Příprava na SZZ z informatiky - Je tu někdo kdo poradí?

Všeobecná sekce pro témata a příspěvky z oblasti IT či témata z blízkých oborů. Sekce pro uživatele, kteří nenalezli pro svůj IT dotaz tu správnou sekci.

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior

Goo
nováček
Příspěvky: 28
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Příprava na SZZ z informatiky - Je tu někdo kdo poradí?

Příspěvekod Goo » 25 kvě 2019 11:10

Zdravím a děkuji za vysvětlení a pro info jen dodám: Je mi přes čtyřicet, pracuji jako výrobák ve společnosti, která dodává komponenty pro stavebnictví a neplánuji někdy učit, takže se nemusíte obávat. Studuji proto, že mám tři malé děti a nejstaší syn má vývojovou disfázii a já hledal informace, jak k takovému člověku co nejlépe přistupovat, takže jsem si vybral speciální pedagogiku. IT je jen doprovodné zaměření, které mi připadalo nejjednodušší (vybrat jsem si ještě mohl chemii a češtinu).

Chápu, že Vám, kteří se tomuto oboru věnujete, připadá má otázka nesmyslná, ale vy jste k tomuto směřovali a já tu SZZ dělám jen proto, abych mohl projít a potřeboval bych ještě dva semestry, kde jsou témata, které mě zajímají. V následném studiu již nepočítám s ukončením, nebudu si ani zapisovat IT kurzy.

Omlouvám se, že to takto vypisuji, jen bych nerad, aby mě někdo tak jednoduše ohodnotil, protože ta motivace může být různá.

Reklama
Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Příprava na SZZ z informatiky - Je tu někdo kdo poradí?

Příspěvekod faraon » 25 kvě 2019 20:00

No, v tomhle věku už bys ale mohl umět používat Google, došel bys například sem: https://www.root.cz/clanky/jak-pracuje-pocitac/ ;-)
Takže co tam máš dál?

petr22: Když mě články nejdou, takhle můžu vyfiltrovat konkrétní informace k věci, kdybych měl popsat všechno bez filtrování, byla by z toho tlustá kniha. Asi dvakrát tlusší než bude Knuthovo Umění programování, až ho někdy kolem roku 9000 konečně dopíše celé :lol:
Navíc články píšou jiní mnohem lépe než bych to udělal já, například Tišnovský, Tronner, a pár dalších...
Jinak jen vyzdvižení těch necek z mělčiny, kde kus lodi čouhal nad vodu, stálo $80M, zatímco Rusové ty opravy spláchnou v rámci modernizace, což cenu navýší o jeden tank T-72, pakatel. Norové mají zatím jenom odhad, třikrát vyšší než byla cena nové fregaty!
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Goo
nováček
Příspěvky: 28
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Příprava na SZZ z informatiky - Je tu někdo kdo poradí?

Příspěvekod Goo » 25 kvě 2019 22:48

Těch věcí, které řeším, není tolik. Trápím se s:
Sítě: V otázce jsou mimo jiné dvě podotázky. VLSM a Subnetting. Subnetting chápu jako rozdělení bloků síťových adres na menší části. Tedy, máme-li třídu adres C, kde je pro stanice vymezeno posledních 8 bitů (tedy 254 stanic), mohu je subnettingem rozdělit na menší části (maskou a posunutím bitové pozice). VLSM mi připadá, jako to stejné.

Sítě: Optimalizace fungování DNS. Ve studijní podpoře je informace jen o forwardingu, který využijeme u pomalé linky a name server kontaktuje s dotazem server na lince rychlejší. Můj dotaz zní, zda jsou ještě nějaké optimalizace?

Programování: Z podprogramů jsem úplně hotový úplně, ale chápu, že jsou dvě varianty. Procedury a funkce. O tomto j teorie docela hodně na internetu, takže tohle si budu muset ještě nějak urovnat, ale opět je zde podotázka: Průběh výpočtu při volání podprogramu a Skutečné parametry. Popravdě, vůbec nechápu, jak to uchopit.

Databáze: Typy IO pro atomické a neatomické atributy. Vím, co je to integritní omezení (ty nám říkají, jak mají "vypadat" data v atributech). Vím, co je atomický a neatomický atribut (Atomický atribut již dále nelze dělit na další části a je potřeba k splnění první normální formy). Když ale tyto definice spojím do jedné otázky, netuším, co je tím myšleno.

Tohle jsou v podstatě hlavní problémy. Mám zpracovanou otázku, ale tyto podotázky mi tam svítí a netuším, jak se k nim postavit. Nepotřebuji nějak rozepisovat, ale stačí jen nakopnout (viz jako ta hexadecimální soustava. Chodil jsem kolem toho, ve skriptech je o ní zmínka jen v tom smyslu, že je ukázán přepočet u kapitoly s binární soustavou, ale použití v IPv6 je jasné. Tu šedesátkovou soustavu budu ještě dohledávat, protože ji nechci jen zmínit, aniž bych ji nějak dokázal obhájit).

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Příprava na SZZ z informatiky - Je tu někdo kdo poradí?

