Monitor 4K - filmy, skola, youtube

Nechte si poradit s výběrem jednotlivých komponent, s návrhem PC sestavy či s koupí notebooku

Moderátoři: Marfy, Mods_senior, Mods_junior, HW spec team

AirCrew
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 143
Registrován: 15 úno 2025 00:19

Monitor 4K - filmy, skola, youtube

Příspěvek od AirCrew »

Pekny vecer,


uvazujem nad kupou 4K monitoru pre mac mini, ale nie som si isty, ze aky monitor 4K mam kupit. Rozmyslam prave nad 4K monitorom, ktory ma 10 bit farby, ale tie 32" uz stoja od 400 eur a viac a maju 60Hz, kde za 400 eur si mozem uz kupit 4K televizor, ktory ma viac " a tiez ma 60Hz.

Potom su tu 4K monitory, ktore maju len 8bit farby a 60/75Hz a stoja 200-250 eur, niektore aj 180 eur, ale bojim sa, ze ake bude ich farebne pokrytie, nechcem aby sa z posteli ci z ineho priestoru pozeralo na ten monitor zle a bolo vsetko tmave



Co by ste odporucali? Nezaujimaju ma velmi hertze, pretoze na tom hrat hry nebudem, ide mi skor o kvalitu obrazovky, farby a tak.

Ak mam zaplatit za monitor 800 eur, tak to si radsej kupim TV v tejto sume

Ak mam zaplatit za monitor 400 eur, tak telku kupim 4K aj za 450 60Hz
buchtik
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 120
Registrován: 07 úno 2023 14:25

Re: Monitor 4K - filmy, skola, youtube

Příspěvek od buchtik »

Z položené otázky je vidět, že vůbec nemáš představu co chceš.

Pro tento účel se nazabývej barvami a frekvencí - není to potřeba.

Ty řešíš jen rozlišení a nic neříkáš o úhlopříčce - to má odvozeně vliv na velikost prvků obrazovky a čitelnost systémového písma

Z mého pohledu je 4K trochu zbytečnost - 4k filmy budou ? Nejspíše ne ...od ostatních dostaneš asi jiné info.
Rozlišení bych odvozoval od velikosti úhlopříčky (23-27" nebo mnohem větší ?)

Než takto naslepo vymýšlet a číst různě rozumné rady bych došel do kamenné prodejny - pokud můžeš Alza Praha, Datart, velký místní prodejce apod a na ty monitory se podíval v reálu.
To je lepší než všechny rady

Zcela jsi pominul potřebu externích repro nebo další konektorové výbavy a preferované výrobce.
cejny
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 777
Registrován: 27 led 2015 19:26

Re: Monitor 4K - filmy, skola, youtube

Příspěvek od cejny »

Dilema s cenama je ba tobe. Skus si proste bejakou qled tv, co na to reknes. Csak to aspon v. CR jde vratit do 14 dnu na dalku. V datartu i na prodejne.

Tv jsem mnel a qlwd a na filmy ok na okna a soft nechci. To same na jine tv.

Treba se to zmenilo nebo jsem mnel smulu.

Predpokladan ze mas tv nebo moznost, tak si prubni.

Ci se tyce rozliseni, tak 4k cenu nema, 1440p je mezi. I 1080 p je v pohode a pokud ma nekdo horsi zrak tak to nemusi skalovat.

Co tohle https://m.alza.cz/27-samsung-odyssey-ol ... 190623.htm nebo jine oled.
Thinkpad T540p, i7-4810MQ, 16 GB RAM, 240 GB SSD, 15,6", 1920 x 1080, bedny Yamaha hs8, zvukovka Audinst HUD-mx2, ekvalizer Shiit Loki
AirCrew
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 143
Registrován: 15 úno 2025 00:19

Re: Monitor 4K - filmy, skola, youtube

Příspěvek od AirCrew »

Aby sme predišli ďalšiemu nedorozumeniu, tak napíšem to trochu skrátene a inak.

Hľadám monitor, jeho parametre musia byť:

// 4K
// min 32"
// Čo najlepší obraz a kvalita monitoru / TV do sumy 400 EUR


Nepotrebujem mať 144 ani 150Hz, jeden som našiel značky DELL 32" s 120Hz pod sumu 400 EUR

Našiel som aj TV, ale tie maju len 60Hz a su aj 55"


Monitor / TV ma slúžiť na štúdium, filmy(predovšetkým), videá na YT, žiadne hry, poprípade casual gaming typu league of legends apod, kde ma netrapia 60Hz apod.




Nesmie mať zlé farby, zlý a lacný panel, toto je u mňa základ. Mal by mať 10bitové farby, žiadne 8bit + XYZ, nie. Musí byť 10bitový vo farbách, lebo je to diametrálne odlišné číslo.
meda2016
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1128
Registrován: 04 kvě 2022 06:29

Re: Monitor 4K - filmy, skola, youtube

Příspěvek od meda2016 »

Ještě bys měl rozhodnout, jestli technologii panelu VA (vyšší kontrast, menší pozorovací úhly) nebo IPS (kontrast cca 1000:1, velké pozorovací úhly).

Panel pro barevné prezentace je třeba IPS NEC E438 na zeď.

