Windows 8.1: v čem předčí Windows 7?

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Windows 8.1: v čem předčí Windows 7?

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 19 úno 2014 10:19

Windows 8.1: v čem předčí Windows 7?

Win8.1 novinky.jpg
Win8.1 novinky.jpg (8.19 KiB) Zobrazeno 8641 x


Na dvoudílný článek o novinkách ve Windows 8.1 nyní navážeme přehledem funkcí, kterými nový operační systém překonává oblíbená Windows 7. Článek berte jako námět k přemýšlení, nejen jestli se přece jen nevyplatí přejít na Windows 8.1 anebo jestli dává smysl žádat nový počítač s Windows 7.

Systém Windows 7 je dosud nejúspěšnějším operačním systémem všech dob. Svého času lámal jeden rekord v prodejnosti za druhým. Není tudíž divu, že Windows 7 jsou jasnou tržní jedničkou. Mnoho uživatelů je žádá i na dnes nově kupovaných počítačích. Proto také Microsoft prodloužil jejich dostupnost. Výrobci počítačů se znovu na žádaný systém začali zaměřovat.

Windows 7 lze stále hodnotit jako moderní a vyhovující systém, ovšem táhne jim již na pátý rok. O negativech Windows 8 či Windows 8.1 se píše často a hodně. Oba nástupnické systémy však přinesly i více či méně zásadních novinek, kterými přerůstají možnosti Windows 7. Pojďme si ty nejzásadnější z nich představit. Sami se pak rozhodně, jestli se mezi nimi najde nějaká killer-feature.

Vyšší bezpečnost není zdaleka jen o předinstalovaném antiviru
Windows 8.1 ve srovnání s Windows 7 přinášejí hned několik bezpečnostních novinek. V této souvislosti je často zmiňována proměna předinstalovaného programu Windows Defender v klasický antivirový program vycházející z antiviru Microsoft Security Essentials. Nový Windows Defender ale zdaleka není tou nejdůležitější bezpečnostní novinkou.

Z nezávislých srovnání se samostatně poskytovanými antiviry nevychází dobře, ale svůj účel plní. Windows Defender a Windows Firewall ve Windows 8.1 poskytují uživateli na rozdíl od Windows 7 základní ochranu ihned bezprostředně po instalaci systému. Větší pozornost si ale zaslouží předělané bootování, které má systém ochránit před hrozbami typu rootkit či bootkit.

01.png

Zavádění systému bylo konečně předěláno tak, aby antivirový program byl vždy spuštěn prioritně před dalšími programy. To neplatí jen pro předinstalovaný Windows Defender, ale všechny moderní antiviry. Již by se tak nemělo stát, že záškodnický program naběhne dříve než antivirový program, který už pak není schopen proti hrozbě adekvátně zakročit.

Dále Microsoft rozšířil záběr bezpečnostního filtru SmartScreen. Ještě ve Windows 7 slouží pouze k ochraně před přístupem na nebezpečné webové stránky prostřednictvím systémového prohlížeče. Ve Windows 8.1 chrání také před potenciálně nebezpečnými soubory staženými z internetu. Nesupluje antivirový program, ale doplňuje ho.

SmartScreen využívá reputační systém. Pokud nevede stažený soubor jako neškodný, tak je schopen řadovým uživatelům zamezit v jeho otevření bez předchozího schválení administrátorem. Jinak řečeno: například rodič s právy administrátora musí dítěti s omezeným uživatelským účtem povolit otevření souboru, který SmartScreen neeviduje jako důvěryhodný (neškodný).

02.png

Se zredukovaným počtem edic a změnou cenové politiky je ve Windows 8 resp. Windows 8.1 všeobecně dostupnější šifrovací technologie BitLocker a odvozená technologie BitLocker To Go pro přenosná paměťová média. Obě byly k dispozici již ve Windows 7, ovšem pouze ve vyšších a dražších edicích s korporátním zaměřením.

03.png

V neposlední řadě Internet Explorer má nový sandbox, který případné hrozby na webových stránkách izoluje od zbytku systému. V tomto případě došlo ve Windows 8.1 k jedné podstatné změně oproti původním Windows 8, kde nový sandbox používá pouze dotyková varianta prohlížeče. V nejnovějších Windows 8.1 nový sandbox využívá i desktopový Internet Explorer.