Příspěvekod faraon » 26 kvě 2019 00:48

Šedesátková soustava se používá už pěkných pár tisíc let, protože číslo 60 se dá snadno rozdělit na 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12 nebo 15 dílů (viz kopa, tucet, mandel...). Takové věci byly běžně potřeba už v neolitickém obchodním styku, pravděpodobně i dříve, a protože některé věci se dělají i jen ze zvyku dál, udržela se šedesátka v časových a úhlových počtech dodnes. Jinak moc praktická není. Jeden z pozůstatků tehdejších počtářských metod je Backgammon, jehož herní deska vznikla ze starověké "kalkulačky", podobným způsobem se vyvinuly hry typu Mankala.

Podprogramy vznikly historicky tak, že v programech se často opakují stejné činnosti, představ si například převod čísla z dvojkové do desítkové soustavy a jeho zobrazení pomocí znaků na nějakém výstupním zařízení. Takže třeba jazyk BASIC měl dva základní výstupy - PRINT psal na obrazovku a LPRINT na tiskárnu. Oba příkazy byly vlastně vestavěné podprogramy, oba nejdřív zavolaly další podprogram, který převedl binární kód na text, vrátil jim ho, a ten potom každý z nich svým způsobem odeslal na příslušný výstup. (V každém programovacím jazyce je knihovna takovýchhle základních činností - podprogramů, potřebných nejčastěji.) Jejich použití bylo také stejné, požadovanému podprogramu zadáš nějaký parametr nebo parametry, a on přidělená data zpracuje jak umí:

Kód: Vybrat vše

PRINT (155)
LPRINT (155)

Takže sekvence instrukcí, která provádí stejnou činnost, je v jedné oddělené části programu, a zabírá tak mnohem menší množství paměti, než kdyby se nacházela v kódu všude, kde je potřeba tuhle činnost provést. Každá takováhle samostatná sekvence je jeden podprogram.
Průběh výpočtu je takový, že když počítač dojde v programu tam, odkud se volá nějaký podprogram, uloží si do zásobníku adresu místa kde se v tu chvíli nacházel, a odskočí na jiné místo programu, kde má kód samotného podprogramu. Po jeho provedení si ze zásobníku vyzvedne tu návratovou adresu, vrátí se na ní, a pokračuje odtamtud následující instrukcí, jako kdyby si nikam neodskočil.
No a podprogramy můžou pro svoje potřeby též volat jiné podprogramy, můžou se také volat navzájem, a dokonce může podprogram opakovaně volat sám sebe! A to prakticky neomezeně, pokud se nevyčerpá místo vyhrazené pro zásobník návratových adres. Potom by nastal průšvih. Když podprogramy skončí, vrací se průběh výpočtu zase stejnou cestou jakou se do nich vnořoval, až se vynoří do původního programu.

Specializované podprogramy si ve svém programu můžeš (a musíš) samozřejmě vytvářet sám. Takže například funkce pro výpočet převrácené hodnoty "INV" by mohla vypadat takhle:

Kód: Vybrat vše

function INV (real N)
    real I
    begin
        I = 1/N
        return I
    end

Hlavička říká překladači jaký druh podprogramu tohle bude, jakým názvem ho program může zavolat, a jaké parametry mu bude předávat. Tady to bude jenom jedno reálné číslo a podprogram si ho uloží do proměnné N, pro kterou si musí vyhradit místo v paměti. Dál si vyhradí místo pro pomocnou proměnnou I, také reálné číslo. Pak začíná samotné tělo podprogramu. V něm se provede výpočet převrácené hodnoty proměnné N a uloží se do proměnné I. Dál je informace, že funkce bude vracet volajícímu obsah proměnné I. No a nakonec konec těla funkce. Přesný zápis se bude lišit podle toho, v jakém programovacím jazyce to napíšeš.
V libovolném jiném místě programu, kdekoliv potřebuješ vypočítat převrácenou hodnotu nějakého reálného čísla, napíšeš jenom tohle:
X = INV(Y)
Pochopitelně s takovými názvy proměnných, které v daném místě používáš. Teď už si asi sám dokážeš představit, co se potom v počítači odehraje.
A teď trocha názvosloví:
Ta proměnná N je formální parametr, prostě pseudonym pro předaná data. Konkrétní číslo, které podprogramu vrazíš, je skutečný parametr. Tady by to byl obsah jiné proměnné - Y.

Určitě sis všiml rozdílu proti PRINT. Tomu předáš parametr, ten se zpracuje a program normálně pokračuje dál. Tohle se nazývá procedura. Naopak INV dostane parametr, zpracuje ho, a vrátí nějaký výsledek. Tomu se říká funkce. Funkce mají návratovou hodnotu, procedury jí nemají. Některé jazyky tohle rozlišují názvem, některé ne, některé pro to mají svoje vlastní termíny, ale to je jenom slovíčkaření.
Procedury i funkce můžou, ale nemusí, mít vstupní parametry, představ si například proceduru pro smazání obrazovky, nebo funkci pro generování náhodného čísla. Ty ke své činnosti nic navíc dostat nepotřebují.

Další podrobnosti si můžeš ve stručnosti přečíst tady:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Parametr_funkce
https://cs.wikipedia.org/wiki/Podprogram
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Goo
nováček
Příspěvky: 28
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Příprava na SZZ z informatiky - Je tu někdo kdo poradí?

Příspěvekod Goo » 27 kvě 2019 21:12

Faraone, děkuji


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Vše ostatní (z oblasti IT)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů