 28 lis 2006 14:45

Parádní článek, ale nepomohl mi v mém problému :( Nedavno jsem měl problém se spuštěním systému (chyběl NTLDR) a tak po tom, co jsem to opět zprovoznil, jsem si na netu našel, jak si pro takovej případ udělat spouštěcí disketu (kdyby se zase někdy stalo). Na začátku návodu bylo ať si naisntaluju z instalačního CD WinXP konzoli pro zotavení systému, že se mi na disku C: vytvoří složka nějakejch souborů, co budu dál potřebovat... jenže žádná složka se nevytvořila, nýbrž při každym spuštění systému mi naběhne obrazovka, co chci spustit, zda konzoli (defaultne) nebo Win XP... na disku žádnej boot.ini nemám, což nechápu.. pomohlo by tedy vytvoření boot.ini v rootu C:? nebo jak odstranit tu konzoli pro zotavení systému? pls help :)

Luboš
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2038
Registrován: květen 05
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Luboš » 28 lis 2006 14:56

boot.ini v rootu je, ale uvidíš ho tehdy, pokud máš nastavené zobrazování skrytých souborů a složek: spusti si explorer (nikoliv Internet explorer) - v českém prostředí Průzkumník, pak Nástroje, Možnosti složky, Zobrazení a zaškrtni volby Zobrazovat skryté soubory a složky a zruš zaškrtnutí u Skrýt chráněné soubory operačního systému. Pak klikni nahoře na Použít pro všechny soubory a složky a potvrď OK. Pak se podívej do rootu a soubor boot.ini tam uvidíš. Pokud ho potřebuješ editovat, tak si dej pozor, protože defaultně má nastavený atribut Pouze pro čtení. Změň si ho a zkoušej.
Potřebujete jinou pomoc při řešení problému ve Windows 10? Stáhněte si soubor Win10-finty.

alessio
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: listopad 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod alessio » 29 lis 2006 12:40

diky moc, ty moznosti "skryt chranene soubory OS..." sem si jaksi nefsiml :oops: sem myslel ze se zobrazi vsechno, kdyz dam zobrazit skryte a systemove soubory :smile: ted uz to bude v poho

Ferdinand
nováček
Příspěvky: 36
Registrován: prosinec 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Ferdinand » 04 úno 2007 17:48

Fundovaně napsáno!
Měl bych dotaz:
Čím ještě lze zrychlit start PC?
Konkrétně mi jde o to, že když zapnu, dost dlouho trvá, než si to vše "prokouše" a ikony na ploše se prvně jeví jako "prázdné"... Není to stejné; poněvadž na noťasu pracujeme s víceuživatelským režimem, u každého je to jiné - bohužel u mne je to nejzdlouhavější... Dle Správce úloh je /v mém profilu/ spuštěno celkem 52 aplikací: 2xLocal, 2xNetwork, 22xSystem, zbytek pod mým uživ. jménem - mně se to zdá moc (?).
Je nějaký všeobecný/doporučený seznam nejnutněji spouštěných aplikací pro bezchybný chod počítače?
Mohu natvrdo přepsat v boot.ini timeout=30 na timeout=5 anebo 30 je nejnižší možný čas?
Děkuji za reakci!

Luboš
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2038
Registrován: květen 05
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Luboš » 05 úno 2007 07:38

Nastavený čas v uvedeném parametru můžeš změnit i na hodnotu 0. Tento čas uvádí prodlevu v sekundách, po které se ti spustí systém od okamžiku zobrazení volby na obrazovce.

A k té první otázce: píšeš, že máš spuštěno asi 52 aplikací. Všechno určitě nejsou aplikace, v drtivé většině se jedná o služby systému. Jejich seznam i popis najdeš na tomto fóru, když využiješ odkaz Hledat nahoře na této stránce. Párkrát se tato problematika již probírala, proto nechci opakovat již jednou uveřejněné texty.
Potřebujete jinou pomoc při řešení problému ve Windows 10? Stáhněte si soubor Win10-finty.

Ferdinand
nováček
Příspěvky: 36
Registrován: prosinec 06
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Ferdinand » 06 úno 2007 22:29

No, když se kouknu přes Ovládací panely do Služeb...tak tam je psáno, že je jich spuštěno dokonce 58, z toho 47 automaticky!...Správce úloh dneska ukazuje 55 spuštěných "procesů"... Timeout=5 nic nespravilo. Ikony na ploše se zobrazí šíleně zadlouho...(na rozdíl od ost. uživ. profilů)... Popis služeb je vidět ve Win. správci Služby. Dle Hledání jsem k tomu zde nic nenašel :o

Uživatelský avatar
samael.35
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1047
Registrován: únor 08
Bydliště: Košice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak startují Windows?

Příspěvekod samael.35 » 10 črc 2008 00:48

Klobúk dolu! Parádne napísané ako a čo nabehuje ako prvé,druhé atd..........už mám predstavu čo "Windows" vlastne je,dakujem!
samael.35

pebac
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: září 08
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Jak startují Windows?

Příspěvekod pebac » 19 zář 2008 22:14

a pouzit crtl?

PAKO
nováček
Příspěvky: 1
Registrován: prosinec 08
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Jak startují Windows?

Příspěvekod PAKO » 25 pro 2008 20:37

mám dotazek ...prisli mi winy xp houmy edition ...zena chtela mi udelat radost pod stromecek...objednala HP 6830s a po dotazu jeste zminované winy...s tim ze se soupnou do mechaniky a instaluji se ...HP má freeDOS ...po nezdaru a nedohledáni disku jsem zmenil v biosu nastavení instalace se následne povedla ale NTLDR nenalezen ...nasel jsem si jak postupovat a nic nepomáha...po dalsím studování dokumentace k winum jsem zjistil ze mi dodali cituji Urceno k distribuci s novím osobním počítačem...coz se nestalo objednávky byli zvlást...navrch u microsoftu písou neco o sade viz http://oem.microsoft.com/public/sblicen ... _czech.pdf
tak si nejsem jist ,ale myslím si ze tyto winy jsou urceny jako zaloha pro pc s instalovanými winy...ale jsem nýmand co se tyce pc...to je jen má teorie...díky za osvetlení

Uživatelský avatar
El Diablo
Moderátor
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14099
Registrován: červen 06
Bydliště: In Hell
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak startují Windows?

Příspěvekod El Diablo » 04 led 2009 03:50

To jsou OEM jsou to Windows jako každé jiné jen jsou určeny k jednomu PC. Jakmile je nainstaluješ na PC (Notebook) už na něm mají zůstat, stanou se příslušenstvím HW... (zjednodušeně řečeno)
RTFM!!! UBCD - Ultimate Boot CD Zkusili jste to vypnout a zapnout? Aneb z PIO do DMA a zpět... :) * Jak provést Clear CMOS
Kdo se moc ptá, málo googlí. Doporučený freeware

i5 3570K, ASRock Z77 Extreme, 16GB Corsair, 120GB SSD Kingston +2TB Samsung, Gigabyte Radeon HD7870, Sharkoon ReX8VE, XL-747H


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Windows XP emulátor na Windows 10 Příloha(y)
    od propi » 08 dub 2023 13:56 » v Windows 11, 10, 8...
    6
    2707
    od propi Zobrazit poslední příspěvek
    10 dub 2023 19:47
  • Windows 8.1 CMD
    od Daniel_Jackson » 29 dub 2023 13:33 » v Windows 11, 10, 8...
    4
    1524
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    29 dub 2023 14:38
  • Update Windows 10
    od liborek » 01 dub 2023 17:43 » v Windows 11, 10, 8...
    47
    4913
    od liborek Zobrazit poslední příspěvek
    08 dub 2023 11:33
  • Windows 11 a Bitlocker
    od AnnaLee123 » 05 úno 2024 10:45 » v Windows 11, 10, 8...
    3
    528
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    05 úno 2024 13:24
  • Windows 11 S - reinstall Příloha(y)
    od amirinda » 06 pro 2023 14:31 » v Windows 11, 10, 8...
    20
    1975
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    07 pro 2023 09:59

Zpět na “Software články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti