Windows 8.1: revize novinek (2/2)

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
Jiří Macich ml.
Externí přispěvovatel
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: září 12
Bydliště: Proboštov u Teplic
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Windows 8.1: revize novinek (2/2)

Příspěvekod Jiří Macich ml. » 28 led 2014 07:58

Windows 8.1: revize novinek (2/2)

Win8.1 novinky.jpg
Win8.1 novinky.jpg (8.19 KiB) Zobrazeno 5169 x


S odstupem několika týdnů od uvedení Windows 8.1 se ve druhé části dvojdílného článku zaměříme na další novinky, které nový systém přináší oproti původním Windows 8. Článek je určen nejen uživatelům Windows 8, kteří ještě s bezplatnou aktualizací otálejí, ale také uživatelům dřívějších verzí systému, kteří kvůli některým neduhům původní Windows 8 raději ignorovali.

SkyDrive jak jsme jej neznali: lepší nebo horší?
SkyDrive měl být hluboce integrován již do původních Windows 8, ale jako úložiště souborů hrál v čisté instalaci systému zanedbatelnou roli. Microsoft připravil jen poměrně primitivní dotykovou aplikaci pro přístup k souborům v internetovém úložišti. V desktopovém prostředí byste SkyDrive hledali marně. Stále tak bylo třeba doinstalovat samostatnou synchronizační utilitu stejně jako ve starších Windows 7 či Windows Vista.

Ve Windows 8.1 je vše jinak. SkyDrive zde hraje mnohem větší roli. Dokonce je výchozím úložištěm souborů. Toho se ale není třeba děsit. Jako výchozí úložiště jej lze v nastavení systému vypnout. I bez toho je samozřejmě nadále možné soubory ukládat kamkoliv od lokálního pevného disku přes přenosná paměťová média po síťová úložiště. Důležitější zprávou je, že SkyDrive byl integrován do desktopového prostředí.

01.png

SkyDrive je tak nově přístupný rovnou z průzkumníka a synchronizace souborů je podporována již v čisté instalaci systému, tedy bez potřeby instalovat samostatně šířenou utilitu. Nicméně využívání cloudového úložiště ve Windows 8.1 funguje jinak než v podání synchronizační utility SkyDrive, ale i konkurenčních služeb jako je Dropbox či Google Drive. To je dobré vědět, protože se jedná o poměrně zásadní změnu. Jestli k horšímu či lepšímu, posuďte sami.

Stará známá synchronizační utilita služby SkyDrive si na disku vytvoří stejnojmennou složku, jejíž kompletní obsah je synchronizován mezi všemi počítači. Uživatel si nanejvýš může ze synchronizace vyloučit některou z podsložek. Ve Windows 8.1 ovšem SkyDrive automaticky nesynchronizuje s lokální složkou vše, co obsahuje cloudové úložiště. Microsoft tak uživatelům Windows 8.1 slibuje úsporu objemu přenášených dat a nižší spotřebu úložné kapacity zařízení.

02.png

S lokální složkou SkyDrive jsou synchronizovány namísto originálních souborů tzv. chytré soubory, které mají výrazně menší datový objem. Fungují svým způsobem jako zástupci, ovšem navíc obsahující metadata, která se používají třeba při vyhledávání souborů. Uživatel díky chytrým souborům vidí ve složce SkyDrive obsah svého cloudového úložiště a může jej prohledávat, ale oproti dřívější běžné praxi obsah cloudu nemá kompletně uložený také off-line v zařízení.

Originální soubor se z cloudového úložiště načte až při otevření prostřednictvím zástupného chytrého souboru (tedy na vyžádání), k čemuž je logicky nutné aktivní internetové připojení. Případné uložené úpravy souboru se pak synchronizují s cloudovým úložištěm. Před příchodem Windows 8.1 však SkyDrive (stejně jako konkurenční služby) měl tu výhodu, že data synchronizovaná s cloudem byla vždy dostupná jak on-line, tak off-line. Ve Windows 8.1 to automaticky neplatí.

03.png

Uživatel si však může označit jakýkoliv soubor či složku z cloudového úložiště SkyDrive, že je chce mít dostupné vždy též v off-line režimu. Je to otázka dvou kliknutí. Pokud si uživatel vybere například jeden soubor, tak se stáhne na disk do složky SkyDrive v originální podobě namísto svého zástupného chytrého souboru. Dál už je pak originální soubor uložený off-line klasicky synchronizován s cloudem tak jak dosud bylo pravidlem. Off-line dostupnost lze nastavit pro celou složku SkyDrive.

Synchronizace, synchronizace, synchronizace
Microsoft ve Windows 8.1 nevyužívá cloudové technologie jenom pro ukládání souborů. SkyDrive se stal obecnou značnou pro synchronizační cloudové funkce systému. Kromě souborů synchronizuje také uživatelská nastavení systému včetně personalizace obrazovky Start anebo instalované dotykové aplikace a jejich nastavení. K tomu je však nutné využívat přihlášení přes Microsoft Account (dříve Windows Live ID). Klasický lokální uživatelský účet nestačí.

04.png

Výhodou je, že aplikace, nastavení a soubory lze jednoduše synchronizovat mezi různými zařízeními, přenést ze starého zařízení do nového či obnovit po reinstalaci systému. Stačí se jen k Windows 8.1 či aktualizovaným Windows RT přihlásit přes Microsoft Account. Kéž by podobně snadno a rychle šlo synchronizovat, přenášet či obnovovat nainstalovaný klasický desktopový software a jeho nastavení. Z desktopového prostředí je synchronizováno jen základní nastavení.

Oprávněná kritika nadále směřuje na synchronizaci uživatelských dat z předinstalovaného webového prohlížeče Internet Explorer, jako jsou oblíbené položky (záložky), historie navštívených webů či zapamatovaná přístupová hesla. Tato data lze synchronizovat jen mezi Windows 8.1 a Windows RT. Synchronizace s Windows 7 není přímo podporována, přestože i pro ně je k dispozici zatím nejnovější Internet Explorer 11. Zbývají tak jen nástroje třetích stran jako je Xmarks nebo LastPass.

05.png

Přitom konkurenční prohlížeče Google Chrome či Mozilla Firefox podporují synchronizaci napříč podporovanými platformami a jejich jednotlivými verzemi zcela běžně. Microsoft ale proměnil synchronizace dat ze svého prohlížeče v exkluzivní systémovou záležitost Windows 8 a novějších. Tristní je, že přitom nepomyslel ani na svá Windows Phone 8, což nelze hodnotit jinak než jako velký nedodělek.

Klasické zálohování šlo do předčasného důchodu
V původních Windows 8 bylo možné dohledat zálohovací funkce z Windows 7 pro automatické zálohování uživatelem vybraných složek v nastavitelném časovém intervalu. Dokonce tyto funkce byly popsané jako „zálohování z Windows 7“. Ve Windows 8.1 však byla ponechána jen funkce Historie souborů představená poprvé právě ve Windows 8. Je založena na principu verzování. Do jisté míry připomíná funkci Time Machine z konkurenční platformy OS X.

06.png

Historie souborů umí ze zálohy obnovit jednotlivé soubory i celé složky, ale také dovede obnovit jejich konkrétní verzi, respektive podobu z konkrétního data či času. Zálohování (verzování) ovšem neběží nonstop, takže funkce nepodporuje zachycení každé provedení změny např. v dokumentech. Po jejím zapnutí se provede prvotní kompletní záloha. Pak se v pravidelných časových intervalech automaticky zálohují složky a soubory, které byly nově vytvořeny či pozměněny.

Verzování je podobné tzv. přírůstkovému zálohování. Ve výchozím nastavení se zálohuje v intervalu 60 minut. Interval lze zkrátit až na 10 minut či prodloužit maximálně na 24 hodin. Nelze nastavit zálohování na konkrétní čas či zvolit si delší interval mezi zálohami. Běžící zálohování má ale naštěstí zanedbatelný vliv na výkon současných počítačů, takže klidně může být spouštěno každých 10 minut, Palčivější problémy se najdou jinde.