Rodičovská kontrola a dálkový dohled již v základní instalaci
Windows 8.1 ve srovnání s Windows 7 nabízejí mnohem více nástrojů rodičovské kontroly. Novinkou jsou tzv. dětské uživatelské účty, které mají automaticky aktivní prvky rodičovské kontroly a výše zmíněný filtr SmartScreen bránící v otevření nedůvěryhodných nebo neznámých souborů stažených z internetu. V rámci rodičovské kontroly lze ale také zcela zakázat stahování souborů.

Nově je již přímo součástí systému blokování přístupu na manuálně zvolené konkrétní weby nebo vybrané okruhy webů od stránek pro dospělé po sociální sítě (automatizovaný filtr ale nepracuje zdaleka se stoprocentní přesností). Nyní i bez instalace jakéhokoliv dalšího nástroje lze vykonávat rodičovský dohled dálkově prostřednictvím webového rozhraní.

04a.png

To umožňuje spravovat nastavení prvků rodičovské kontroly, v reálném čase sledovat uživatelské aktivity dětí a případně je blokovat. Vylepšení doznaly i nástroje známé již z Windows 7. Například mnohem pružněji lze nyní nastavit čas, který dítě smí strávit u počítače. Časová okna, v nichž dítě smí či nesmí používat počítač, je nově možné definovat již po třicetiminutových blocích.

Nově je též možné časová okna kombinovat s přednastaveným celkovým časem povoleného pobytu za klávesnicí a displejem. Dítě si tak samo může hospodařit s časem, který stráví u počítače. Samo si rozhodne, ve kterém časovém okně bude čerpat přidělený čas pro práci s počítačem, což učí samostatnému rozhodování.

04b.png

Zachována samozřejmě zůstala možnost blokování nevhodných her podle panevropského hodnotícího systému PEGI. Rodiče tak mohou povolit hraní her, které dle předem daných kritérií odpovídají věku dítěte. Nově je možné podobně regulovat přístup k aplikacím a hrám z Windows Store. Eventuálně lze přístup k Windows Store zcela zakázat.

Proklatě rychlé spouštění a celkově optimalizovaný výkon
Windows 8.1 ve srovnání s Windows 7 výrazně rychleji nabíhají. Může za to tzv. hybridní start. Po zapnutí počítače již nedochází vždy ke studenému startu systému, kdy se vše spouští od úplné nuly. Systém automaticky při svém vypínání totiž hibernuje jádro systému a zavedené ovladače. Při spouštění tak vlastně nabíhá jen uživatelská relace. Zbytek se probouzí z hibernace.

Microsoft rovněž optimalizoval správu operační paměti. Díky tomu Windows 8.1 mohou být na totožném hardwaru svižnější než Windows 7, ale reálný výsledek závisí na konkrétní hardwarové konfiguraci. Každopádně 64bitové varianty Windows 8.1 podporují vyšší kapacitu operační paměti než 64bitové varianty Windows 7. Konkrétně až 512 GB místo nanejvýš 192 GB.

Zlepšila se i podpora moderních SSD a SSHD disků. Například by se již nemělo stávat, že systém bude řadič disků používat v IDE režimu, přestože v BIOSu je nastaven AHCI režim potřebný pro získání plného výkonu moderních vysokorychlostních disků. Windows 7 si někdy „postaví hlavu“ a navzdory správnému postupu při konfiguraci AHCI režim vytrvale odmítají.

Kontroverzní dotykové ovládání není jen pro zlost
Podpora multidotykového ovládání je již součástí Windows 7, ale nejde příliš dohromady s uživatelským prostředím navrženým pro myš a klávesnici. S ucelenějším řešením přicházejí až Windows 8 a vyšší, která k samotné podpoře multidotykového ovládání přidávají uživatelské prostředí a aplikační ekosystémem pro ovládání dotyky prstů displeji.

05.png

Nové dotykové prostředí ve Windows 8 a vyšších je velmi kritizované, ale především z pohledu potřeb uživatelů počítačů bez dotykového ovládání. Naopak pro počítač s dotykovým displejem jsou aktuální Windows 8.1 vhodnou volbou. Dotykové prostředí je ideální na konzumaci obsahu, tedy například prohlížení fotek, přehrávání videí, surfování po webu, čtení e-booků a podobně.

06.png

Ve Windows Store zatím není mnoho aplikací, které by dokázaly nahradit klasický desktopový software. Nicméně právě pro konzumaci obsahu se zde „něco málo“ najde včetně aplikací video-on-demand služeb, hudebních streamingových služeb, zpravodajských serverů a webových magazínů, sociálních sítí a tak dále. K dispozici jsou i zajímavé karetní a deskové hry.

Lepší Průzkumník již přímo podporuje SkyDrive
Průzkumník je tradičně opovrhovaným správcem souborů, ale Microsoft tvrdí, že neprávem. Nabízí prý více než dvě stovky funkcí. Jejich zviditelnění a zjednodušení přístupu k nim má ve Windows 8 a vyšších zajistit pás karet známý jako Ribbon, který se poprvé objevil již v Office 2007. Průzkumník jej nabízí v nejnovější verzi s jednodušším a kontrastnějším grafickým zpracováním.

07.png

Prostřednictvím pásu karet jsou skutečně jednotlivé funkce snadno po ruce i bez mnohdy otravného hledání v nepřehledných kontextových nabídkách. Kdo však Ribbon nemá zrovna v oblibě, nemusí si zoufat. Jediným kliknutím jej lze minimalizovat (stáhnout) do tenkého pruhu. V této podobě pak zůstane i v nově otevíraných oknech dokud není opět maximalizován (roztáhnut).

08.png

Novinkou je podpora virtuálních mechanik bez utilit třetích stran. Průzkumník ve Windows 8 a vyšších k vypalování obrazů ISO na CD/DVD a Blu-ray média doplňuje i vytvoření virtuální optické mechaniky s daným obrazem média. Bohužel podporuje jen formát ISO, nikoliv třeba NRG a další o něco méně používané formáty, se kterými se lze ale běžně setkat.

Dále Microsoft přepracoval přesouvání či kopírování souborů. Nově již každý proces přesunu či kopírování dat z jednoho umístění do druhého nemá vlastní okno. Všechny informace o proběhu přenosu dat jsou kumulovány do jediného okna. Novinkou je také možnost dočasně pozastavit běžící kopírování nebo přesouvání souborů a později v něm pokračovat.

09.png

Průzkumník ve Windows 8.1 podporuje synchronizaci souborů s cloudovým úložištěm SkyDrive. Na rozdíl od samostatné utility pro Windows Vista a vyšší však neudržuje automaticky veškerý obsah ze složky SkyDrive zároveň jak online v cloudu, tak offline na pevném disku. S pevným diskem synchronizuje jen tzv. chytré soubory, které jsou výrazně menší než původní soubory.

Chytré soubory na pevném disku ve složce SkyDrive reprezentují původní soubory z cloudového úložiště. Svým způsobem slouží jako zástupci, díky nimž uživatel vidí obsah svého cloudového úložiště. Zároveň obsahují metadata pro rychlé prohledávání obsahu úložiště, přičemž však fakticky systém hledá jen v lokálně uložených chytrých souborech, což je rychlejší.

Původní soubory plné velikosti jsou ve výchozím nastavení z cloudu stahovány až na vyžádání, tedy při jejich otevření. Případné provedené změny jsou pak automaticky znovu uloženy do úložiště SkyDrive. Na pevném disku zůstávají jen chytré soubory. Původní data jsou udržována pouze v cloudu, což je změna oproti dosavadní funkcionalitě služby SkyDrive.

Uživatel však může volitelně nastavit, že vybrané soubory či podsložky ze složky SkyDrive chce mít dostupné zároveň online i offline. Pak synchronizace těchto vybraných souborů a podsložek probíhá dle dosavadních zvyklostí. Microsoft chce, aby si uživatelé explicitně vybrali, který obsah chtějí zároveň udržovat v cloudovém úložišti a na pevném disku resp. synchronizovat jej mezi nimi.

10.png

Deklarované důvody pro tuto úpravu základního principu synchronizace jsou dva. Prvním je úspora objemu přenášených dat, protože se složkou SkyDrive na pevném disku se z cloudového úložiště synchronizují jen chytré soubory, které jsou výrazně menší než původní – originální soubory. Logicky tak zaberou i méně místa na disku, což je avizovaný druhý důvod.

Microsoft teoreticky mohl nabídnout přímý přístup do úložiště SkyDrive, ale tvrdí, že využití chytrých souborů je praktičtější. Má pravdu, protože například prohledávání obsahu úložiště díky metadatům v chytrých souborech je víceméně limitované jen rychlostí disku, nikoliv rychlostí internetového připojení a momentálním zatížením služby SkyDrive.

Kdo však chce, aby SkyDrive ve Windows 8.1 měl původní funkcionalitu, může si nastavit, že veškerý obsah má být synchronizován mezi složkou SkyDrive na pevném disku a cloudovým úložištěm SkyDrive. Pak se namísto chytrých souborů již klasicky synchronizují původní soubory tak, jak bylo dosud zvykem a zůstává nadále zvykem u konkurenčních služeb.

Historie souborů se zálohováním pamatuje i na přenosné počítače
Historie souborů se poprvé objevila v původních Windows 8, ale teprve ve Windows 8.1 se z ní stala jediná systémová zálohovací funkce (tedy kromě vytvoření bitové kopie celého disku). Historie souborů je založena na principu verzování. V nastavitelném intervalu (od 10 minut po 24 hodin) kontroluje vybrané složky a veškerý nový nebo pozměněný obsah archivuje.

Historie souborů ve výsledku umožňuje obnovit omylem smazané soubory i vrátit zpět již uložené změny. Připomíná tak Time Machine ze systému OS X společnosti Apple. Běžící zálohování má na výkon moderních počítačů pramalý vliv, takže skutečně lze zvolit co možná nejkratší interval mezi zálohami, aby se archivovalo co nejvíce různých verzí souborů.

Archivovat je možné na další pevný disk v počítači, externí pevný disk a flash disk, případně prostřednictvím lokální sítě na pevný disk v jiném počítači nebo do síťového úložiště. Volitelně lze nastavit, jak naložit s kapacitou zálohovacího média. Archivní kopie (zálohy) například mohou být automaticky odstraňovány po uplynutí zvolené doby.

11.png

Případně systém může odstranit nejstarší zálohy v okamžiku, kdy začne docházet volné místo. Ve výchozím nastavení jsou však zálohy ukládány trvale. Jakmile dojde volné místo, uživatel může vybrané starší zálohy smazat manuálně nebo si pro další zálohování zvolit nové médium resp. úložiště. Mazání nepotřebných záloh i obnova dat ze zálohy jsou velmi jednoduché úkony.

12.png

Historie souborů je zajímavá také svou optimalizací pro přenosné počítače, které nemohou být permanentně připojeny k síťovému úložišti v lokální síti nebo k externímu stolnímu disku. Proto je systém schopen rezervovat až 20 % z kapacity primárního disku. Sem pak dočasně ukládá zálohy než je opět dostupné nakonfigurované úložiště.

Prostory úložišť aneb softwarový RAID trochu jinak
Novinkou ve Windows 8 a vyšších je funkce zvaná Prostory úložišť. Jde o flexibilnější a uživatelsky přívětivější alternativu za klasická disková pole RAID. Přestože se jedná o softwarové řešení, s moderními vícejádrovými procesory to není žádný hendikep. Prostory úložišť mají tu výhodu, že fungují i na počítačích, do kterých nelze doplnit druhý pevný disk.

Nová funkce totiž podporuje kromě interních disků také externí disky pro USB 2.0 / USB 3.0, které lze v diskovém poli navzájem kombinovat. To se hodí pro kompaktní stolní počítače a all-in-one počítače. Prostory úložišť přijdou také pro HTPC a další formy stacionárních počítačů obvykle s jednou šachtou pro interní pevný disk.

Prostory úložišť například podporují vytvoření jednoho velkého virtuálního úložiště z více disků. Postupným doplňováním dalších disků se kapacita úložiště neustále rozšiřuje bez nutnosti opětovného sestavení pole. Disky mohou mít různou kapacitu, aniž by přitom přišel jediný megabajt na zmar. Dalším možným využitím je ochrana proti selhání disku.

13.png

Nabízí se jednoduché zrcadlení, ovšem opět s kombinací interních a externích disků. Jejich různá kapacita ani tentokrát není problém. Pokud se například sejde interní disk o kapacitě 3 TB a externí disk o kapacitě jen 1 TB, tak lze vytvořit virtuální zrcadlo s kapacitou 3 TB. Jakmile ten menší disk přestane kapacitně stačit, je možné do diskového pole doplnit další disk.

Systém se pak automaticky stará, aby data byla řádně zrcadlena, tedy vždy uložena na dvou různých discích. Reálně přitom zrcadlo může být sestaveno třeba z tuctu disků. Zajímavostí je také možnost rozšíření ochrany formou zrcadlení. Standardně chrání před selháním jednoho disku, ale volitelně může zrcadlení realizované funkcí Prostory úložišť chránit před selháním až dvou disků.