Varianta s TV možná Sharp 43HR7265E (Planeo)
https://mc-static.fast.eu/info/35/35062 ... nfo-cz.pdf
s game modem pro vyšší obrazovou frekvenci.

Žádný z nich jsem ale neviděl na vlastní oči.
V sumě požadavků máš málo peněz.
AirCrew
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 143
Registrován: 15 úno 2025 00:19

Re: Monitor 4K - filmy, skola, youtube

Příspěvek od AirCrew »

IPS panel je fajn, ale vidim, ze ta cierna je problem hlavne v rohoch obrazovky, kde to svieti uz dost viditelne.
VA panel som uz mal, bolo to super, hlavne ta cierna urcite.

Samozrejme na typ panelu OLED apod nemam peniaze, ale bude na tom fungovat mac mini a chcem k tomu uz mat 4K
meda2016
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1128
Registrován: 04 kvě 2022 06:29

Re: Monitor 4K - filmy, skola, youtube

Příspěvek od meda2016 »

Podsvícení Edge LED vytváři ony světlé rohy. Ideálni je Direct LED, pod celou plochou. No - máš co hledat.
Uživatelský avatar
WinDroid
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4089
Registrován: 25 srp 2014 15:57
Bydliště: Plzeň

Re: Monitor 4K - filmy, skola, youtube

Příspěvek od WinDroid »

Já bych určitě osobně bral něco v duchu, co posílal cejny.
Osobně mám prohnutý Odyssey s IPS za 15k a už bych do toho znova nešel. Oproti OLED je to fakt bída, celkově barvy, nejen černá.

Co se televize týče - ta odezva je pro používání PC tragická (myš jak kdyby "ujíždí")
Zároveň 4K roztáhnuté na 55" vypadá samozřejmě mnohem hůř než na 32" (dokonce by jemnost prohrávala i oproti 1440p)

Na zvážení je jít spíš do těch 27" za cca 400 eur.
Pokud by opravdu bylo nezbytné mít větší, tak tenhle monitor mi aktuálně s benefitem vychází na 600 eur.
S tím opravdu neuděláš krok vedle a budeš spokojený:
https://www.alza.cz/31-5-aoc-agon-ag326ud-d12749516.htm
cejny
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 777
Registrován: 27 led 2015 19:26

Re: Monitor 4K - filmy, skola, youtube

Příspěvek od cejny »

Pokud to ma bit za cca stejnou cenu, tak qled. Pokud vyrobci nemrvej oznaceni, tak qled se nevypaluje, je to qantum do a ne o oled. S mikroled jde o ideal.

Klasicke panely dle druhu podsviceni proste sviti, ips nezobrazi cernou a v tmavych scenach ma glow, dejme tomu ducha, to je to cede cosi po cele obrazovce po tme. Jde to resit nejakejma filtrama, leskle dotykac od notesu to nedelal [dell].

Qled timto v kombinaci s mikro led netrpi a nema glow, u jineho druhu podsviceni to muze nekde prosvitat {driv bude].

Je jasne ze HDR na tom vipada brutalne, coz v realu asi nevyuzijes, protoze film musi bit v HDR natocen a shanej ho. U her je to jina, jak ktera. U fotek by to slapat bude.
Jinak je to poznat i u filmu bez hdr, proste to jinak zobrazuje.

Pokud jde o finance https://www.alza.cz/43-thomson-43mg7c15-d13128397.htm https://www.alza.cz/43-lg-43qned86a6c-l ... 134500.htm . Vratit to muzes.
Problem s mikroled tv je, ze ty male se nedelaj.

Skusenost s velkou 1080p tv u rodicu je, ze to vipada divne aspon ve windows, filmy ok. Pak pred lety 43p 4k qled monitor, na filmy supr, na windows moc velke. U tv jsem latenci neresil.

Pro srovnani si pust https://www.youtube.com/watch?v=jci_nhleoXA&t=240s na telefonu. Predpokldam ze mas oled nebo si to u nekoho pust.
Thinkpad T540p, i7-4810MQ, 16 GB RAM, 240 GB SSD, 15,6", 1920 x 1080, bedny Yamaha hs8, zvukovka Audinst HUD-mx2, ekvalizer Shiit Loki
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • NTB do 18000 kč s Win - škola, filmy, The Sims, na 6 let
    od tuningrob » » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6 Odpovědi
    8603 Zobrazení
    Poslední příspěvek od WinDroid
  • Pomoc se sestavením herního PC + monitor (30k+6k monitor, 1440p, strategie/simulátory/střih)
    od mullen » » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    13 Odpovědi
    76555 Zobrazení
    Poslední příspěvek od JuRas
  • Laptop na školu, hry, filmy do 20-25000💰
    od Miami » » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1 Odpovědi
    7394 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Gerete
  • Sekání videí na Youtube
    od nik270 » » v Problémy s hardwarem
    21 Odpovědi
    118384 Zobrazení
    Poslední příspěvek od pcmaker
  • youtube na PSVR2 na počítači
    od Arnold91 » » v Vše ostatní (sw)
    4 Odpovědi
    12536 Zobrazení
    Poslední příspěvek od Arnold91

Zpět na „Rady s výběrem hw a sestavením PC“