07.png

Historie souborů například nedává uživateli vybrat, které konkrétní složky si přeje zálohovat. Ve výchozím nastavení zálohuje obsah plochy a všech knihoven. Volitelně lze ze zálohování vyloučit některou knihovnu či složku do ní zařazenou, takže princip výběru obsahu k zálohování je obrácen: uživatel si vybírá, co se zálohovat nemá, což je značně neobvyklé. Pro zahrnutí některé složky do zálohy je třeba ji nejdříve zařadit do některé z knihoven. Tak tomu bylo ve Windows …

… a ve Windows 8.1 nic z toho Microsoft nepředělal. Pouze znemožnil ukládání záloh na stejný disk, na němž jsou i původní data. V původních Windows 8 to bylo možné, čemuž se mnozí vysmívali, ale objektivně je třeba říci, že z hlediska verzování nejde o zásadní problém. Pro potřeby zálohování, ke kterým teď funkce Historie souborů ve Windows 8.1 má plně sloužit, je to však krajně nevhodné řešení. Při selhání disku totiž může reálně dojít ke ztrátě originálních i záložních dat.

Dobrou zprávou je, že Microsoft nakonec ustoupil od záměru z Windows 8.1 odstranit i funkci pro vytváření bitové kopie pevného disku (obrazu pevného disku). Nějaký čas si pohrával s myšlenkou, že by Windows 8.1 podporovala pouze obnovu dat z již existujících bitových kopií, ale neuměla by vytvářet nové. Pak by tato funkce zůstala doménou jen specializovaných nástrojů, ale naštěstí Microsoft před vydáním ostré verze Windows 8.1 své plány přehodnotil.

08.png

Špatnou zprávou ale je, že po vypuštění klasických zálohovacích funkcí nyní Windows 8.1 postrádají možnost zálohy na optická média (pokud pomineme manuální vypalování). Vzhledem k jejich neslavné životnosti a obecnému ústupu se to může jevit jako evoluční krok kupředu, ale vedle klasických CD/DVD či Blu-ray nosičů jsou tu M-Disc média. Ta naopak v životnosti a odolnosti mezi ostatní současnými paměťovými zařízeními nemají konkurenci.

Nepochopené knihovny dělají ještě větší zmatek
Knihovny se poprvé objevily ve Windows 7. Microsoft si představoval, že se do nich budou seskupovat složky s obsahem stejného charakteru. Mezi uživateli se ovšem tento koncept třídění dat příliš neuchytil. Původně se tedy hovořilo o tom, že z Windows 8.1 budou knihovny odstraněny. Nakonec jejich podpora v systému zůstala, ale v systémovém správci souborů jsou ve výchozím nastavení skryté, takže s nimi uživatelé moc do styku nepřijdou.

09.png

To se na první pohled jevilo jako optimální řešení: většinové části uživatelů knihovny neměly nadále motat hlavu, ovšem pro tu hrstku z nás, kteří si zvykli knihovny aktivně využívat, by jejich podpora v systému zůstala. Nakonec ale skrytí knihoven působí ještě větší zmatek právě v řadách té většinové části uživatelům, kvůli které je Microsoft chtěl skrýt. Problém je v tom, že samotné knihovny sice nejsou (tolik) viditelné, ale systém se na ně na klíčových místech odvolává.

Například výše zmíněná funkce Historie souborů zálohuje data vedle plochy právě jen z knihoven. Pokud chce uživatel přidat k záloze další složku, musí jí nejdříve zařadit do některé ze stávajících knihoven, případně si pro tuto složku vytvořit knihovnu novou. Rovněž program Windows Media Center, který si lze za poplatek doinstalovat, používá knihovny při přístupu k videím, hudbě či fotografiím uloženým na pevném disku.

10.png

Aby snad těch zmatků nebylo málo, tak nově se v okně Tento počítač ještě před pevnými disky a dalšími médii zobrazují složky Dokumenty, Hudba, Video a další předem připravené složky, které mají uživatele vést při třídění různých dat. Jenže někteří z nich mají právě zde umístěné složky za knihovny. Až tak daleko od pravdy nejsou, protože zmíněné složky jsou součástí stejnojmenných knihoven, ovšem nejsou knihovnou samotnou. Zde se tedy zjednodušení vůbec nepovedlo.

Internet Explorer je lépe ovladatelný a bezpečnější
Součástí Windows 8.1 je zatím nejnovější Internet Explorer 11. Na moderních počítačích s vícejádrovými procesory a grafikou podporující technologii Direct2D je to nejrychlejší dostupný prohlížeč. Na výkonu si Microsoft dává v posledních několika letech hodně záležet. Oproti předchozí verzi šel opět narostl. Najdou se však i jiné novinky. Zejména dotyková varianta prohlížeče zaznamenala několik důležitých úprav.

Začněme třeba u uživatelského rozhraní. Horizontální lišta pro přepínání mezi otevřeními stránkami se od horní strany displeje přesunula ke spodní části displeje tak, aby se všechny klíčové ovládací prvky soustředily na jedno místo. Zároveň uživatelé tabletů nyní mohou prohlížeč ovládat palci při jejich držení oběma rukama. U spodní části displeje se zobrazuje i nová lišta s oblíbenými položkami, které systémový dotykový prohlížeč v původních Windows 8 vůbec nepodporoval.

11.png

Další nápravou starých hříchů je zvýšení limitu maximálního počtu najednou otevřených stránek z pouhých deseti na nynějších sto. Přibyla funkce pro přenos resp. synchronizaci otevřených stránek mezi různými zařízeními s Windows 8.1 či aktualizovanými Windows RT. Nastavení dotykové verze prohlížeče bylo zcela přepracováno. Například zablokování podpory cookies třetích stran je teď opravdu velmi jednoduché.

12.png

Desktopová varianta prohlížeče Internet Explorer 11 ve Windows 8.1 (na rozdíl od Windows 7) podporuje nový Enhanced Protected Mode, což je de facto delší název pro sandbox. V původních Windows 8 jej využívala pouze dotyková varianta prohlížeče. Ve Windows 8.1 již chrání uživatele i při surfování po webu s jeho desktopovou verzí. Zcela nové jsou také nástroje pro webové vývojáře, jejichž podrobný popis by byl na samostatný článek.

13.png

Dotykový a desktopový Internet Explorer 11 sdílejí stejné technologické pozadí včetně vykreslovacího jádra. Zde přibyla podpora několika chystaných webových standardů, které mají do budoucna umožnit chod video-on-demand služeb bez proprietárních technologií jako je Flash či Silverlight. Není tak divu, že se na jejich přípravě vedle Microsoftu, Googlu či Mozilly podílí také internetová videopůjčovna Netflix.

Internet Explorer ve své jedenáctkové verzi konečně podporuje protokol SPDY. Ten je sice stále v experimentálním stádiu, ale na řadě míst se již aktivně používá, protože řeší výkonnostní nedostatky tradičního HTTP ve webových aplikacích a na dynamických webech. Jeho služeb využívá třeba vyhledávač Google, webové rozhraní e-mailové služby Gmail a cloudového úložiště Google Drive spolu s webovými stránkami sociálních sítí Facebook, Twitter či Google Plus.

Další novinkou je podpora WebGL, což je webová implementace OpenGL. Díky WebGL lze ve webovém prostředí pracovat s hardwarově akcelerovanou 3D grafickou bez jakýchkoliv plug-inů. WebGL se stále častěji používá pro grafy, diagramy a infografiku. Ještě praktičtější využití si najde u webových map. WebGL je ale také cestou k 3D hrám běžícím ve webovém prohlížeči nezávisle na jakémkoliv plug-inu. Více o novinkách, které přinesl Internet Explorer 11, si zájemci mohou přečíst v podrobném článku na serveru Lupa.cz.

Dotykový Skype nahradil primitivní Messaging
Nejmarkantnější změnou ve složení předinstalované softwarové výbavy ve Windows 8.1 je dotykový Skype, který nahradil jednoduchou aplikaci Messaging podporující pouze textovou komunikaci v sítích Microsoft Messenger a Facebook Chat. První dotykový Skype se ve Windows Store objevil sice již krátce po uvedení původních Windows 8 na trh, ale Microsoft na něm udělal ještě velký kus práce, než se jej rozhodl zařadit do základní softwarové výbavy svého systému.

Stále však dotykový Skype nadále nepodporuje přepínání mezi účty. Kdo v rámci služby Skype používá dva různé účty (např. jeden osobní a druhý pracovní), má si podle představ Microsoftu vytvořit i dva různé uživatelské účty ve Windows 8 a vyšších. Používat jednu on-line identitu pro systém a druhou pro komunikaci je také momentálně nemyslitelné. Microsoft však obligátně tvrdí, že nejde o nedostatek, nýbrž o vlastnost, takže změny se zřejmě jen tak nedočkáme.

14.png

Naopak před vydáním Windows 8.1 získal dotykový Skype podporu videohovorů ve vysokém rozlišení (až FullHD / 1080p) spolu s funkcemi pro příjem hovorů rovnou na zamykací obrazovce, zasílání videozpráv, sdílení souborů či blokování kontaktů. Oproti desktopové verzi však chybí přístup k sociální síti Facebook a její komunikační služeb Facebook Chat. Obecně dotykový Skype zůstává jen chudým příbuzným toho desktopového. Naštěstí není problém si desktopový Skype doinstalovat.

Omezení „hubových“ aplikací je krok zpět
Po vzoru mobilních Windows Phone obsahovala původní Windows 8 tzv. obsahové huby, kdy například aplikace Photos umožňovala nejen prohlížení fotek uložených na pevném disku, ale i přístup k fotkám z úložiště SkyDrive či sociálních sítí Facebook a Flickr. To už ale ve Windows 8.1 neplatí. Microsoft výrazně omezil podporu služeb třetích stran, aby jejich provozovatelé byli více motivováni uvést do Windows Store vlastní aplikaci.

To má logiku, ale na druhou stranu bylo praktické, když přístup k fotkám z různých služeb zajišťovala jediná systémová aplikace. Dále třeba z aplikace Messaging bylo možné komunikovat s přáteli ze dvou různých komunikačních služeb. Dotykový Skype sice nabízí více než jen textovou komunikaci, ale Facebook Chat již nepodporuje. Pro využití této komunikační služby je ve Windows 8.1 nutné stáhnout si robustní oficiální aplikaci sociální sítě Facebook z Windows Store.

Omezování podpory služeb třetích stran ale naštěstí neplatí napříč celým systémem. Služby od jiných provozovatelů podporují aplikace Mail, People a Calendar. Služby jsou buď podporovány jmenovitě (zejména sociální sítě), nebo obecně hlavně díky technologii Exchange ActiveSync (e-maily, kontakty a kalendář). Pro přístup k e-mailu je ještě podporován IMAP, nikoliv však starší POP3, ale to by dnes snad neměl být problém.

Tím končíme dvojdílný článek, jenž se s odstupem několika týdnů vrací k novinkám, které přinesla zatím nejnovější Windows 8.1 ve srovnání s původními Windows 8. Plynule navážeme vzájemným srovnáním kladů a záporů Windows 7 a Windows 8.1. Článek bude určen jak uživatelům, kteří váhají s výběrem systému před pořízením nového počítače, tak uživatelům Windows 7, kteří přemýšlejí o možnosti přechodu na Windows 8.1.

Úvodní obrázek: Microsoft
Screenshoty: autor
Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Zaměřuje se na tržní segmenty SOHO a SMB.

Reklama
  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Prodej starého, nákup nového (nacenění + revize)
    od brooklyn » 20 črc 2023 15:26 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    608
    od brooklyn Zobrazit poslední příspěvek
    20 črc 2023 15:26
  • Windows XP emulátor na Windows 10 Příloha(y)
    od propi » 08 dub 2023 13:56 » v Windows 11, 10, 8...
    6
    2706
    od propi Zobrazit poslední příspěvek
    10 dub 2023 19:47
  • Windows 8.1 CMD
    od Daniel_Jackson » 29 dub 2023 13:33 » v Windows 11, 10, 8...
    4
    1524
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    29 dub 2023 14:38
  • Okenko Windows
    od Lebedil » 29 čer 2023 21:10 » v Problémy s hardwarem
    2
    739
    od Lebedil Zobrazit poslední příspěvek
    29 čer 2023 21:39
  • windows 11-pluginy
    od showpayne » 02 črc 2023 19:55 » v Windows 11, 10, 8...
    0
    793
    od showpayne Zobrazit poslední příspěvek
    02 črc 2023 19:55

Zpět na “Software články”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host