Výše zmíněné funkce jsou svým způsobem obdobou klasických diskových polí RAID 0 a RAID 1. Prostory úložišť ovšem umí chránit data i prostřednictvím kontrolních součtů, takže do jisté míry fungují také jako RAID 5. Co se týče efektu navýšení výkonu, tak k tomu dochází jen částečně při použití výhradně interních pevných disků.

Screenshoty: autor
Úvodní obrázek: Microsoft
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19325
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Windows 8.1: v čem předčí Windows 7?

Příspěvekod X » 19 úno 2014 23:41

Nemůžu si pomoci, co položka, to mínus. Systém mi nebude kecat do mé práce. Nechat se šmírovat v cloudu NSA také nehodlám. OS by měl vydržet s aktualizacemi minimálně 10 let, jen MS se snaží na nás každé 2 roky namastit kapsy, přitom ale kazí co může a vůbec nemá ponětí, co by měl vylepšovat.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 8.1: v čem předčí Windows 7?

Příspěvekod petr22 » 20 úno 2014 07:15

"OS by měl vydržet s aktualizacemi minimálně 10 let"

Presne tohle splnuji pouze Windows. U Linuxu a MAC OS X toto nehrozi.

Uživatelský avatar
Kim Spotcom
Level 3
Level 3
Příspěvky: 580
Registrován: leden 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 8.1: v čem předčí Windows 7?

Příspěvekod Kim Spotcom » 21 úno 2014 21:16

Oba systém vydrží bez aktualizace.
Nejlepší obrana proti trollům je nereagova na ně.

Uživatelský avatar
samael.35
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1047
Registrován: únor 08
Bydliště: Košice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Windows 8.1: v čem předčí Windows 7?

Příspěvekod samael.35 » 22 úno 2014 23:02

Po pár mesačnom používaní windows 8 musím poznamenať že ani "aktualizácia" na 8.1 mi ako zlepšenie celkového chodu tak zúfalo zpackaného systému akým windows 8 veru je ,nepomohla......... Windows 8/8.1 = dalšia Vista! Systém ktorý mi určuje ako mám s čímkoľvek pracovať a núti ma používať programy tretích strán ak chcem vôbec windows8 používať na bežnú prácu mi vôbec nevyhovuje. Dobrým počinom MS však je, že opäť sa bude dať kúpiť nový počítač s windows :)
samael.35

jokoloki
nováček
Příspěvky: 14
Registrován: březen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 8.1: v čem předčí Windows 7?

Příspěvekod jokoloki » 16 bře 2014 14:58

Mně Windows 8 vyhovují obvzláště jsou kvalitní s SSD.

Uživatelský avatar
G0dzila
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 277
Registrován: březen 10
Bydliště: Znojmo/Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Windows 8.1: v čem předčí Windows 7?

Příspěvekod G0dzila » 17 bře 2014 10:34

Nevím ty jejich aktualizace. Po otravném upozorňování, že mam aktualizovat na w 8.1 jsem teda po něáké době aktualizoval a udělal jsem velkou chybu. Půlka ovladačů mě přestala fungovat protože jsou určeny jen na w8 a nezbývalo nic jinýho než čekat než teda budou aktuální ovladače. Díky nikdy více.

Uživatelský avatar
AngelikaB
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3135
Registrován: červen 13
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Windows 8.1: v čem předčí Windows 7?

Příspěvekod AngelikaB » 17 bře 2014 13:07

Mně spíš vyhovuje 7... Má supr aero které se mi líbí... Takže mužu říct za ně 1 :-) :clap:


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Windows XP emulátor na Windows 10 Příloha(y)
    od propi » 08 dub 2023 13:56 » v Windows 11, 10, 8...
    6
    2707
    od propi Zobrazit poslední příspěvek
    10 dub 2023 19:47
  • Windows 8.1 CMD
    od Daniel_Jackson » 29 dub 2023 13:33 » v Windows 11, 10, 8...
    4
    1524
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    29 dub 2023 14:38
  • Windows 11 a Bitlocker
    od AnnaLee123 » 05 úno 2024 10:45 » v Windows 11, 10, 8...
    3
    528
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    05 úno 2024 13:24
  • Update Windows 10
    od liborek » 01 dub 2023 17:43 » v Windows 11, 10, 8...
    47
    4913
    od liborek Zobrazit poslední příspěvek
    08 dub 2023 11:33
  • Windows 11 S - reinstall Příloha(y)
    od amirinda » 06 pro 2023 14:31 » v Windows 11, 10, 8...
    20
    1975
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    07 pro 2023 09:59

Zpět na “Software články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti