[Linux] Grafická prostředí

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
domitea
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1966
Registrován: červen 09
Bydliště: Královehradecký kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

[Linux] Grafická prostředí

Příspěvekod domitea » 03 úno 2012 21:30

Linux má mnoho grafických prostředí. Každé směřuje jiným směrem a každé je jinak postavené.

GNOME

Gnome 3.png


Ofic. stránky, popř WIKI

Kdyby nebyl editor obrázků GIMP, tak by tohle prostředí neexistovalo. Kvůli GIMPu vznikla knihovna GTK+ na které je prostředí postaveno. Aktuální verze je GNOME 3 (Shell) a má úplně jiné ovládání než verze předešlé - GNOME Classic dnes označované. Mnoho distribucí používá GNOME jako základ a mají své další aplikace na graf. přizpůsobení. Některé z nich:

Unity

Unity.png


Graf. nástavba v Ubuntu od verze 11.04 (Ubuntu vydané čtvrtého měsíce roku jedenáctého). Mě se osobně vůbec nelíbí :huh: , ale někdo tomu může přijít na chuť. To jak se ovládá vůbec nevím, tohle byl jeden z důvodů(+ blbla grafika), proč jsem přešel na Minta.

Ti co holdují angličtině, si mohou projít originální stránky, ti ostatní vezmou zavděk českou wiki

MATE

MATE.png


MATE je fork (odnož) GNOME 2, která je plně kompatibilní s GNOME 3. Pár lidem se nelíbí GNOME 3 a tak chtějí stále zůstat u svého GNOME 2. Ale není to přesně jako GNOME 2. GNOME 2 má totiž hlavní panel nahoře, MATE ho má dole. Používá ho třeba Linux Mint.

Používá se to až moc podobně jako Windows. Takže by vám to nemělo dělat problém :wink:

GNOME

Klasické GNOME 3 má jen Fedora, má v něm jen své obrázky a i v tom se rozpoutala menší válka :lol: . Fedora má totiž takovou politiku, že když graf. prostředí, tak bez úprav.

KDE

KDE.png


Ofic. stánky, poř WIKI

KDE je prostředí jiné. Je to jako jednotná platforma s balíkem programů (začínajících na k - Kdevelop, K3b) postavená na knihovně Qt. Zde už to je jen ve verzích, nejnovější je verze 4.x

Distribuce používající KDE jsou všechny, co jsem psal v mém článku o distribucích. Jsou označeny něco jako "KDE Edition", jen Ubuntu má Kubuntu. :wink:

XCFE

XFCE.png


Ofic. stránky a WIKI

XFCE má filozofii jednoduchou, ta zní "jednoduchost" :D . Prostředí je to tedy jednoduché a lehké, vhodné pro starší PC (myšleno CPU 800+- a míň Mhz). Distribuce, která jej používá, je třeba Xubuntu.

LXDE

LXDE.png


Ofic. stránky a WIKI

LXDE je snad nejlehčí prostředí, je také nejméně náročné v porovnání s výše zmiňovanými. Také je velmi vhodné na starší PC

TERMINAL

Toto je nejproduktivnější prostředí ze všech, žádné graf. hračky na odlákání pozornosti, vše je podřízeno dokonalému soustředění, také to bylo vůbec první prostředí v Linuxu. Jmenuje se Terminál neboli Příkazový řádek :lol: a pracuje se v něm dokonale :bigups:

Co je zajímavé

Pokud máte distribuci dejme tomu Kubuntu (prostředí KDE), tak stažením několika balíčků máte rázem Ubuntu (prostředí GNOME). Takhle to jde ale u všech distribucí!

Další článek bude následovat a bude to instalace nějaké distribuce! (asi)
UNIX je systém jednoduchý, jen musíte být geniální, aby jste tu jednoduchost pochopili. Jedině OSS, vše co napíšu je pod GNU/GPL
Linux je mé koření života. Nikdy nevím, co pokazím! Registered user #550849

Dnešní počítače mi nestačí, pracuji na vlastním

Reklama
Uživatelský avatar
tux
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9620
Registrován: červenec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: [Linux] Grafická prostředí

Příspěvekod tux » 03 úno 2012 22:14

Zajímavý, o Mate slyšim prvně a určitě ho vyzkoušim, zdá se mi lepší než Gnome.
Jinak nevim jak je to u Gnome 2 ale u tý poslední verze si můžu dát panel kam chci a kolik jich chci, to bych určitě zmínil aby si lidi nemysleli že může být jen nahoře, asi to jde i u jinech prostředí ale nevim, v linuxu jsem teprve začátečník a zatím jsem zkoušel jen Unity, Gnome a KDE.

A v tom prvním příspěvku (Úvod a přehled distribucí) bych udělal spoiler kde bych dal linky na všechny ostatní články o linuxu aby to bylo přehlednější a někomu nějakej článek třeba neutekl :wink:
Just Fucking Google It!

Uživatelský avatar
domitea
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1966
Registrován: červen 09
Bydliště: Královehradecký kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: [Linux] Grafická prostředí

Příspěvekod domitea » 03 úno 2012 22:19

Mám v plánu instalaci Debianu - tam je ještě GNOME 2, tak tam se to zmíní :wink:
UNIX je systém jednoduchý, jen musíte být geniální, aby jste tu jednoduchost pochopili. Jedině OSS, vše co napíšu je pod GNU/GPL
Linux je mé koření života. Nikdy nevím, co pokazím! Registered user #550849

Dnešní počítače mi nestačí, pracuji na vlastním

Hoff
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 820
Registrován: leden 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: [Linux] Grafická prostředí

Příspěvekod Hoff » 03 úno 2012 22:32

Do Ubuntu s Unity si můžeš doinstalovat klasické Gnome i Gnome 3. Stačí se pak odhlásit a nově přihlásit do zvoleného prostředí.

Uživatelský avatar
domitea
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1966
Registrován: červen 09
Bydliště: Královehradecký kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: [Linux] Grafická prostředí

Příspěvekod domitea » 03 úno 2012 22:52

Co je napsáno v Co je zajímavé? Jinak na nováčka se musí pomalu, aby to hezky pomalu v úžasu prozkoumal :wink:
UNIX je systém jednoduchý, jen musíte být geniální, aby jste tu jednoduchost pochopili. Jedině OSS, vše co napíšu je pod GNU/GPL
Linux je mé koření života. Nikdy nevím, co pokazím! Registered user #550849

Dnešní počítače mi nestačí, pracuji na vlastním

Hoff
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 820
Registrován: leden 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: [Linux] Grafická prostředí

Příspěvekod Hoff » 04 úno 2012 08:33

Já jen reagoval na tohle:

Mě se osobně vůbec nelíbí :huh: , ale někdo tomu může přijít na chuť. To jak se ovládá vůbec nevím, tohle byl jeden z důvodů(+ blbla grafika), proč jsem přešel na Minta.

Uživatelský avatar
domitea
Tvůrce článků
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1966
Registrován: červen 09
Bydliště: Královehradecký kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: [Linux] Grafická prostředí

Příspěvekod domitea » 04 úno 2012 11:30

Mě tam blbla grafika, takže jsem sáhl po distribuci založené na Ubuntu :wink:
UNIX je systém jednoduchý, jen musíte být geniální, aby jste tu jednoduchost pochopili. Jedině OSS, vše co napíšu je pod GNU/GPL
Linux je mé koření života. Nikdy nevím, co pokazím! Registered user #550849

Dnešní počítače mi nestačí, pracuji na vlastním


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Jaký Linux
    od nakatomi » 26 úno 2024 17:24 » v LiNuX a ostatní alternativní OS
    11
    1763
    od Martab Zobrazit poslední příspěvek
    28 úno 2024 09:18
  • Přístup k flask app (spuštěné na VM - linux) z internetu (prohlížeče) Příloha(y)
    od d-pozz » 08 říj 2023 20:31 » v Internet a internetové prohlížeče
    34
    7604
    od d-pozz Zobrazit poslední příspěvek
    20 říj 2023 16:41
  • Grafická karta do 5k
    od dansons » 26 úno 2024 10:33 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    9
    1141
    od šulda Zobrazit poslední příspěvek
    04 bře 2024 11:43
  • grafická karta
    od maschke0 » 22 úno 2024 16:46 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    429
    od Vlada47 Zobrazit poslední příspěvek
    22 úno 2024 18:05
  • Grafická karta Příloha(y)
    od Moses » 02 zář 2023 19:22 » v Problémy s hardwarem
    2
    1143
    od Baggy Zobrazit poslední příspěvek
    02 zář 2023 23:48

Zpět na “Software články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host